Kedilerde Denge Atlama Tırmanma Düşme

Bu bölüm www.hepsievcil.com adlı web sitesinden alınmıştır.

Denge

Kedinin koordinasyon yeteneği yüksektir. Çünkü kas ve eklemlerden beyne giden son derece etkin bir uyarı gönderme sistemi vardır. İnce bir dal üzerinde yürürken, tıpkı elinde sırıkla yürüyen bir ip cambazı gibi kuyruğunu karşı denge organı olarak kullanır.

Atlama

Her kedi müthiş bir atlettir.. Dikey, yatay sıçrayışlar ve dönme konularında üstüne yoktur. Boyunun beş katı yükseğe sıçrayabilir. Güçlü arka bacak kasları ve esnek omurgası sayesinde hem yerde hem de havada kendine zarar vermeden hareket edebilir. Bir kedi sıçramadan önce ineceği yeri ve uzaklığını dikkatle inceler.

Tırmanma

Kedi bir ağacın yada çitin üstüne çıkıp, bölgesini ya da avını kendini göstermeden gözetleyebilir. Güçlü arka bacak kaslarını kullanarak ve ön pençeleriyle kavrayarak kolayca tırmanır. Ancak inişi bu kadar kolay değildir.

Düşme refleksi

Kedinin dönme ve koordinasyon yeteneğinin üzerine yoktur. Bu yüzden, kedilerin yükseklik ne olursa olsun dört ayak üzerine düşeceklerine inanılır. Ama, bu her durumda geçerli değildir. Yine de 20 metreyi aşkın yüksekliklerden düşüp hayatta kalan kediler vardır. Kedideki düşme refleksi hızlı ve otomatiktir. Kedinin gözlerindeki ve kulağındaki denge organları, ona boşluktaki konumunu bildirir. Bu sayede, kedi dört ayak üstüne düşer.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.