KURBAN

Kurban Kontrol Noktası: Belediyemizce Kurban Satış Girişinde Kontrol Noktası oluşturulmuştur. Burada 24 saat Veteriner Hekim görev yapmaktadır. Gelen tüm kurbanlıklar içeri alınmadan önce evrak kontrolü yapılmış yaşı tutmayan kurbanlıklar içeri alınmamıştır.

Kaçan Kurban Yakalama Ekibi: Kaçabilecek kurbanlık hayvanların yakalanması amacıyla kurban dönemi süresince 7/24 ekip hazır tutulmuştur.

Kurban Bilgi Sistemi: Satış Merkezine gelen tüm kurbanlıklar giriş noktasında kurbanlıkların tek kayda Kurban Bilgi Sistemi Paket Programına kaydı yapılmaktadır. Bu uygulama ile hangi peronda hangi kurbanlık hayvanın olduğu, ırkı, cinsi ve kurban sahibine ait bilgiler tek tuşla ekrana gelmektedir. Böylelikle mükerrer kayıtlar önlenmekte ve kurbanlığı hakkında bilgi almak isteyen vatandaşa sadece kulak küpe numarası ile bilgi verilmektedir.

Gebelik Kontrolü: Bütün kurbanlık hayvanların ultrasonla gebelik kontrolü yapılmıştır.

El Broşürü Dağıtımı: Kurban satış ve kesim merkezlerinin bilgisinin, önemli telefonların ve kurban alırken, keserken dikkat edilecek hususların yer aldığı broşürler halkımıza dağıtıldı.

Temizlik ve Dezenfeksiyon: Kurban satış merkezi sürekli olarak temizlik işleri müdürlüğü ekiplerince temizlikleri yapıldı. Temizlik sonrası dezenfeksiyon işlemi yapıldı. Karasinekle mücadele edildi.

Galoşmatik: Kurban satış merkezi girişine galoşmatik konuldu. Vatandaşlarımız içeri girerken galoş giydiler…

Tartı Aleti (Kantar): Vatandaşımızın kurbanlığını tarttırabilmesi amacıyla ücretsiz olarak tartım hizmeti verildi.

Para kontrol kalemi: Kurban satıcılarına para kontrol kalemi dağıtıldı. Böylelikle yüksek miktarda paranın döndüğü ortamda olabilecek dolandırıcılığın önüne geçilmiş oldu.

İlçe genelinde bilgilendirme yönlendirme afiş ve tabelaları: İlçe genelinde kurban satış ve kesim yerleri hakkında bilgilendirme ve yönlendirme afiş ve tabelaları asıldı/konuldu.  Kurban satış merkezinde ise bina dışına büyük afişler asıldı. İçeride kurban satıcılarını ve kurban alıcılarını bilgilendirici, yönlendirici vinil afişler ve yön levhaları asıldı. Ayrıca her perona, peron numarası, kurban satıcısının ve geldiği şehrin isminin yazılı olduğu levhalar asıldı.

Güvenlik Kamerası: Kurban Satış Merkezinde çeşitli noktalara güvenlik kamerası yerleştirildi.

Misafirhane: Kurban satıcıları için içerisinde yatakhane ve duş odalarının yer aldığı, aşağıda peronlardaki güvenlik kameraları görüntülerini ekranda izleyebildiği, güvenlikli misafirhane oluşturuldu. Misafirhane kurban satış merkezinin üst katında yer aldı.Böylelikle ot ve saman balyaları üzerinde yatmak zorunda kalan kurban satıcıları artık rahat edecekleri mekâna kavuşmuş oldular.

Kurban Kesici Eğitimi: Her sene Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Kurban kesici eğitimi verilmektedir.

Modern Kurban Kesim Tesisi: Bayrampaşa Belediyesine ait Kurban satış merkezinin içerisinde günlük 800–1000 adet kapasiteli büyükbaş kurban kesim yerimiz bulunmaktadır. Kurban kesimi için teknik ve hijyenik bütün şartlara haiz olan monoray sistemi kurulu tesiste 4 ayrı bantta kesimler yapılmaktadır.

Kurban Göz Bandı: Kesim öncesi tüm kurbanlıklara ışık geçirmeyen göz bandı takıldı. Böylelikle kurban ibadetinin ruhuna uygun olarak kurbanlıkların diğer kurbanlıklardan etkilenmesinin önüne geçilmiş oldu. Göz Bandı takılması ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayınız!

Kesimin her aşamasında Veteriner Hekim Kontrolü: Kesimin her aşamasında Veteriner Hekimler görev yaparak olabilecek olumsuz durumları anında değerlendirerek halkımıza hizmet sundular.

Kurban hakkında bilmek istedikleriniz için tıklayınız!… 

One thought on “KURBAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir