Timsah

Bilimsel Adı: Crocodilus niloticus (Nil Timsahı)

Anavatanı: Afrika Asya

Beslenme: Timsahlar yakalayabildikleri her türlü hayvanla beslenirler.

Ağırlık ve Boy: Erkek: 220 – 750 kg (Yetişkin), Dişi: 40 – 250 kg (Yetişkin) Erkek: 4,2 m (Güney Afrika popülasyonu, Yetişkin), Dişi: 2,4 – 3,8 m (Yetişkin)

Yaşam Süresi: 50 yıl

Kuluçka Süresi:

Çoğalma: Nil timsahı 20–30 arasındaki yumurtalarını ağustos eylül aylarında kuma kazdığı yuvasına yumurtlar. Beyaz sert 8 cm uzunluğunda yumurta yaparlar. Yumurtadan çıkan yavrular başlangıçta böcek ve balıklarla beslenirse de kısa sürede büyüyerek normal beslenme biçimlerine geçerler. Yavru, dişi tarafından 10 hafta kadar korunur. 30 cm uzunluğunda yavrular çıkar.

Genel Bilgiler: Timsahlar zamanının büyük kısmını suyun içinde veya kenarında yatarak geçirir. Gerek suyun içinde yattığı sürece, gerekse su kıyısına güneşlendiği vakitlerde son derece sessiz ve hareketsiz bir şekilde bekleyerek kendisini farketmeyen avının yakınına gelmesini bekler. Avı yeterince yaklaşınca da kendisinden hiç beklenmeyen bir çeviklik ve süratle saldırıya geçerek kurbanını suyun içine çeker ve parçalayarak yer.

Timsahların Yuvaları: Sürüngenlerin sadece yumurtalarını bir yere bıraktığı ve yavruların kendi kendilerine kuluçkadan çıktıkları zannedilebilir. Oysa bu doğru değildir. Örneğin anne timsahlar, yumurtalarından çıkmadan önceki ve daha sonraki birkaç aylık süre boyunca yavrularına çok fazla koruma sağlarlar. Bütün timsahlar farklı türlerde yuvalar yaparlar, fakat amaçları aynıdır; yavrularını yumurtadan çıkana kadar güvenlikli bir yerde tutabilmek… Timsahlar genellikle yerde derin bir oyuk açarak yuva yaparlar. Yaklaşık 50 yumurtayı dikkatli bir şekilde iki ya da üç tabakanın üzerine yerleştirirler. Daha sonra yumurtaları sıcak tutabilmek için üzerlerini kumla örterler. Yer, çok ısınmaya başladığında dişi timsah yuvaya su sıçratmaya ya da serinliği sağlayabilmek için yuvanın üstüne çimen yerleştirmeye başlar. Ayrıca anne timsah gerektiğinde yavruların yumurtaların kabuğunu kırabilmelerine yardımcı olabilmek için dişlerini kullanır. Zoobooks, Eylül 1995, s.12

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile

https://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile#/media/File:Nile_Crocodile_(Crocodylus_niloticus)trying_to_swallow_a_big_Tilapia(Oreochromis_sp.)…_(16647120860).jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile#/media/File:Nilecroc100.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile#/media/File:Western_Serengeti_2012_06_02_4066_(7557751996).jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile#/media/File:Nile_crocodile_head.jpg

http://www.nigeldennis.com/stock/pages/77.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.