Köpek Irkları-3

Köpek Irkları-1Köpek Irkları-2Köpek Irkları-3Köpek Irkları-4Köpek Irkları-5
Sivas KangalGolden RetrieverRottweillerChow ChowLabrador Retriever
Alman Kurdu  
(German Shepherd)
TerrierSaint BernardBlack RussianDoberman
AffenpinsherAkitaBearded CollieBlack and Tan CoonhoundBoykin Spaniel
AkbaşAmerican BulldogBeauceronBloodhoundBriquen Griffon Vendeen
Afgan HoundAustralian CattleBedlington TerrierBorder Colie
Airedale TerrierAustralian KelpieBelgian MalinoisBorder Terrier
Alaska MalamuteAustralian StepherdBelgian SheppdogBorzoi
American Cocker SpanielBasenjiBelgian TervuerenBoston Terrier
American FoxhoundBasset HoundBernese MountainBouvier des Flandres
American Water SpanielBeagleBichon FriseBoxer

Rottweiller

Kökeni:*İşte bu köşelerden biri de, M.Ö. 74 yıllarında Romalıların Aria Flaviae dedikleri Güney Almanya’nın bir bölgesi idi. Kısa sürede burası önemli bir kültür ve ticaret merkezi haline geldi ve Aria Flaviae’nin önemli tüm binaları kırmızı tuğlalarla inşa edilmiş olduklarından Rotwil (sonra Rottweil ‘kırmızı tuğla’) adını aldılar.

*Dünya’nın dört bir yanında pek popüler bir köpek. ABD’de 1990 yılında 60.471 adet Rottweiler (AKC) tarafından kayda geçmiş,1995 yılında ise bu rakam 93.656 adete ulaşmış. Ancak, 1996’dan itibaren çok hızlı bir düşüşe geçmiş ve tahtını kaybetmeye başlamış.

*Rottweiler ünlendikten sonra, o bölgenin hayvancılarının vazgeçilmez köpeği oldu. Onların sürülerine, paralarına, mallarına ve canlarına muhafızlık etti. Ancak bu cesaret ve saldırganlığın dizginlenememiş hali, bugünkü Rottweilerin en büyük sorunu.

*Atalarını Romalı Mastiffler farzettiğimiz bu köpekler 19.yy’lın ortasına kadar altın yılları yaşadılar. Ancak hayvan naklinde tren ve eşekler kullanılmaya başladı. O zamanki adı ile Rottweiler Metzgerhund (Rottweiler Kasap Köpeği) kötü günler yaşamaya başladı. İşlevini büyük ölçüde kaybetmişti ve o günlerde köpekler ya beslenmelerini çalışarak hak edecek, ya da yok olup gideceklerdi. Rottweiler sayısı o kadar azaldı ki, 1888’de Almanya Heilbronn’da yapılan köpek yarışması sırasında bu ırkın sadece bir tek zavallı örneği vardı. 1901 yılına kadar bu köpekten bir daha söz eden olmadı. Ancak kısa bir ömrü olan “Leonberger Klübü” kurulunca resmi standardı tutuldu. Bundan sonra 1901-1907 yılları arasında Rottweiler polis köpeği olarak yeniden akla geldi. 1921 yılında Almanya’da “Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub (ADRK)” Almanya Rottweiler Klübü kuruldu ve yaklaşık 3400 köpeğin kaydı yapıldı.

*Kurulduğu günden bugüne ADRK, 2.Dünya Savaşı sırasında yaşadığı güçlüklere rağmen ayakta kaldı ve bu kulübün liderliği altında, Rottweiller köpeğini 1931 yılında kayda aldı. Belki antik Roma’dan bu yana Roma’lı atasından fiziksel görünümü ile uzaklaştı, ama o günlerde Romalıların hayranlık duyduğu karakterinden hiç bir şey kaybetmedi.

Yavru Rottweiler alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

*Açıkçası ya sahibi kontrolü tümüyle elinde tutar ya da Rottweiler kendi kurallarını koyar. Yani, o nasıl ve ne zaman, neyi uygun görürse o şekilde davranır ve Rottweiler ne zamanki kuralını koymuşsa kıyamet kopmuştur.

*Bir Rottweiler köpeği satın almadan önce, tüm ailenin bu köpeği istediğine karar vermesi gerekir, sonra da 4-6 aylıkken çok sıkı bir eğitime gerek duyduğunu ve disiplinin bu köpeğe karşı asla elden bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Yavruyu alırken en az 8 haftalık olmasına dikkat edin. Bu yaştan itibaren karakterleri görülmeye başlar. Sizden korkup kaçan yavruları tercih etmeyin, korku dolu bir köpeğin ileride çok tehlikeli olacağını aklınızdan çıkarmayın. Yavruyken köpeğinizin sosyalleştirilmesi, ileride iyi huylu bir köpek olması için çok önemlidir.

*Onu çok sayıda başka köpek ve insanlarla bir araya getirin. Küçük ve çok çocuklu aileler için uygun bir köpek değildir.

*Daha 9-10 aylıkken bile koruma ve alan koruma davranışları gösterirler. Örneğin, yemek yerken rahatsız edildiklerinde hırlar veya birisi önünden bir oyuncağını almaya kalktığında saldırganlaşabilir. Bir yaşına geldiğinde Rottweiler, evin lideri olmadığını, kurallara uyan bir üye olduğu öğretilmelidir.

*Sağlam bir karakter, aile köpeği olacak bir Rottweilerin sahip olması gereken en önemli özelliktir. Bir Rottweiler alırken mutlaka sağlam karakterli, iyi huylu bir ana-babadan olmasına dikkat edin. Kesinlikle emin olmadan bir yavru almayın.

*Rottweiler en az 10-12 yıl boyunca sizinle yaşayacak, yavru, iyi huylu, mutlu, sağlıklı ve dışa dönük olmalıdır.

Özellikleri : *Genel Görünüm: İdeal bir Rottweiler orta boyda, sağlam ve güçlü bir köpektir. Rengi siyah, kahverengi lekeleri çok belirgindir. Sağlam yapısı, gücünü, çevikliğini ve dayanıklılığını sergiler. Erkek köpekler, dişilere göre daha iri, kemikleri daha kalındır. Dişileri belirgin bir şekilde feminen yapılıdır, ama dayanıklıkları ve güçlerinden hiç bir şey kaybetmezler.

*Boy, Oran, Yapı: Erkekler 61-68 cm, dişiler 56-64 cm arası, her birinde orta ölçüler tercih edilir.
*Kafa: Orta boyda, kulaklar arasında geniş, yandan bakıldığında alın çizgisi hafif kubbeli, stop çok belirgin, üst ve alt çene çok güçlü. Alnın kırışıksız olması tercih edilir, ancak köpek bir şeye dikkat ederken bazı kırışıklıklar görülebilir, ifade asil, dikkatli ve kendinden emin.

*Gözler: Orta boyda, badem şeklinde, ne patlak, ne de içe gömük değildir. İstenilen göz rengi koyu kahvedir. Önemli kusurlar – Sarı renkte gözler, farklı renk ve yapıda gözler, göz kenarlarında tüy bulunmaması.
*Kulaklar: Orta boyda, sarkık, üçgen biçiminde. Köpek dikkat kesildiğinde kulaklar kafatası çizgisi ile aynı düzeyde olur ve sanki genişlemiş gibi görünürler. Kulaklar birbirlerinden ayrı olmalı, aşağı sarkık durmalı ve iç kısmı kafaya yatık olmalıdır, kulak ucu hemen hemen yanak ortasında son bulur.
Önemli kusurlar – kulakların yanlış taşınması (yanaktan/kafadan uzak durmaları).

