23.1.1. Kral penguen (Aptenodytes patagonicus)

kral-penguen-(1)Kral Penguen (Aptenodytes patagonicus), penguengiller (Spheniscidae) familyasının ikinci en büyük türü. İmparator penguen (Aptenodytes forsteri) ile beraber büyük penguenler (Aptenodytes) cinsindendir. Güney Georgia Adaları, Avustralya Macquarie Adası, Fransız Crozet Adaları ya da Falkland Adaları gibi Antarktika adalarında yaşarlar.Kral penguenin iki alt türü mevcuttur. Aptenodytes patagonicus ve Aptenodytes patagonicus halli. Bu haritaya uygun olarak kırmızı işaretlenmiş yerler alt tür patagonicus, sarı alanlarda da halli türünün yaşam alanları görülür. Yeşil alanlar üreme bölgeleridir.Ağırlıklı olarak, Güney Georgia Adaları, Avustralya Macquarie Adası, Fransız Crozet Adaları ya da Falkland Adaları gibi Antarktika adalarında yaşarlar.Özellikler

Yetişkin bir kral penguen genelde 85 ile 95 cm boyunda, 12 ve 14 kg arasında ağırlıktadır. Dişilerortalama 2 kg daha hafif gelirler. Hayvanlar 10 yaşına kadar yaşarlar. Türün karakteristik özelliği uzun, ince gaga ve boyun ile kulak kısımlarındaki dikkat çekici, turuncu rengidir.

Kuluçka ve bakım

Sert iklim şartları sebebiyle, genç neslin yetiştirilmesi için albatroslara benzer şekilde kral penguenler de monogamdır. Kral penguenin tam bir kuluçka evresi ve sonrasındaki yetiştirme on dört ay sürer. Bu yüzden diğer kuş türlerinde yaygın olan her sene kuluçkaya yatması mümkün değildir. Eğer her şey yolunda giderse, her üç senede bir iki yavru dünyaya gelir.

Güney yarımkürenin ilkbaharında, Aralık’ta dişi tek bir yeşilimsi beyaz yumurtayı yumurtlar. Kuluçka süresince ebeveynlerin bacak kısımlarındaki tüylerin bir kısmı dökülerek, yumurta daha sıkı ve daha sıcak bir şekilde vücutla temas kurar. Erkek ve dişi, iki ile üç haftalık değişimlerle ortalama 55gün boyunca yumurtaya beraber otururlar. Yumurtadan çıktıktan sonra yavru dokuz ay daha ebeveynlerinin korumasına ve beslemesine ihtiyaç duyar. 10 ile 13 aya kadar genç kahverengi kuş tüyü koruması, yetişkin tüylerine dönüşür ve nihayetinde genç kuş ebeveynlerinden ayrılır. İkinci kuluçka evresi yeni neslin gelişim evresinden sonra Şubat’taki yumurtlama ile başlar ve yeni yavrular Nisan’da yumurtadan çıkarlar.

Davranış

Büyük penguenler, Antarktika’daki küçük türdeşleri gibi uçamazlar ama zaman açısından daha uzun süre dalarlar ve yüzerler. Bir kral penguen bazen 300 m, ekstrem durumlarda da 500 m derinliğe kadar dalar ve birçok dakika su altında kalabilir. Yarısından fazlası 50 m den daha derin olan, günlük 150 dalıştaki performansı, takdire şayandır. Su altındaki oksijen ikmali, myoglobinden ve hemoglobine dönüşen kas proteininden temin edilir.

Kral penguenler, küçük balıklar, kriller ve mürekkep balıkları ile beslenirler. Av başına 20 kg’a kadar deniz hayvanı yiyebilirler. Ana beslenme bölgeleri açık denizde, genelde yavrularını büyüttükleri adalardan oldukça uzaktadır. Ortalama olarak, av alanı sahilden 400 km uzakta bulunur. Büyük bir problem olarak küresel ısınma sebepli gitgide daha sık olarak hayvanların, 700 ile 800 km mesafeyi geride bırakmak zorunda kalmalarıdır.

Kral penguenler çok sosyaldir, gruplar halinde avlanır ve kuluçka için onbinlercesi kısmen büyük koloniler oluşturur. Karada yetişkin kral penguenlerinin korkacak bir düşmanları yoktur. Sadece yumurtaları ve genç yavruları ara sıra gerçekleşen dev fırtına kuşlarının (Macronectesgiganteus ve Macronectes halli) saldırılarından korumak zorunda kalırlar. Açık denizdeki büyük potansiyel tehlikeler, pusu kuran katil balinalar ve leopar foklarıdır.

Aralarında anlaşabilmek ve sınırlarını belirlemek için üç değişik ses yapısına sahiptirler.

            Bilimsel Sınıflandırma
Âlem Animalia (Hayvanlar)
Şube Chordata ( (Kordalılar)
Sınıf Aves (Kuşlar)
Takım Sphenisciformes (Penguenler)
Familya Spheniscidae (Penguengiller)
Alt Familya
Cins Aptenodytes
Tür Aptenodytes patagonicus

 

Boy/uzunluk Kanat açıklığı Ağırlık
image001 image003 image005
 85-95 cm  63,5-76,2 cm 12-14 kg

                                              

Yumurtlama Mevsimi Ekim-Aralık
Yumurta Sayısı 1 adet yeşilimsi beyaz
Kuluçka Süresi 54 gün
Erginlik yaşı 3 sene
Yavruların ilk uçma zamanı
Yaşam Süresi 10 sene (doğada)

26 sene (doğal ortam dışında en fazla)

 

Harita

 

 

 

FFotoğraflar

kral-penguen

 

Kaynaklar

Bilgi

 1. http://tr.wikipedia.org
 2. http://www.arkive.org/king-penguin/aptenodytes-patagonicus/#text=All
 3. http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Aptenodytes_patagonicus.html
 4. http://birding.about.com/od/birdprofiles/p/kingpenguin.htm
 5. http://www.oiseaux.net/birds/gentoo.penguin.html

Fotoğraflar

 1. http://www.flickr.com/photos/11765034@N02/3784501307/sizes/o/in/photostream/
 2. http://www.arkive.org/king-penguin/aptenodytes-patagonicus/#text=All
 3. http://www.flickr.com/photos/11765034@N02/3785308208/sizes/o/in/photostream/
 4. http://www.flickr.com/photos/11765034@N02/3784501597/sizes/o/in/photostream/
 5. http://www.flickr.com/photos/chriscious/5442688186/sizes/l/in/photostream/
 6. http://v12.lscache3.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/3343275.jpg

Haritalar

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Manchot_royal_carte_reparition.png

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.