Ayı

 

image001
Yaşam Süresi: 40 yıl Yavru Sayısı: 1 Gebelik Süresi: 200–250 gün Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi Hayvan Dostları Kulübü Öğrencilerinin Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisinden 23.06.2007 Cumartesi Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU

Adı           : Ursus arctos sp.

Anavatanı             : Anavatanı Avrupa ve Kuzey Asya’dır.

Beslenme              : Her ne kadar etçil hayvan olarak sınıflandırılırsa da etten çok sebze ve meyvelerle beslenirler. Balık dayanamadıkları yiyeceklerden birisidir. Bu nedenle bütün ayılar iyi yüzücüdürler. Boz ayılar aynı zamanda ağaçlara da iyi tırmanırlar. Ancak yaşları ilerleyip ağırlıkları arttıkça tırmanabildikleri ağaç yüksekliği azalır.
Ağırlık ve Boy         : 800 kg, boy 2–3 metreyi bulabilir…

Çoğalma               : Ayıların gebelik müddetleri 200–250 gün arasındadır. Doğduklarında çok küçük olan ayı yavruları 180–350 gr. civarında olurlar. Dişi ayı yavrularına çok düşkün olup onları soğuğa karşı korur ve büyüyünceye kadar 2 yıl müddetle özenle bakar.

Genel Bilgiler           : Yaz aylarında yeterince yiyecek bularak şişmanlayan boz ayılar havaların soğuması ile beraber inlerine çekilerek derin bir uykuya dalarlarsa da bu gerçek bir kış uykusu değildir. Bu uyku esnasında sık sık uyanarak dışarıya çıktıkları olur.

Görmeleri iyi değildir. Buna karşın keskin koku alma duyuları vardır. Ayılar genelde çekingen olup saldırmazlar ve gece avlanırlar…

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Brown_bear#/media/File:2010-kodiak-bear-1.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.