Kedilerde Pisipisi Otu Problemi

İlkbahar ve yaz aylarında petlerinizi bekleyen problemlerden biri de bu mevsimlerde gelişen ‘Pisipisi otları’dır. Dolaştıkları ve zevkle oynadıkları birçok alanda bol miktarda bulunan bu otlar özellikle uzun tüylü köpeklerin parmak aralarına, kulaklarına ve hatta gözlerine kaçarak ciddi sorunlara yol açabilirler. Parmak arasına saplanan bu ot başakçığı mümkün olduğunca kısa sürede uzaklaştırılmazsa ilerleyerek ayakta apse oluşumuna sebep olacaktır. Petiniz, böyle bir problemi olduğunu sürekli patisini yalayarak ve ayağını basmaktan sakınarak size gösterecektir. Kulağakaçan bir pisipisi otu ise; sürekli kafa sallama, ilgili kulağı kaşıma ve başı hasta kulak tarafına eğik tutma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Petinizi bu ciddi problemden koruyabilmek için öncelikle günlük gezintilerini bu otların yoğun olduğu yerlerden uzakta yaptırmalı ve eve döndüğünüzde parmak araları ve kulakların iç yüzü başta olmak üzere, tüm vücudunu iyice kontrol etmelisiniz. Bu problemden korunmanın en önemli yollarından biri ise, zamanında ve uygun şekilde yapılacak tıraşlardır. Bu otların gelişim gösterdiği mevsimlere girilirken, patilerin ve kulakların iç yüzü iyice tıraş ettirilerek pisipisi otlarının bu bölgelerdeki tüylere takılıp ilerlemelerine fırsat verilmemelidir.

Petinizin sık sık aynı bölgeyi yaladığının farkına vardığınızda o bölgeyi pisipisi otu yönünden kontrol etmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.