Kirpi

Yaşam Süresi: 10 yıl  Yavru Sayısı:  3–8 Gebelik Süresi:  5–6 hafta
Yaşam Süresi: 10 yıl
Yavru Sayısı: 3–8
Gebelik Süresi: 5–6 hafta

Bilimsel Adı           : Erinaceus concolor

Kirpigiller (Erinaceidae) familyasından böcekçil memeli türü.

Yaşam Alanı           : Çalılıklı ormanlardan, büyük park ve bahçelere kadar pek çok yerde yaşayabilir. Nemli yerleri sever. Toprak içine açtığı tünellerde barınır.

Beslenme              : Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavruları yer. Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.

Ağırlık ve Boy         : 500–1200 gr boy: 30 cm.

Çoğalma               : Hamilelikleri 5–6 hafta sürer. Her doğumda 3–8 yavru doğurur.

Genel Bilgiler           : Yalnız geceleri etkindir. Çevre sıcaklığının 4°C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatar. Ortalama ömrü 18 yıldır.

Gövdesinin üzeri 2–2,5 cm. uzunluğundaki kırçıl dikenlerle örtülüdür. Kızdırıldığı zaman vücudu tostoparlak hale gelir ve böylece bir diken topuna dönüşür. Türkiye’de avlanması yasaktır. Kırmızı listede “NT” kategorisindedir.

Çöl oklu kirpisi aslanları bile öldüren savaş taktikleri kullanır. Aslan saldırdığında kirpi hızla kaçar, fakat uygun bir yerde aniden durarak, vücudunun arka kısmını hafifçe kaldırıp oklarını aslana yöneltir. Eğer aslan dişleriyle ısırarak kirpiyi yakalamaya çalışırsa, kirpinin okları ağzına ve yanaklarına batarak, iyileşmesi olanaksız yaralar açar. Aslan hiçbir şey yiyemez hale gelir ve bir süre sonra da ölür. Bilim ve Teknik Dergisi, Sayı:221, Nisan 1986, s.13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.