Çakal

cakal
Yaşam Süresi: 25 yıl Yavru Sayısı: 2–7 Gebelik Süresi: 57–70 gün

Bilimsel Adı           : Canis adustus, Canis aureus, Canis mesomelas ve Canis simensis

Çakal, köpekgiller (Canidae) familyasına dâhil olan Canis cinsi içindeki türlerden dört tanesine, Afrika ve Asya’da bulunan ve küçük-orta boyutlu olan Canis adustus, Canis aureus, Canis mesomelas ve Canis simensis türlerine verilen ortak addır.

Yaşam Alanı   : Altın çakal, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’dan Güney Asya’ya kadar olan bölgede, kara sırtlı çakal ile çizgili çakal Güney ve Doğu Afrika’da yaşar. Türkiye’de en çok kıyı bölgelerindeki sık ormanlık ve çalılıklarda ayrıca Güney Doğu Anadolu’nun alçak kesimlerinde yaşar; iç bölgelerde görülmez. Açık arazilerde yaşamakla birlikte, çoğu kez yerleşme yerlerinin çevresine kadar sokulur.

Beslenme              : Çakallar, kırlık yerlerde yaşayan gececi hayvanlardır; gündüzleri genellikle çalılıkların ağaçlıkların arasına gizlenir, alacakaranlıkta avlanmaya çıkarlar. Bazen yalnız, bazen çiftler ya da sürüler halinde yaşar buldukları küçük hayvanlar, bitkiler ya da leşler halinde beslenirler. Sürüler halinde dolaştıklarında antilop ya da büyük hayvanları avladıkları da olur. Yalnızken bazen aslan bazen kaplan gibi yırtıcıların ardından giderek bu hayvanların ardından kalanları yerler.

Ağırlık ve Boy         : Uzunlukları 30–35 cm’lik kuyrukları birlikte 85–95 cm, ağırlıkları 7–11 kg arasında değişir.

Çoğalma               : Çakallarda gebelik süresi 57–70 gün arasında değişir; dişi çakal bir oyuk ya da kavuğa sığınarak 2–7 arasında yavru doğurur.

Genel Bilgiler           : Küçük avcı ve leşçil canlılar olan çakalların Kuzey Amerika’daki karşılığı, Türkçe’de “kır kurdu” ya da yine “çakal” olarak adlandırılan Canis latrans (İng. coyote ya da prairie wolf) türü canlıdır.

Altın çakalın (C. aureus) sırtı karaya, karnı beyaza çalar ve öbür bölümleri kirli sarıdır. Kara sırtlı çakalın (C. mesomelas) sırtı kara, postu pas kızılıdır. Boz renkteki çizgili çakalın (C. adustus) iki yanında belirsiz çizgiler vardır, kuyruğunun ucu da beyazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir