Köpeğiniz ve Sehayat

Köpeğinizi seyahat etmeye nasıl alıştırabilirsiniz?

Köpeğiniz nerede yolculuk etmeli?

Köpeğinizin araba tutmasını nasıl önleyebilirsiniz?

KÖPEĞİNİZİ SEYAHAT ETMEYE NASIL ALIŞTIRABİLİRSİNİZ?

Eğer köpeğiniz yavru ise ya da yetişkin olduğu halde hiçbir zaman araba ile yolculuk etmediyse, bu yeni deneyin onu fazla sarsmaması için yavaş yavaş alıştırılması gerekir. Sakin bir alıştırma için gerekli yöntem ve süreleri görelim:
1- Köpeğinizi arabaya bindirin ama motoru çalıştırmayın, hazırlamış olduğunuz bisküvilerle oynamasına izin verin.
2- Köpeği arabada tutun, motoru çalıştırın ama hareket ettirmeyin. Hayvanı sesiniz ve okşamalarınız ile sakinleştirmeye devam edin.
3- Arabada köpeğiniz ile sık sık mola verin ve yavaş yavaş molaların arasını açın. Okşama ve ödülleri unutmayın.
4- 6u alıştırmalardan yaklaşık iki hafta sonra köpeğiniz sizinle birlikte istediğiniz kadar kilometreyi yapmaya hazır olacaktır. Hatta seyahatlerinizde size refakat etmekten mutluluk duyacaktır.

KÖPEĞİNİZ NEREDE YOLCULUK ETMELİ?

Yasalar, köpeğin arabanın arkasında yolculuk etmesini ve öne atlamasını önleyecek bir parmaklığın bulunmasını öngörüyor. Bu parmaklık ya da metalden olabilir (piyasada her arabaya uygun olabilecek değişik türleri bulunmakta). Bu yasaya kesinlikle uyulması gerekir, aksi takdirde köpeğin beklenmedik bir davranışı sürücünün dikkatini dağıtıp tehlikeli trafik kazalarına neden olabilir (Avrupa’da, bu yasaya uymayan sürücülerden trafik polisi ceza kesiyor).
Son olarak, birkaç öneri daha:
1- Yolculuk uzun ise, köpeğinize sık sık yatacağınız molalarda içecek vermeyi unutmayın. Bu molalar ona hem hareket sağlayacak hem de ihtiyaçlarını giderebilecektir.
2- Köpeğin yolculuk sırasında başını camdan dışarı çıkartmasına engel olun. Rüzgarla gelen temiz hava, kulak iltihabı, nezle, burun iltihabı veya göz mukozasının iltihaplanması gibi hastalıklara neden olabilir.

3- Yaz ayında yolculuk ediyorsanız ve hava çok sıcaksa, köpeğiniz arabada kalacak ise, gölgede park etmeyi ve pencereleri bir parmak açık bırakmayı unutmayın. Böylece hava akımına olanak vermiş, ve köpeğinizin arabanın içinde oluşacak aşırı derecedeki sıcaklıktan etkilenmesini önlemiş olursunuz. Diğer sözlerle, köpeğinizi sıcak çarpmasından koruyunuz, çünkü bu onun sağlığına ciddi zararlar verebilir.
4- Arabanızda, köpeğin sevdiği oyuncaklardan birkaçını bulundurmayı unutmayın. Onu oyalamaya yarar ve yolculukları daha kısa ve daha az sıkıcı kılarlar.

KÖPEĞİNİZİN ARABA TUTMASINI NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

Aynı insanlarda olduğu gibi, araba tutması köpekler için de son derece rahatsız edici ve tüm yolculuk boyunca devam edebilecek bir durumdur. Bunu nasıl önlersiniz?
1- Köpeğe yolculuk öncesindeki üç saat boyunca yemek vermeyin.
2- Hafif ve kolay hazmedilecek bir yemek verin.
3- Arabadan etkilendiğini biliyorsanız, veteriner hekiminize danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.