Zürafa

Yaşam Süresi : 20–25 yıl  Yavru Sayısı  : 1  Gebelik Süresi:  420–480 gün, Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi Hayvan Dostları Kulübü Öğrencilerinin Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisinden 23.06.2007 Cumartesi
Yaşam Süresi : 20–25 yıl
Yavru Sayısı : 1
Gebelik Süresi: 420–480 gün,
Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi Hayvan Dostları Kulübü Öğrencilerinin Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisinden 23.06.2007 Cumartesi

Bilimsel Adı           : Giraffa camelopardalis

Anavatanı             : Afrika.

Beslenme              : Ağaç yaprakları ve özellikle akasya yaprakları ile beslenirler.
Ağırlık ve Boy          : Ağırlıkları 1,5 ton. Erkeklerin boyları 5,5 m., dişilerin boyları ise 5 m. kadardır.

Çoğalma               : 420–480 gün sonra bir adet yavru doğurur. Doğduğunda 45–60 Kg. ağırlığında, 1,50–1,70 m. boyunda olan yavru 1 yıl kadar annesi tarafından bakılır.

Yavrular 3 hafta sonra yem yemeye, 4 ay sonra geviş getirmeye başlarlar. 3 yaşında üretim çağına ulaşırlar. Hayvanat bahçelerinde bu süre 5 seneyi bulmaktadır.

Genel Bilgiler           : Zürafaların hem erkeklerinde, hem de dişilerinde boynuz bulunursa da bu boynuzların fazla bir fonksiyonu yoktur.

Zürafaların boyunlarındaki omurların sayısı diğer memelilerdekilerden daha fazla değildir. Sadece bu omurların arası fazlaca açılarak zürafaların boyunun uzamasını sağlamıştır. Bu nedenden ötürüde zürafaların boynu fazla esnek değildir.

Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi Hayvan Dostları Kulübü Öğrencilerinin Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisinden 23.06.2007 Cumartesi
Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi Hayvan Dostları Kulübü Öğrencilerinin Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisinden 23.06.2007 Cumartesi

Zürafanın Pompası

Zürafa beş metreye varan boyuyla karada yaşayan en büyük hayvanlardandır. Hayvanın yaşayabilmesi için kalbinden iki metre yukarıdaki beynine kan göndermesi şarttır. Bunun içinse olağanüstü güçlü bir kalbe ihtiyacı vardır. Nitekim zürafanın kalbi 350 mmHg.’lik bir basınçla kan pompalayacak kadar güçlüdür.

Normalde bir insanı öldürebilecek kadar güçlü olan bu sistem, özel bir haznenin içinde bulunur. Hazne, basıncın bu ölümcül etkisini kaldırabilmek için küçük damarlarla kuşatılmıştır.

zurafa (1)Baştan kalbe kadar giden bölümde; yukarı çıkan ve aşağı inen damarların oluşturduğu bir U sistemi bulunur. Ters yönde akan kan damarları toplam basıncı sıfırlar, böylece hayvan ani kanamalara neden olacak iç basınçtan kurtulmuş olur.

Kalpten aşağıda olan kısımda ise, fazla kalın olmadığından bacakların ve ayağın da özel bir korumaya ihtiyacı vardır. Zürafanın bacak ve ayaklarını saran derinin son derece kalın olması onu kan basıncının kötü etkilerinden korur. Ayrıca damarların içinde, şiddetli kan akışını durdurarak basıncı kontrol altına alan kapakçıklar da bulunur.

Asıl büyük tehlike ise, hayvan su içmek için başını yere kadar indirdiğinde ortaya çıkar. Normalde beyin kanamasına sebep olacak kadar şiddetli olan kan basıncı, bu durumda çok daha artar. Ama bu tehlike karşısında kusursuz bir önlem alınmıştır. Vücutta salgılanan “sefaloraşidien” adlı sıvı devreye girer ve kalp hacmini küçülterek pompalanan kanı azaltır. Öte yandan, hayvanın boynunda, başını aşağı eğdiğinde devreye giren özel kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kanın akışını büyük ölçüde azaltır ve böylece zürafa güven içinde su içip tekrar başını yukarı kaldırabilir. Zürafanın kat kat olan damarlarının kalınlığı da, yine bu yüksek basınç tehlikesine karşı alınmış bir tedbirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.