Okapi (Orman Zürafası/Kısa boyunlu zürafa)

Yaşam Süresi: 30 yıl  Yavru Sayısı: 1  Gebelik Süresi:  450 gün http://tr.wikipedia.org/wiki/Okapi
Yaşam Süresi: 30 yıl
Yavru Sayısı: 1
Gebelik Süresi: 450 gün

Bilimsel Adı           : Okapia johnstoni

zürafagiller (Giraffidae) familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü.

Yaşam Alanı           : Okapilerin yaşadığı tek ülke Kongo Cumhuriyeti’dir. (Zaire) Okapiler ülkenin kuzeyinde ve doğusunda bulunan büyük tropik ormanlarda yaşarlar.

Beslenme: Okapi de yakın akrabası olan zürafa gibi, kıvrak dili ile tutup kopardiğı yapraklar ile beslenir. Ayrıca ot, mantar ve meyve de yer.

Ağırlık ve Boy: Okapi ortalama 230 kg ağırlığında, 2 m uzunluğunda, 1,60 m boyunda olur. Kuyrukları 40cm uzunluğa varır. Dişiler genelde erkeklerden biraz daha büyüktür.

Çoğalma               : Yavrular 450 gün süren bir gebelik sonrası dünyaya gelir. Çiftleşme zamanları belli değildir. Bir adet yavru yaparlar. Doğan yavrular 20 kg ağırlığındadır.

Genel Bilgiler : İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha cok atı andırır ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır. Orman zürafası veya Kısa boyunlu zürafa gibi adlandırmalara da rastlanılabilinir.

Hayvanat bahçelerinde okapiler 30 yaşına kadar yaşayabilir.

Okapinin postu çikolata renginde olur, kadifeye benzer ve hafif kırmızımsı pırıldar. Arka bacaklarının üst kısmında siyah beyaz çizgileri vardır. Yüzü de siyah beyaz alacalıdır. Bacakları zürafada gibi olmasa da gayet uzundur. Erkeklerin iki kısa boynuzu olur. Dişilerin boynuzu yoktur. Okapilerin dilleri koyu mavi renktedir.
Gündüz aktiftir ve ormanda hep sabit kalan yollarda dolaşır. Dişilerin kendilerine ait bir bölgeleri olur. Erkeklerin bölgeleri pek sabit değildir.

Okapiler yalnız yaşarlar. Ara sıra ufak bir sürü halinde rastlanıldıkları da olmuştur, ancak hangi sebep ile böyle kısa süreli sürüler oluşturdukları sorusu henüz yanıtlanamamıştır.

İşitme duyuları çok gelişmiştir.

Kaynaklar

http://tr.wikipedia.org/wiki/Okapi (E.T.: 4.11.2015)

Fotoğraflar

https://dinoanimals.com/animals/okapi-okapia-johnstoni-the-african-unicorn/ (E.T.:7.9.2022)

https://zooinstitutes.com/animals/okapi-rotterdam-zoo-9940.html (E.T.:7.9.2022)

https://en.wikipedia.org/wiki/Okapi?uselang=tr#/media/File:Okapi2.jpg (E.T.:7.9.2022)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.