ilaçlama

PARKLARIMIZ KARASİNEĞE KARŞI İLAÇLANIYOR

Bu yıl hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle parklarımızda karasinekler zamanından önce görülmeye başlamıştır. Bu doğrultuda ilçemizde bulunan 79 adet parkımız karasineğe karşı vektör kontrol ekiplerimizce pülverizatör ve sürme yöntemi ile ilaçlanmaktadır. Ayrıca su birikintileri veya balçıklaşmış yerlere kör sinek larvası için granül uygulanmaktadır.

Son yıllarda park ve sokaklarımızda vatandaşlarımızın çevre temizliği duyarlılığı oldukça azalmıştır. Bu durum karasinek ve birçok haşerenin çoğalmasına sebebiyet vermiştir. Karasinek popülasyonun kontrol altında tutulması, gereksiz kimyasal ürünlerin kullanılmaması vatandaşlarımızın temiz çevre duyarlılığı yakından ilgilidir. Unutulmamalıdır ki kullanılan her kimyasal toprağı ve suyu kirletmektedir. “Asıl olan temiz tutmak, kirletmemektir.”

KARASİNEKLER İÇİN UYGUN ÜREME ORTAMLARI

Parklara gelişigüzel atılan her türlü mama ve yiyecekler, köpek gezdirenlerin köpeklerinin dışkılarını toplamamaları, erken çıkarılan, boş arsalara ve dairelerden apartman aralarındaki boşluklara atılan çöpler vb tüm organik atıklar karasinek üremesi için uygun ortam oluştururlar.
Karasinekler her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutlarında çok çeşitli hastalık mikropları taşıdığı için her dolaştığı şeye mikrobu bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkı bırakırlar.  Kolera,  dizanteri, hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, salmonelloz,  verem gibi hastalıklara neden olurlar. 

KARASİNEKLERİN YAŞAM DÖNGÜSÜ AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir