Doğum, Doğum Öncesi Ve Sonrası Hastalıklar

Kedi Ve Köpekte Doğum

Kedi Ve Köpeklerde Retentio Secundinarium

Kedi Ve Köpekte Doğum

Doğumun başladığının beldeği hayvanın yerini ve yatağını hazırlamasıdır. İlk yavrusunu doğuracak olanlarda laktasyon doğumla başlamasına karşın çok doğum yapmış olanlarda doğumdan birkaç gün önce memeler sıkıldığında süt gelir. Beden ısısında doğumun başlamasından 24 saat önce 1-2 oC ‘lik geçici bir düşme görülür.

Köpeklerde doğumun ilk aşamasında karakteristik hiçbir olgu yoktur. Genelde ana huzursuzdur, iştahsızdır ve sık sık solur. Bu beldekler ilk yavrusunu doğuranlarda daha belirgindir ve 12 saat sürer.

İkinci aşamanın başladığını sancılar belli eder. Hayvan genellikle yatar, zaman zaman kısa aralıklarla dolaşır. İlk yavrunun su kesesi golf büyüklüğünde vulvadan çıkar, bu kese vulvayı devamlı yalayan ana tarafından yırtılır. Diğer türlerde olduğu gibi yavrunun başının kanaldan geçişi anında ana çok fazla güç sarfeder, başın dışarı çıkmasından sonra yavrunun geri kalan bölümü kolaylıkla gelir. İlk yavrunun çıkışı ortalama 1 saat alır. Yavruların %60 ‘ı anterior presentasyonda (ön pozisyonda) gelir. Göbek kordonu doğum sırasında kopmaz, ana, kordonu dişleri ile ezerek koparır.

İlk yavrunun doğumundan sonra ana bir süre dinlenir ve çok kısa bir süre sonra memelerini emmeye başlayacak olan yavruyu yalar. Yavru zarları 10-15 dakika sonra atılır ve hemen ana tarafından yenir.

Kısa bir aradan sonra sancılar tekrar başlar, bu gecikme 30 dakika kadar sürer. İkinci yavru birinci için gerekenden daha kısa zamanda doğar, üçüncü yavruda kısa bir dinlenme sonu hemen doğar. Bu suretle özel bir durum olmadıkça dişi köpek yavruların tamamını 6 saat veya buna yakın bir süre içerisinde doğurur.

Son yavrunun zarları hemen doğumla veya kısa bir süre sonra atılır. Çok ender olgularda bu süre 24 saate kadar uzayabilir.

Köpekte doğumda beliren özellik uterustan gelen akıntının koyu yeşil renkte olmasıdır.

Kedide doğum olgusu köpeklerininkinin aynısıdır. Yavru sayısı 3-5 arasındadır. Doğum 6 saatte tamamlanır.

KÖPEK VE KEDİLERDE RETENTİO SECUNDİNARİUM

KARNİVORLARDA yavru zarları her yavrunun doğumundan kısa bir süre sonra atılır. Son yavrunun zarları ise 30 dakika sonra bırakılır. Normal olarak zarlarının atan köpeklerde 12 saat kadar devam edebilen koyu yeşil renkte bir akıntı görülür. Doğumdan sonra 12 saatten fazla süre geçtiği halde bu akıntı bu akıntı devam ediyorsa yavru zarlarının düşmediğini belgeler. Genellikle son doğan yavrunun zarları atılmaz. Retentio secundinarım yavrulama sırasında farkedilirse zarlar ik parmakla hafifçe çekilerek çıkartılabilir.

Küçük kedi ve köpeklerde karın duvarından masaj yapılarak yavru zarları cervix’e doğru itilebilir ve dışarı çıkması sağlanır.

Retentio secundinariumlu köpeklere 10-20 IU oksitosin intramüsküler enjekte edilmesi yarar sağlayabilir.

Eğer zarlar 12-24 saat içerisinde atılmaz akut metritise neden olurlar.

One thought on “Doğum, Doğum Öncesi Ve Sonrası Hastalıklar

  • Şennur

    Kedim dogum yaptı 2 tane yavrusu vardi 1 tanesini doğurdu icin de var mı yok mu diye röntgen çekildi birtanesini yemiş bu da bağırsak problemi yapmış dogumdan 3 gün geçti ona nasıl yardımcı olabilirim hiç yalnız kalmak istemiyor sanırım ara ara tuhaf kötü koku geliyor uyurken patisi seğiriyor gibi hareket ediyor yardımcı olur musunuz

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir