Köpeğinizi Güneşten Koruyun

İnsanlar gibi hayvanlar da güneş yanığından sorun yaşayabilirler. Derileri soyulabilir, derilerinde kabuklanmalar olabilir, canları yanabilir ve hiçbir yere kıpırdamadan zaman geçirmek zorunda kalabilirler.

Köpeğinizi güneş yanığından koruyun

Köpeğinizin tüysüz bölgelerine dikkat etmeniz gerekir. Dudakların çevresi, kulaklar ve burun ucu dikkat edilmesi gereken bölgelerdir. Köpeğinizin kulaklarına ve burnunun üstüne güneşten koruyucu uygulamalar yapın. (örn. vazelin, pomat vb.)
Beyaz tenli insanların güneşten daha çok etkilendiği gibi, açık renk tüylü kedi ve köpekler de güneş yanığı riskini daha çok taşımaktadırlar.
Petinizi güneşin en etkili olduğu 10:00 – 16:00 saatleri arasında gölgede tutun. Eğer petinizin derisinde renk değişiklikleri başlarsa hemen veteriner hekiminize başvurun.

Sıcakta uzun zaman bırakmayın

Aşırı sıcakta uzun süre durması petinizde bitkinliğe neden olabilir. Petinizi, arabanızın camları açık dahi olsa, asla içinde yalnız bırakmayın. Sıcak günlerde güneş arabayı fırın gibi yapabilir.
Arabanızı gölgeye de bıraksanız öyle kalacağını sanmayın. Unutmayın ki dünya dönüyor ve 1 saat önce gölge olan yer 1 saat sonra güneşten yanabilir.
Yanınızda bol miktarda, en az 4-5 litre su bulundurun. Hem petinizin hem de sizin buna ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca su içebileceği bir kap da bulundurun.

Petinizi sıcak günlerde, nemli havalarda, yemek yedikten sonra koşturmayın. Bunun için sabahın erken saatlerini ve akşam geç saatleri seçin.
Köpeğinizi güneşin altında kalacak şekilde bağlamayın. Gün ortasındaki yürüyüşleri minimize edin. Sıcak asfalta sizden daha yakın olduğunu unutmayın. Ayağında da giyecek bir şeyler yoksa patileri yanabilir.
Petinizi, sahilde serin bir yer yoksa kumsala götürmeyin. Ayrıca tuzlu suyun da üzerinde kalması onun için iyi olmayacaktır.
Köpeğinizin evin dışındayken sığınacak bir yeri olmalı. Büyük bir köpek kulübesi bu işi görebilir.
Köpeğinize her zaman temiz ve taze su sağlayın. Suyu serin tutmak için içine küçük buz parçaları atmayı deneyebilirsiniz. Gün içinde su kabını kontrol etmeyi unutmayın. Sürekli dolu olmalıdır.
Yaşlı, aşırı kilolu petleri sıcaktan koruyun. Kısa burunlu köpekler, özellikle bulldoglar ve pekinezler ayrıca kalp ve akciğer hastalıkları olanlar mümkünse içeride ve air-condition bulunan ortamlarda tutulmalıdır.

Durum ne zaman kötüdür?

Araştırmacılara göre “ısı vurması” (hyperthermia), vücut ısısının aşırı yükselmesiyle karakterizedir. Rektal ısı 40-42º C arasında olur ve sinir sistemi bozukluklarına, özellikle lethargy, zafiyet, collaps, koma gibi durumlara neden olur.

Bu belirtilere dikkat edin

Hırıltılı solunum üst solunum yollarında obstrüksiyonun belirtisi olabilir.
Zor solunum
Mukoz membranlarda açık kırmızı renk (conjunctiva, göz, diş eti gibi)
Halsizlik
Collapse
Koma
Yüksek vücut ısısı
Eğer bu belirtiler fark ederseniz

Petinizin üzerine serin, ıslak bir havlu serin veya onu serin bir su banyosunun içine sokun. Buz kullanmayın çünkü bu derisini acıtabilir.
Petinizin vücut ısısını rektal olarak ölçün. Kedi ve köpeklerin vücut ısıları insandan daha yüksektir. 38-39,2º C
Eğer petinizin vücut ısısı 39,5-40,5º C yada daha fazla ise veteriner hekiminizi arayın.
Köpeğinizi bir veterinere veya acil bir kliniğe mümkün olduğunca çabuk ulaştırın.

Yararlanılan kaynak: İ. Yüce’ye teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.