Kanguru

Macropus rufus Kızıl Kanguru Yaşam Süresi:  30 yıl  Yavru Sayısı: 1 Gebelik Süresi:  33 gün
Macropus rufus Kızıl Kanguru
Yaşam Süresi: 30 yıl
Yavru Sayısı: 1
Gebelik Süresi: 33 gün

Bilimsel Adı           : Macropus rufus

Diğer Türler, Macropus giganteus, Macropus fuliginosus, Macropus antilopinus

Anavatanı             : Avustralya, Yeni Gine, Tazmanya

Beslenme              : Ot, ağaç kabukları, çimen, sebze, ekmek, meyve, havuç, yapraklar, mısır, ağaç dalları ile beslenirler.

Ağırlık ve Boy : 90 kg ağırlığında, 65–120 cm uzunluğundadır. Kuyrukları ise 1 m.’dir.

Çoğalma               : Senede bir doğum yapar ve bir yavru doğururlar. Gebelik süresi, 33 gündür. Yavru doğunca keseye girer ve süt emer. 6 ay sonra keseden başını çıkarır.

Yavru Sayısı           : 1 bazen 2

Genel Bilgiler  : Kangurular; masallarda, çizgi-film ve karikatürlerde boks yapan hayvanlar olarak bilinir. Hayvanlar dünyasında bir kanguru kadar güzel boks yapan bir başka canlı yoktur. Kanguru, kuyruğuna dayanarak elleri ve ayaklarıyla size çok güçlü bir şekilde vurabilir.

Kanguru bir zıplayışta 12 metre atlar.

Kangurular çok az suyla uzun süre yaşayabilen bir yapıya sahiptir. Develer gibi, hiç su içmeden aylarca yaşayabilirler. Su içmek istediklerinde genelde kendileri kuyu kazarlar. Bu kazdıkları kuyular aynı zamanda kanguruların etrafında yaşayan başka hayvanlarında su kaynağı olur.

Kanguru ismi nereden geliyor: 1700’lü yılların başında İngiliz denizci James Cook, Yeni Zelanda ve Avustralya’yı keşfeder. Kaptan Cook, bitki örtüsünün zenginliğinden ötürü Avustralya’daki bir koya Botanik Koyu adını verir. İşte bu koyda, yavrularını karnındaki bir kesede taşıyan ve arka ayakları üzerinde zıplayan uzun kuyruklu hayvanlar görür.

Kaptan Cook, koyda bulunan Avustralya yerlileri Aborijinlere, el kol hareketleri ve çeşitli işaretlerle bu hayvanların adlarını sorar. Yerliler ‘Kangoroo’ diye cevap verir. Kaptan Cook, bunun üzerine bu hayvanlara kanguru adını verir ve dünyaya yeni bir hayvanın varlığını bildirir.

Aradan 100 yıla yakın bir süre geçer. 1800’lerin başında, ‘kanguru’ sözcüğünün Avustralyalı yerlilerin dilinde; “Seni anlamıyorum yabancı!” anlamına geldiği anlaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.