Racun

Yaşam Süresi:  5 yıl  Yavru Sayısı:  3–7  Gebelik Süresi:  63–65 gün
Yaşam Süresi: 5 yıl
Yavru Sayısı: 3–7
Gebelik Süresi: 63–65 gün

Bilimsel Adı           : Bayağı rakun (Procyon lotor); Yengeç yiyen rakun (Procyon cancrivorus); Procyon insularis

Anavatanı             : Kuzey Amerika

Beslenme              : balık, böcek, kuş yumurtası, kurbağa vs
Ağırlık ve Boy         : 1,8–10 kg; 60–95 cm

Çoğalma               :

Genel Bilgiler            :   Rakun, rakungiller (Procyonidae) familyasından Procyon cinsini oluşturan suyu bol olan yerlerde yaşamayı çok seven memeli hayvanların ortak adı.

RAKUNLARIN BECERİKLİ ELLERİ

Bazı hayvanlar günlük ihtiyaçlarını karşılarken ellerini çok iyi kullanırlar. Örneğin bir rakunun elleri çok oynaktır ve çok iyi bir dokunma duyusuna sahiptir. Rakunlar hem suyun içindeyken, hem de dışarıda iken yiyecek bulmak istediklerinde ellerini kullanırlar. Sonbaharda bol yağ depolayan rakunlar kış uykusuna yatmamalarına rağmen kışın çoğunu inlerinde dinlenerek geçirirler. Bu sayede zorlu kışlar onları fazla etkilememiş olur.

RAKUNLARIN GÖZLERİ
Rakunlar çok geniş bir alana yayılmış olan bölgelerinde devriye gezmek için, genellikle karanlık bastırıncaya kadar bekler. Gece karanlıkta bile çok iyi görmelerini sağlayan gözlere sahip oldukları için de avlanırken hiç zorlanmazlar. Rakunlar hemen hemen buldukları herşeyi yiyebilen canlılardır. Suyun sığ olduğu bölgelerdeki kerevit balıklarını yakalayabilecekleri bir akarsu ya da dallarından meyveler sarkan meyve bahçeleri rakunların av sahaları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.