*Dişler – 42 adet diş (üstte 20, altta 22 adet), güçlü doğru yerleşmiş, makas şeklinde kapanırlar – alt kesici dişler, üst kesici dişlerin iç kısmına değerler.
*Ense, Sırt Çizgisi, Beden – Ense – Güçlü, iyi adaleli, biraz uzunca, hafif kubbelidir. Sırt çizgisi – Sırt sağlam ve düz bir çizgidedir, cıdağının arkasından başlayarak düz bir hat şeklinde kalçalara kadar uzanır. Köpek dururken de, yürürken de sırt çizgisi düz kalır. Beden – Göğüs geniş ve derindir, dirseklere kadar iner, göğsün ön kısmı yapılı, kaburgalar ovaldir. Sırt düz ve güçlü, kasıklar kısa, derin ve iyi adalelidir.

*Ön Kısım – Omuzlar uzun ve arkaya yatıktır. Üst kolun boyu, kürek kemiği ile aynıdır. Cidağıdan dirseğe kadar olan uzunluk ile dirsekten yere kadar olan uzunluk birbirleri ile eşittir. Bacaklar güçlü, düz ve kalın kemiklidir, birbirlerine yakın değillerdir. Ayaklar yuvarlak, ne içe ne de dışa dönük değildir. Yastık kalın ve serttir. Tırnaklar kısa, güçlü ve siyahtır.

*Arka Kısım – Arka kasımdaki açılar, ön kısımdaki açıları dengeler. Üst kalça oldukça uzun, çok geniş ve iyi adalelidir. Diz eklemi belirgindir. Alt bacak uzun, geniş ve güçlüdür. Arkadan bakıldığında arka bacaklar düz, kuvvetli ve geniş . bir bedeni taşıyacak kadar birbirlerinden uzaktır. Arka ayaklar, ön ayaklara göre biraz daha uzundur, ne içe ne de dışa dönük değildir. Yastıklar kalın ve sert. Tırnaklar kısa, kuvvetli ve siyah.

*Tüyleri – Dış tüyler düz, sert, sıkı ve orta boyda. Rottweiler’in tüyleri traş edilmez.
*Renk – Her zaman siyah, maun ile pas rengi arası lekeler. Siyah ile lekeler arasındaki çizgiler çok belirgin olmalıdır. Lekelerin yeri şu şekilde olmalıdır: her bir gözün üzerinde birer leke, yanaklarda ağzın her iki yanında bir çizgi halinde, ama burun üzerinde değil; ön bacaklarda ayaklara doğru; arka ayakların iç kısımlarında diz kapağına doğru ve topuktan parmaklara kadar öne doğru genişleyerek, ama siyah rengi de tamamen ortadan kaldırmadan, parmaklar üzerinde siyah çizgiler bulunmalıdır. Alt tüyler gri, ten gergi veya siyahtır. Lekelerin miktarı ve yeri önemlidir ve beden renginin % 10’unu aşmamalıdır.
Önemli kusurlar – Saman renginde, aşırı miktarda veya az miktarda lekeler, köpeğin herhangi bir yerinde beyaz lekelerin bulunması (birkaç tane beyaz tüy, leke anlamına gelmez).

*Yürüyüşü – Yürüyüşü dengeli, uyumlu, emin, güçlü olmalı, ön bacaklar ileriye doğru iyi uzanmalı, arka bacakların itişi güçlü olmalı. Yürüyüşü zorlanmadan, etkindir. Ön ve arka bacaklar ne içe, ne de dışa doğru atılmaz, arka bacaklar ön bacakların adımlarına dokunmalı. Sırt çizgisi hareket halindeyken düz kalır. Hız arttıkça, bacaklar merkez çizgiye doğru karın altına doğru sürülür.

*Huyu – Rottweiler temelde sakin, güvenli ve cesur bir köpektir, ama hemen ve kayıtsız şartsız dostluk etmez. Rottweiler kendinden emindir ve çevresindeki etkilere, gör ve bekle şeklinde sakince tepki gösterir. Evini ve ailesini korumak için doğuştan gelen bir isteğe sahiptir, olağanüstü bir dayanıklılığa sahip zeki bir köpektir, çalışmaya çok isteklidir.

