Çayır Köpeği

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Yaşam Süresi: yıl Yavru Sayısı: 4–6 Gebelik Süresi: 30 gün

Bilimsel Adı           : Cynomys spp

Çayır köpeği (Cynomys), sincapgiller familyasına ait Kuzey Amerika’nın otlaklarında doğal olarak bulunan bir kemirici hayvan cinsidir. Cynomys gunnisoni, Cynomys leucurus, Cynomys ludovicianus, Cynomys mexicanus, Cynomys parvidens

Yaşam Alanı   : Amerika, Kanada ve Meksika’da yaşarlar. Amerika’da birkaç doğu bölgede bulunsalar da, daha çoğunlukla Mississippi nehrinin batısında yerleşim gösterirler.

Beslenme              : Otçul
Ağırlık ve Boy         : 0,5 kg–1,0 kg ağırlığındadır. İri gövdesi kuyruğuyla beraber yaklaşık olarak 30–40 cm boylarındadır.

Çoğalma               : Çayır köpekleri her yıl 4 üzerinde yavru meydana getirirler, yavrular doğduklarında kör ve tüysüzdürler, yaklaşık 30 gün annelerinin yanında bakılırlar.

Genel Bilgiler           : Çayır köpekleri büyük koloniler halinde yaşarlar, koloniler yüzlerce dönüm araziye yayılabilirler. Aileler genellikle 1 erkek ve onun hükmettiği 2 ila 4 dişiden oluşur. Yavrular eşeysel olgunluğa 3 yaşları civarında ulaşır, üçüncü kışlarında baskın erkek koloninin diğer taraflarında ailesini kurmak üzere yavruyu aileden uzaklaştırır. Baskın erkek, ailesinin sınırlarını rakip çayır köpeklerinden korur, tartışmalar kavgayla çözümlenir.

Çayır köpeklerinin yuvaları olan tünel sistemleri, yağmur suyunun yataktan akmasını ve erozyonu engeller, otlamayla sıkışmış olan bölgelerde toprağın kompozisyonunu değiştirebilir. Tünellerin genellikle birkaç odası olur, dikey olarak 5 metreye, yatay olarak 30 metreye kadar uzayabilir. Tünellerin bir tarafının yüksek, diğer tarafının alçak olan yapısı nedeniyle içeride sürekli temiz hava bulunur.

Çayır köpekleri, oyuklarının çevresini izole etmek için otlarla çevrelerler, yuvaları için kazdıkları toprak yığınını deliğin çevresine yığarlar. Bu tümsekleri etrafı gözlemek için kullanırlar.

Çayır köpekleri avcılarına karşı da uyum sağlamışlardır. Dikromatik görme özelliklerini kullanarak, avcılarını uzaktan görürler ve yüksek sesle tehlike alarmı verirler. Bilim adamları bu ses sistemli iletişimin avcılara özel olduğunu ispatlamışlardır.

Çayır köpekleri ayrıca kolonilerin etraflarındaki bitkileri de temizlerler, bunun sebebinin avcılarına karşı daha iyi gözlem yapmak olduğu sanılmaktadır.

Çayır köpekleri, bazı böcekleri yeseler de, çoğunlukla otçul olarak beslenirler. Öncelikli besinleri otlar ve çiçekli bitkilerin sürgünleridir.

Çayır köpeklerinin yaptıkları yuvaların içinde sürekli olarak temiz hava dolaşır. Havanın kolayca içeri girebilmesi için tünelin bir ucunun ağzı alçaktadır. Tünelin diğer ağzı ise yüksektedir. Bu yükseklikteki ağızda hava akımı kısmi vakum oluşturur ve havanın tünelden çıkmasını sağlar.

Kaynaklar

Fotoğraflar

https://en.wikipedia.org/wiki/Gunnison%27s_prairie_dog#/media/File:Prairie_Dogs,_Living_Desert_Museum.jpg

https://animaldiversity.org/accounts/Cynomys_gunnisoni/pictures/collections/contributors/phil_myers/Sciuridae/Cynomys6382/

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ay%C4%B1r_k%C3%B6pe%C4%9Fi#/media/Dosya:Pr%C3%A4riehund_P1010308.JPG

https://de.wikipedia.org/wiki/Gunnisons_Pr%C3%A4riehund#/media/Datei:Cynomys_gunnisoni_Attilly.jpg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir