Kedilerde Beden Dili

BEDEN DİLİ

Kediler bıyıklarını bir yerlere ve sahibine sürmeyi severler. Vücutlarının çeşitli yerlerine dağılmış dış salgı bezlerinden salgılanan feromonlarla (kimyasal belirleyiciler) kendi yaşama alanlarının sınırlarını belirlemek veya iletişim kurmaktır.
Kedinizin bıyıkları ve yanaklarını kaşımakla iletişim kurmak için ilk adımı atmış olursunuz.

MIRLAMA VE MİYAVLAMA

Mırlama, her kedinin repartuarında olan bir iletişim biçimi olmasa da en yaygın olanıdır. Mırlamanın mekanizması hakkında çok şey bilinmiyor ancak mutluluğun, memnuniyetin   göstergesi olduğu herkesçe kabul edilmiştir. Ancak bazı kedilerin ciddi boyutta hasta veya kızgın olduklarında da mırlamaya yakın bir ses çıkardıkları da biliniyor.
Konuşkan kediler isteklerini ve şikayetlerini miyavlayarak dile getirirler. Vahşi hayatta miyavlama sadece yavrulara özgü bir karakterken evcilleştirme süreci içinde yetişkin kediler de bu iletişim yöntemine adapte olmuşlardır.
Miyavlama tonu ve şiddeti ile birlikte kedinin miyavlarken ağzının aldığı biçim ve vücudunun duruş biçimi de kedinin ne anlatmak istediği ile yakından ilişkilidir.
Tıslama, mırlamanın tam tersine kavgacı veya savunmacı bir yaklaşımın göstergesidir.

VÜCUT VE KUYRUK HAREKETLERİ

Kediniz her zaman konuşur, sadece dinlemeyi bilmeniz gerekir. Kedinizin vücudunu hangi durumlarda nasıl taşıdığını takip etmeniz onun ne hissettiğini anlamanıza yardım edecektir.
Vücut dili sadece kuyruk hareketleriyle sınırlı değildir. Vücudunun duruşundan kulaklarının tutuluşuna kadar her hareket bir şey anlatır.

–Ön bacakların ileri atılacakmış gibi kıvrık tutulması, kavganın çok yakında olduğunun habercisidir. Kedi ileri doğru bir hamle yapmaya hazırlanıyordur.

–Vücut gergin ve kabarıksa kedi sinirli aynı zamanda da kendinden emindir.

–Arka bacaklar kıvrılmış ve vücut yere yakın taşınıyorsa bu gerginlik ve ürkeklik belirtisidir.

–Kedi, vücudunu mümkün olduğu kadar küçültmüş ve bacaklarını da vücudunun altına toplamışsa herhangi bir hareket yapmaya hazırlanıyordur.

–Kulaklar arkada, vücut sağlam, dik ve sabit tutuluyorsa kedi çevresindeki hareketlerden haberdardır ve olan biteni anlamaya çalışıyordur.

–Kulaklar arkada, vücut yere yakın tutuluyorsa kabahatinin farkında ve utanmıştır.

–Baş omuzlarının içine gömülmüş ise kedinizin muhtemelen canı sıkılıyor demektir.

–Baş aşağıda, burun karşıyı gösteriyor, beden yere yakın bir biçimde yürüyorsa, avını takip ediyordur. Avını yakalayacağına emin olduğu anda son hızıyla koşmaya başlayacaktır.

–Kuyruğun ağır ağır sallanması can sıkıntısının bir belirtisidir.

–Kuyruğun öne ve arkaya hızlı bir biçimde sallanması sinirli olmanın işaretidir.

àKediniz korktuğunda kuyruğunu kabartacaktır.

–Kuyruğun aniden hareket ettirilmesi kedinizin heyecanlandığını ve bir şeylerin onun ilgisini çektiğini gösterir.

–Yukarı kaldırılmış, dik bir kuyruk ise kedinizin arkadaş edinmeye hazır olduğunu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.