Kaynak /Foto: https://dogtime.com/dog-breeds/rottweiler#/slide/1 https://www.akc.org/dog-breeds/rottweiler/

https://en.wikipedia.org/wiki/Rottweiler

http://www.vetstreet.com/dogs/rottweiler

Saint Bernard

İsviçre asıllı bu köpeğin tarihçesinde St. Bernardların dağlık bölgelerde kaybolan ve donma tehlikesi geçiren çok insanın hayatını kurtardığı bilinir. Fedakarlığı ve sezgisi efsaneleşmiş, dağların devi ve bekçisidir. Ona bir bebeği teslim etseniz, anne gibi bebeği gözetecektir. Alplerdeki bir geçiş noktasından adını alan bu köpek adının başındaki Saint (aziz) unvanını da hayatını kurtardığı bir avcının, cüssesinden korkarak onu öldürmesinden sonra almıştır. Kısa ve uzun tüylü olan iki cinsi vardır.

Renk: Ana rengi beyaz olup, sarımsı kırmızı, koyu kahve veya gri kahve gölgeleri vardır.

Omuz Yüksekliği: En az 70-75 cm Ağırlık: 55-100 kg

Kaynak / Foto: https://dogtime.com/dog-breeds/saint-bernard#/slide/1

https://en.wikipedia.org/wiki/St.Bernard(dog)

