Aslan


Yaşam Süresi: 15–20 yıl 
Yavru Sayısı: 2–3
Gebelik Süresi: 92–113 gün

Bilimsel Adı: Panthero leo

Anavatanı: Afrika ve Asya

Ağırlık ve Boy : Ergin bir erkek aslan’ın yüksekliği 90 cm., uzunluğu 2.80 m., ağırlığı ise 200 kg. civarında olur. Dişi aslanlar erkeklere göre biraz daha küçük olurlar.

Çoğalma: Aslanlar yıl boyunca üreyebilen kedilerdir. Gebelik müddetleri 92–113 gündür. Bir batında 2–3 yavru doğururlar.

Genel Bilgiler : Ormanların kralı aslan. Diğer kedigillerin aksine bir aile şeklinde yaşarlar. Yelesiz olan dişi aslanlar avlanmadan, yavru yetiştirmeye kadar her şeyle ilgilenirler. Sağlam yapılı ve son derece güçlü hayvanlardır. Çeneleri son derece güçlü olup, dillerinin üzerinde eti parçalamak için uzantılar vardır. Aynı zamanda pençeleri de çok güçlü olup bir vuruşu ile bir zebranın boynunu koparabilirler.

Yaşam Süresi: 15–20 senedir.

Aslanların Gözleri: Kedigillerin pek çoğunda göz bebeklerinin çizgi şeklinde olmasına karşılık aslanların göz bebekleri ovaldir. Mükemmel bir gece görüşüne sahip olan aslanlar bu sayede geceleri rahatlıkla avlanabilir. Karanlıkta dolaşan aslanların ışığı mümkün olduğu kadar fazla toplayabilmeleri için gözlerinde özel bir tasarım vardır. Diğer canlılara göre daha büyük olan gözbebekleri ve lensleri aslanları iyi birer avcı yapan en önemli özelliklerdendir.  Aslanlar küçük sürüler halinde yaşarlar. Sürü güçlü bir erkek aslanla bir kaç dişi ve yavrulardan oluşur.

Kaynak:

http://www.ankarazoo.gov.tr/hy_mm_aslan.htm

foto: http://www.1freewallpapers.com/lion-on-the-field/tr

foto: Tayfun Nasuhbeyoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.