Panda

Yaşam Süresi: 20–30 yıl Yavru Sayısı: 1–3 Gebelik Süresi:  137 gün
Yaşam Süresi: 20–30 yıl
Yavru Sayısı: 1–3
Gebelik Süresi: 137 gün

Bilimsel Adı           : Ailuropoda Melanoleuca (Dev Panda)

Anavatanı             : Çin

Beslenme              : Bambu filizleri ile beslenir. Küçük balık ya da tavşanları da avlayabilir. Yani hem etçil hem otçuldur.
Ağırlık                   : 80-125 kg ağırlığındadır. Dişi pandalar genellikle erkek pandalardan daha küçük olup, arada sırada 100 kg’a ulaştıkları olur.

Boy                     : 150–180 cm uzunluğundadır.

Çoğalma               : Gebelik süresi 112–163 gün, yavru sayısı 1–3 arasında değişir. Pandalar çiftleşme dönemi dışında tamamen yalnız yaşarlar. Bu durum sadece Nisan-Mayıs aylarında değişir. Yeni doğan panda 100 gr ağırlığındadır. Bebek panda küçük ve savunmasız olur. Doğduğunda gözleri kapalıdır ve uzun süre öyle kalır. Birkaç hafta sonra gözleri açılır, fakat bebek panda hala göremez. Bununla birlikte, yetişkin pandalardan daha iyi işitir. Gözleri açıldıktan sonra bu durum değişir ve dengelenir. Bu dönemle ilgili en önemli ayrıntı pandanın çok şefkatli ve sevecen bir anne olmasıdır. Anne panda bebeğine çok düşkündür, onu kolların arasında insanların bebeklerini salladıkları gibi sallar ve sabırla emzirir. Hayvanlar aleminde yavrularına karşı en sevecen hayvan pandalardır. Bebek pandanın gözlerinin açılması 6 hafta sürer. 3 aylık olduğunda tek başına yürümeye, 5 aylık olduğunda ise koşmaya ve bambunun tadına bakmaya başlar. Bebek panda bir buçuk seneden uzun bir süre annesinin yanında kalır. Ancak bu uzun dönemin sonunda tek başına yaşamaya hazırdır.

pandaGenel Bilgiler : Dev Panda, Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. Küçük panda’dan ayrıt edebilinmesi için Büyük panda veya da sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için Bambu ayısı da denilir. Ama genelde sırf Panda denildiğinde bu tür kast edilir ve akla gelir.

Nesli tükenmek üzere olan bir hayvandır. Korumaya alınmıştır.

Bir dev panda bir paşparmak ve beş parmak olmak üzere alışılmadık bir pençeye sahiptir. Dev pandanın yaklaşık olarak 25 cm uzunluğunda bir kuyruğu vardır.

Pandalar üzerinde araştırma yapmak çok zor olduğundan onlar hakkında çok az bilgi vardır. Nesilleri tükenmek üzere olduğundan bu değerli hayvanlar koruma altındadır ve bu yüzden kış uykusuna yatıp yatmadıkları bile bugün kesin olarak bilinmemektedir.

ANNE PANDALARIN ÖZENLİ BAKIMI
Anne pandalar yavrularına çok iyi bir bakım sağlarlar. Yavru pandaların özel bir korumaya ihtiyaçları vardır çünkü doğduklarında tam anlamıyla yardıma muhtaç durumdadırlar. Düşmanlar yavru bir pandaya saldırdıklarında annesi güçlü çenesiyle düşmanını ısırarak yavrusunu korumaya çalışır. Oysa anne pandanın güçlü çenesi yavrusunu tuttuğunda oldukça nazik olabilmektedir. Hatta pandalar yavrularını bir yerden başka bir yere taşırken boyunlarından tutarak bir kedi gibi kavrayabilirler.

2 thoughts on “Panda

 • Asli

  Ben bir öğrenciyim ödevim için pandalar in neden nesli tükeniyor tümen memesi için ne yapmalıyız öğrenme şansım varmı? Bilir iseniz cevap yaza bilirmisiniz lütfen?

  Yanıtla
  • merhaba panda gibi bir çok hayvanın nesli tükenme ihtimali var. bunun en temel sebebi yaşam alanlarının kısıtlanması, avlanma, beslenme kaynaklarının yetersizliği gibi bir çok neden sayılabilir. Şehirleşmenin ve sanayileşmenin artışı, tüketim çılgınlığı maalesef bu tür hayvanların neslinin yok olması ihtimalini artırmaktadır. Örneğin kürkü için avlanan hayvanlar, en bariz örneği. Panda ve diğer nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanlar için mutlaka koruma kanunları çıkarılmalı, vatandaşlar bilinçlendirmeli, çevre kirliliğini azaltacak önlemler artırılmalı. Her canlının yaşam hakkı vardır. Bütün canlıların mutlaka bir görevi vardır. Belli bir amaç için yaratılmışlardır. Bu bir zincirdir. Zincirin halkasındaki eksilmeler doğal yaşamdaki bütünlüğü bozacaktır. Bu konuda bir çok şey yazılabilir. Kazanma, daha çok üretme hırsı doğayı mahvediyor. Doğa ve hayvanlar bize emanettir. Emaneti korumak için bu konularda da bilinçlenmeli, resim, şiir, yazı, seminerler, röportajlar gibi ilkokul öğrencilerinin yapabileceği çalışmalar yaparak hem kendimiz hem de arkadaşlarımızı bilinçlendirmeliyiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.