https://www.akc.org/dog-breeds/st-bernard/

http://www.vetstreet.com/dogs/saint-bernard

https://www.petfinder.com/dog-breeds/saint-bernard/

https://www.britannica.com/animal/Saint-Bernard-breed-of-dog

AdıBearded Collie
GrubuÇoban
Anavatanıİngiltere
Yaşama Süresi15-16 yıl
Boyu51-55 cm.
Ağırlık18-27 kg.
GörünümHoş görünümlü, uzun tüylü ve kaslı.
RenkKurşun grisi, kırmızı, siyah, koyu mavi grinin değişik tonları ve bu renklerle karışık beyaz.
TüyüDüz, kaba, hafif dalgalı ve uzun.
Çocuklarla İletişimiÇocuklarla iyi geçinir ve insanları sever.
Başka Köpeklerle GeçimiKöpeklere sıcak ve hoşgörülü davranır.
Yabancılara TepkisiYabancılara karşı gayet sıcak ve iyi davranır.
Yaşama OrtamıBahçesi olan bir evde yaşayabilir, fakat ilgisiz kalmaktan hiç hoşlanmaz.
Öğrenme KapasitesiÇok çabuk ve kolay öğrenir.
HuyuHareketli ve iyi bir arkadaş.
BakımTüylerinin her gün fırçalanması gerekir, fakat tüylerin fırçalanmadan önce nemlendirilmesi gerekir. Yılda iki kere kesilmesi, ve gerektiğinde havlu ile kuru temizleme yapılmalıdır.
Genel GörevleriSürü hayvanlarını kontrol eder ve iyi bir aile köpeğidir.
Kaynak / Fotohttps://dogtime.com/dog-breeds/bearded-collie#/slide/1
https://www.akc.org/dog-breeds/bearded-collie/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bearded_Collie
http://www.vetstreet.com/dogs/bearded-collie
https://www.petfinder.com/dog-breeds/bearded-collie/
Bearded Collie
AdıBeauceron
GrubuÇoban Köpeği
AnavatanıFransa
Yaşama Süresi11-13 yıl
Boyu63-71 cm.
Ağırlık30-38 kg.
GörünümKaslı, güçlü, orta boylu ve dik kulaklı.
RenkSiyah-ten, yada sedece siyah ve kahverengi.
TüyüAlt tabaka tüyleri yumuşak, üst kısımda ise kalın, düz ve sert
Çocuklarla İletişimiÇok iyi geçinir çocuklarla onlarla oynamak hoşuna gidiyor.
Başka Köpeklerle GeçimiDiğer köpeklere iyi geçinir ve çabuk arkadaş olur.
Yabancılara TepkisiNasıl davranılırsa öyle karşılık verir.
Yaşama OrtamıDoğaya yakın olan ortamda yaşamayı tercih Eder. Fakat şehirde yaşayacaksa bahçeli bie ev Olması daha uygundur.
Öğrenme KapasitesiÇok yüksektir, çabucak anlar.
HuyuSadık, vefalı ve iyi bir arkadaş.
BakımMinimum bakıma ihtiyacı vardır, tüylerinin haftada bir kere fırçalanması yeterlidir.
Genel GörevleriBüyük baş hayvanları ve ailesini koruyabilir.
Kaynak / Fotohttps://www.akc.org/dog-breeds/beauceron/
https://en.wikipedia.org/wiki/Beauceron
https://www.petfinder.com/dog-breeds/beauceron/
http://www.vetstreet.com/dogs/beauceron
Beauceron
AdıBedlington Terrier
GrubuAv Köpeği
Anavatanıİngiltere
Yaşama Süresi15-17 yıl
Boyu38-43 cm
Ağırlık7-10 kg.
GörünümKıvırcık tüylü, uzun bacaklı, sarkık kulaklı ve kuzuya benzer bir görünümü vardır.
RenkAçık mavi, patlıcan rengi, kum rengi, açıkkahve ile karışık renklidir.
TüyüKalın ve tiftik gibi
Çocuklarla İletişimiÇocukları çok aşırı sever onlarla oynamaktan zevk alır.
Başka Köpeklerle Geçimiİyi geçinir ve onlarla çabucak dost olur.
Yabancılara TepkisiSıkılgan, çekingen ve şüpheli davranır.
Yaşama OrtamıBüyük bahçesi olan bir evde yaşaması daha uygundur. Fakat yalnızlıktan hoşlanmaz.
Öğrenme KapasitesiYüksektir, çabuk öğrenir.
HuyuDikkatli, tehlikeye karşı duyarlı ve sevecen.
Bakım6 haftada bir tüylerini kesmek gerekmektedir, Genel temizliğine dikkat etmek gerekir tırnak, kulak.
Genel GörevleriÖnceleri kemirgen hayvan avı yapıyordu, günümüzde aile köpeği olarak kullanılıyor.
Kaynak / Fotohttps://dogtime.com/dog-breeds/bedlington-terrier#/slide/1
https://www.akc.org/dog-breeds/bedlington-terrier/
