21.2.1. Tukan (Ramphastos sulfuratus)

tukan-(1)Tukanlar Ağaçkansılar takımı, tukangiller familyasına bağlı bir kuş türüdür.
Tukanların en dikkat çekici özellikleri, parlak renkli ve vücutlarına oranla hayli büyük olan gagalarıdır. Yağmur ormanlarında yaşayan tukanların gagaları, yenmesi oldukça zor olan meyveleri dahi kolaylıkla yiyebilecekleri kadar güçlü bir yapıda yaratılmıştır. Bu denli büyük ve güçlü bir gaganın ağır olabileceği düşünülse de durum böyle değildir. Bu gagaların en önemli özelliği çok güçlü olmasına rağmen şaşırtıcı derecede hafif olmasıdır (Our Amazing World Of Nature, Its Marvels & Mysteries Reader’s Digest, s. 187). Bunun nedeni ise tukanların rengârenk yaratılmış olan gagalarının büyük oranda keratin maddesinden meydana gelmesidir. (The Toucan Bird) Keratin; saç, tırnak, tüy, deri gibi birbirinden çok farklı maddelerin yapı taşıdır ve oluşturduğu tüm maddelerde koruyucu özelliği ile ön plana çıkar. Ayrıca keratinin esnek hidrojen bağlarla bağlanmış amino asitlerden oluşması da, bu maddelere çok sağlam bir esneklik kazandırır. Tukanların gagalarının uzunluğu 20 cm’yi bulmasına rağmen içerdiği keratinin esnekliği sayesinde, hareket kabiliyetleri oldukça fazladır.Ağaç Eken Tukanlar
250 yıl kadar önce Güney Amerika’daki yağmur ormanlarına ilk ayak basan araştırmacılar, büyük bir çeşitlilik ile karşılaşmışlardır. Her yeni araştırma buradaki bitki ve hayvan türlerinin zenginliğini bir kez daha açığa çıkarmıştır.
Yağmur ormanlarının önemli özelliklerinden bir tanesi de bazı türler arasında hayati bir uyum olmasıdır, öyle ki çoğu zaman bu uyumun bireylerinden biri eksik olsa diğeri hayatta kalamaz.Örneğin yağmur ormanındaki ağaçların %90’ı tohumlarını yaymak için hayvanlara ihtiyaç duyar. Diğer taraftan, böcek larvaları, tırtıllar, kuşlar ve diğer hayvanlar da bu ağaçların tohumlarıyla beslenirler. Bu ilişki, yağmur ormanları ve tukanlar arasında da bulunmaktadır. Kosta Rika’da bulunan yağmur ormanlarında, ağaçların tohumlarını yayma görevini tukanlar yerine getirir. Yağmur ormanlarında yaşayan tukanlar dışındaki canlılar, ağaçların tohumlarını yerken parçalar ve böylece ağaçların yayılma ihtimalini azaltırlar. Tukanlar ise yedikleri tohumu kursaklarında sindirdikten sonra geri çıkararak, tohumun işlevini kaybetmesini engellerler. Böylece ağaç tohumları tekrar toprağa dönmüş olurlar.
Ayrıca tukanların yağmur ormanlarındaki ağaçların yayılmasına ve nesillerini sürdürebilmesine bir diğer katkısı ise, kursaklarından çıkardıkları tohumları etrafa dağıtmalarıdır.
Tukanlar ağaçların tohumlarını gittikleri diğer alanlara da götürerek tohumların yayılmasını sağlamış olurlar.
Hem erkeği hem de dişisi kuluçkaya yatan tukanlar, saatte bir nöbet değişerek bu görevi yerine getirirler.Tukanların, yaklaşık 16 gün süren kuluçka döneminden sonra yavruları kör ve tüysüz olarak yumurtadan çıkar. Yavru tukanların gözlerinin açılması ise 3 haftayı bulur. Bu süre boyunca yavru tukanlar, anne ve babaları tarafından sıkı bir korumaya alınırlar.Ağaçkakanlarla akraba olan tukanlar, kanatları kısa olduğu için iyi birer uçucu değildirler. Bu nedenle uçmaktan çok, kuvvetli bacakları sayesinde dallar üzerinde sıçramayı tercih ederler.

Genellikle meyve ve omurgasız hayvanlarla beslenirler.

Tukanların tüylerinin bir kısmında ince bir toz vardır, bu sayede, diğer kuşlar gibi tüylerinin bakımını kendileri yaparlar. (David Attenborough, Yaşadığımız Dünya, s.128)

Yağmur ormanlarının en çok ses çıkaran kuşlarından biridir. Tukan kuşunun kurbağa sesini andıran çığlığı, yarım mil (yaklaşık olarak 800 metre) uzaklıktan dahi duyulabilecek güçtedir.

            Bilimsel Sınıflandırma
Âlem Animalia (Hayvanlar)
Şube Chordata ( (Kordalılar)
Sınıf Aves (Kuşlar)
Takım Piciformes (Ağaçkakansılar)
Familya Ramphastidae (Tukangiller)
Alt Familya
Cins Ramphastos
Tür Ramphastos sulfuratus

 

Boy/uzunluk Kanat açıklığı Ağırlık
image001 image003 image005
42–55 cm, E:  500 grD: 400 gr

gaga uzunluğu 12-15 cm                                    

Yumurtlama Mevsimi
Yumurta Sayısı 2-4 adet beyaz renkli
Kuluçka Süresi 16-20 gün
Erginlik yaşı
Yavruların ilk uçma zamanı 8-9 hafta
Yaşam Süresi

 

Harita

tukan
Mevcut

Fotoğraflar

Kaynaklar

Bilgi

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Keel-billed_Toucan
 2. http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Ramphastos_sulfuratus.html
 3. http://www.anywherecostarica.com/flora-fauna/bird/keel-billed-toucan
 4. http://www.oiseaux.net/oiseaux/toucan.a.carene.html
 5. http://www.ilmiarastirma.net/?Pg=Detail&Number=4482

Fotoğraflar

 1. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Ramphastos_sulfuratus_-Macaw_Mountain_Bird_Park-8d.jpg
 2. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/Keel-billed_toucan%2C_costa_rica.jpg
 3. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Ramphastos_sulfuratus_-London_Zoo-4c.jpg
 4. http://animals.nationalgeographic.com/animals/birds/toucan/
 5. http://yves.thonnerieux.oiseaux.net/keel-billed.toucan.1.html
 6. http://www.oiseaux.net/photos/yann.libessart/toucan.a.carene.1.html#monde
 7. http://www.flickr.com/photos/kookr/2850479524/sizes/o/in/photostream/
 8. http://www.flickr.com/photos/26175334@N02/3412023794/sizes/o/in/photostream/
 9. http://www.flickr.com/photos/40804746@N02/4076476690/sizes/o/in/photostream/

Haritalar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.