Kurban Faaliyeti

kurban-giris-kontrolKurban Kontrol Noktası

Belediyemizce Kurban Satış Girişinde Kontrol Noktası oluşturulmuştur. Burada 24 saat Veteriner Hekim görev yapmaktadır. Gelen tüm kurbanlıklar içeri alınmadan önce evrak kontrolü yapılmış yaşı tutmayan kurbanlıklar içeri alınmamıştır.

Kaçan Kurban Yakalama Ekibi

kurban-kontrolKaçabilecek kurbanlık hayvanların yakalanması amacıyla kurban dönemi süresince 7/24 ekip hazır tutulmuştur.

Kurban Bilgi Sistemi

kurban-bilgi-sistemiSatış Merkezine gelen tüm kurbanlıklar giriş noktasında kurbanlıkların tek kayda Kurban Bilgi Sistemi Paket Programına kaydı yapılmaktadır. Bu uygulama ile hangi peronda hangi kurbanlık hayvanın olduğu, ırkı, cinsi ve kurban sahibine ait bilgiler tek tuşla ekrana gelmektedir. Böylelikle mükerrer kayıtlar önlenmekte ve kurbanlığı hakkında bilgi almak isteyen vatandaşa sadece kulak küpe numarası ile bilgi verilmektedir.

Gebelik Kontrolü

Bütün kurbanlık hayvanların ultrasonla gebelik kontrolü yapılmıştır.

El Broşürü Dağıtımı

kurban-brosur

Kurban satış ve kesim merkezlerinin bilgisinin, önemli telefonların ve kurban alırken, keserken dikkat edilecek hususların yer aldığı broşürler halkımıza dağıtıldı.

Temizlik ve Dezenfeksiyon

Kurban satış merkezi sürekli olarak temizlik işleri müdürlüğü ekiplerince temizlikleri yapıldı. Temizlik sonrası dezenfeksiyon işlemi yapıldı. Karasinekle mücadele edildi.

Galoşmatik

Kurban satış merkezi girişine galoşmatik konuldu. Vatandaşlarımız içeri girerken galoş giydiler…

Tartı Aleti (Kantar)

kurban-tartiVatandaşımızın kurbanlığını tarttırabilmesi amacıyla ücretsiz olarak tartım hizmeti verildi.

Para kontrol kalemi

Kurban satıcılarına para kontrol kalemi dağıtıldı. Böylelikle yüksek miktarda paranın döndüğü ortamda olabilecek dolandırıcılığın önüne geçilmiş oldu.

İlçe genelinde bilgilendirme yönlendirme afiş ve tabelaları

İlçe genelinde kurban satış ve kesim yerleri hakkında bilgilendirme ve yönlendirme afiş ve tabelaları asıldı/konuldu.  Kurban satış merkezinde ise bina dışına büyük afişler asıldı. İçeride kurban satıcılarını ve kurban alıcılarını bilgilendirici, yönlendirici vinil afişler ve yön levhaları asıldı. Ayrıca her perona, peron numarası, kurban satıcısının ve geldiği şehrin isminin yazılı olduğu levhalar asıldı.

Güvenlik Kamerası

Kurban Satış Merkezinde çeşitli noktalara güvenlik kamerası yerleştirildi.

Misafirhane

kurban-misafirhaneKurban satıcıları için içerisinde yatakhane ve duş odalarının yer aldığı, aşağıda peronlardaki güvenlik kameraları görüntülerini ekranda izleyebildiği, güvenlikli misafirhane oluşturuldu. Misafirhane kurban satış merkezinin üst katında yer aldı.Böylelikle ot ve saman balyaları üzerinde yatmak zorunda kalan kurban satıcıları artık rahat edecekleri mekâna kavuşmuş oldular.

Kurban Kesici Eğitimi

kurban-kesici-kursuHer sene Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Kurban kesici eğitimi verilmektedir.

Modern Kurban Kesim Tesisi

Bayrampaşa Belediyesine ait Kurban satış merkezinin içerisinde günlük 800–1000 adet kapasiteli büyükbaş kurban kesim yerimiz bulunmaktadır. Kurban kesimi için teknik ve hijyenik bütün şartlara haiz olan monoray sistemi kurulu tesiste 4 ayrı bantta kesimler yapılmaktadır.

Kurban Göz Bandı

goz-bandiKesim öncesi tüm kurbanlıklara ışık geçirmeyen göz bandı takıldı. Böylelikle kurban ibadetinin ruhuna uygun olarak kurbanlıkların diğer kurbanlıklardan etkilenmesinin önüne geçilmiş oldu.

Göz Bandı takılması ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayınız!

Kesimin her aşamasında Veteriner Hekim Kontrolü

bayrampasa belediyesi kurban kesimKesimin her aşamasında Veteriner Hekimler görev yaparak olabilecek olumsuz durumları anında değerlendirerek halkımıza hizmet sundular.

Kurban hakkında bilmek istedikleriniz için tıklayınız!… 

One thought on “Kurban Faaliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.