https://ahcfargo.com/client-resources/breed-info/bedlington-terrier/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bedlington_Terrier
https://www.petfinder.com/dog-breeds/bedlington-terrier/
Bedlington Terrier
AdıBelgian Malinois
GrubuBekçi Köpeği
AnavatanıBelçika
Yaşama Süresi13-14 yıl
Boyu55-66 cm.
Ağırlık28 kg.
GörünümBüyük, kaslı ve atletik bir görünümü vardır.
RenkKırmızının her türlü çeşitleri ve karışımları, gri ve siyah lekelidir.
TüyüAyak ve kafa kısmında ki tüyler diğer bölgelere göre çok kısadır.
Çocuklarla İletişimiKendi ailesine karşı çok iyi fakat tanımadığı Çocuklarla asla oynamamalı.
Başka Köpeklerle GeçimiDiğer köpeklerle tanıştırmak ve onun diğer köpeklere alışmasını sağlamak gerekir. Aksi halde hiçbir köpekle anlaşamaz.
Yabancılara TepkisiÇekingen şüpheli ve dikkatli davranır.
Yaşama OrtamıHem şehir şartlarında hem de doğa şartlarında yaşayabilir. Eğer şehirde ise bahçeli bir evde yaşaması daha doğru olacaktır.
Öğrenme KapasitesiÇok yüksek kapasiteli, söz dinleyen ve çabuk öğrenen.
HuyuSadık ve vefalı.
BakımGerektiğinde tüylerini fırçalamak ve banyo yapmasını sağlamak gerekir. Tırnak ve kulakları temizlenmelidir.
Genel GörevleriKorumalık ve bekçilik.
Kaynak / Fotohttps://www.akc.org/dog-breeds/belgian-malinois/
https://dogtime.com/dog-breeds/belgian-malinois#/slide/1
https://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_Shepherd
https://www.advancedanimalcare.com/services/dogs/breeds/belgian-malinois
https://www.petfinder.com/dog-breeds/belgian-malinois/
http://www.vetstreet.com/dogs/belgian-malinois
Belgian Malinois
AdıBelgian Sheppdog
GrubuÇoban Köpeği
AnavatanıBelçika
Yaşama Süresi13-14 yıl
Boyu56-66 cm.
Ağırlık28 kg.
GörünümGüçlü, kaslı ve atletik bir görünümü vardır.
RenkSiyah, siyah-beyaz ve belirli yerleri beyazdır.
TüyüUzun, düz, bol ve alt tabaka tüyleri son derece sıkışık.
Çocuklarla İletişimiÇocuklarla iyi anlaşır fakat evde onlarla oyun oynamak isteyişi küçük pürüzler çıkarabilir.
Başka Köpeklerle GeçimiOnu diğer köpeklere karşı alıştırmak ve diğer köpeklerle tanıştırmak gerekir. Aksi halde onlarla iyi geçinemeyebilir.
Yabancılara TepkisiYabancılara karşı çekingen, şüpheli, sıkılgan ve soğuk davranır.
Yaşama OrtamıEv ortamında rahatlıkla yaşayabilir tabi büyük ve bahçeli bir ev olması gerekir. Çünkü çok hareketli bir köpektir.
Öğrenme KapasitesiÇok yüksektir. Söyleneni anlar ve problemsiz bir şekilde yerine getirir.
Huyuİtaatkâr, vefalı, söz dinleyen ve sadıktır.
BakımGerektiğinde fırçalamak, düzenli olarak banyo yapmasını sağlamak. Tırnak ve kulaklarının temizliğine dikkat etmek gerekir.
Genel GörevleriKoruyuculuk ve bekçilik yapabilir.
Kaynak / Fotohttps://www.akc.org/dog-breeds/belgian-sheepdog/
https://dogtime.com/dog-breeds/belgian-sheepdog#/slide/1
https://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_Shepherd
https://www.petfinder.com/dog-breeds/belgian-sheepdog/
https://www.britannica.com/animal/Belgian-sheepdog
http://www.vetstreet.com/dogs/belgian-sheepdog
Belgian Sheppdog
AdıBelgian Tervueren
GrubuÇoban Köpeği
AnavatanıBelçika
Yaşama Süresi12-14 yıl
Boyu55-66 cm.
Ağırlık28 kg.
GörünümÇevik, atletik ve kaslı bir görünümü vardır.
RenkTüylerinin büyük bir çoğunluğu kırmızıdır, üzerinde siyah açık kahve rengi ve gri tonlu desenler vardır.
TüyüUzun, düz ve bol tüylüdür.
Çocuklarla İletişimiÇocuklarla iyi geçinir. O iyi bir aile köpeğidir. ancak tanımadığı diğer çocuklara karşı aynı iyi niyetini göstermeyebilir.
Başka Köpeklerle GeçimiSık sık diğer köpeklerle tanıştırmak ve onlarla arkadaş olmasını sağlama gerekir. Aksi halde tanımadığı yabancı köpeklere kötü davranır.
Yabancılara TepkisiKuşkulu, çekingen ve soğuk davranır.
Yaşama OrtamıŞehir hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Fakat yaşayacağı ev bahçeli ve büyük olmalıdır. Çünkü Belgien Tervuren’ler çok aktif ve hareketlidirler.
Öğrenme KapasitesiÇok hızlı öğrenebilme ve öğrendiğini de rahatlıkla uygulayabilme özelliği vardır.
HuyuSadık, akıllı, zeki ve vefalıdır.
BakımGenel bakımına dikkat etmek gerekir. Düzenli olarak tüylerini fırçalamak ve yıkamak gerekir. Tırnak ve kulak temizliğine de özen gösterilmeli.
Genel GörevleriBekçilik ve korumalık.
Kaynak / Fotohttps://www.akc.org/dog-breeds/belgian-tervuren/
https://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_Shepherd
https://www.petfinder.com/dog-breeds/belgian-tervuren/
https://www.thesprucepets.com/belgian-tervuren-dog-breed-profile-4771159
http://www.vetstreet.com/dogs/belgian-tervuren
https://wagwalking.com/breed/belgian-tervuren
Belgian Tervueren
AdıBernese Mountain
GrubuBekçi Köpeği
Anavatanıİsviçre
Yaşama Süresi10-12 yıl
Boyu61 cm
Ağırlık39-40 kg.
GörünümBüyük, kalın kemikli, güçlü ve geniş göğüslü bir yapısı vardır.
RenkKehribar zengin siyah ile kırmızımsı lekeli ve Göğüs kısmının bir bölümü ile burnu beyaz renklidir.
TüyüKalın bir kısmı uzun ve düz ve bazı kısımları da hafifçe dalgalı.
Çocuklarla İletişimi: Küçük çocukları sever fakat oynarken istemeden çocuklara zarar verebilir.
Başka Köpeklerle GeçimiDiğer köpeklerle ve küçük köpeklerle iyi anlaşabilir. Fakat aynı cins yani erkek erkeğe anlaşamaz ve sebepsiz kavga edebilir.
Yabancılara TepkisiKuşkulu, korkak ve ürkek davranır. Yabancılara karşı korkak olduğu için ısırabilir.
Yaşama Ortamı
Öğrenme KapasitesiÖğrenme kapasitesi yüksektir. Söyleneni hemen kavrayabilir.
HuyuCanlı ve dosttur.
BakımGenel bakımına dikkat etmek gerekir. Yıkamak, tüylerini fırçalamak ve tırnaklarını temizlemek gerekir.
Genel GörevleriBekçi köpeğidir. Büyük baş hayvanları koruyabilir
Kaynak / Fotohttps://en.wikipedia.org/wiki/Bernese_Mountain_Dog
https://www.akc.org/dog-breeds/bernese-mountain-dog/
https://dogtime.com/dog-breeds/bernese-mountain-dog#/slide/1
Bernese Mountain
AdıBichon Frise
GrubuSüs köpeği
AnavatanıFransa
Yaşama Süresi15-16 yıl
Boyu22-30 cm.
Ağırlık3-5 kg.
GörünümGüçlü, küçük boylu ve kıvrık kuyrukludur.
RenkBeyaz, kayısı-beyaz ve krem renklidir.
TüyüKısa, dağınık ve kıvrık tüylüdür.
Çocuklarla İletişimiÇocuklarla olağanüstü iyi geçinir.
Başka Köpeklerle GeçimiDiğer köpeklerle de anlaşabilir ve onlarla dost olur.
Yabancılara Tepkisiİlk tanışmada çekingendir. Fakat daha sonra kaynaşabilir.
Yaşama OrtamıGünlük yürüyüş yaptırıldığı takdirde evde rahatlıkla yaşayabilir.
Öğrenme KapasitesiÇok yüksektir. Söyleneni problem çıkartmadan Anlayabilir.
HuyuHareketli, dost, ince ve naziktir.
BakımKokmasını önlemek için kuru kalmasına özen göstermeniz gerekir. Ayrıca genel bakımının yanı sıra tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerek.
Genel GörevleriAile köpeğidir.
Kaynak / Fotohttps://dogtime.com/dog-breeds/bichon-frise#/slide/1
https://www.akc.org/dog-breeds/bichon-frise/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bichon_Frise
https://www.willardvet.com/services/dogs/breeds/bichon-frise
http://www.vetstreet.com/dogs/bichon-frise
Bichon Frise