Yusufçuk

Yaşam Süresi: 7 yıla kadar               Libellula forensis 

Yusufçuk, odonata takımına ait, kanatlarını dinlenmeleri sırasında yanlara açık olarak yatay tutmalarıyla kızböceklerinden ayrılan bir alt takımdır. Büyük birleşik gözleri, güçlü saydam kanatları, göz alıcı renkleri ve uzunca vücutlarıyla tanınırlar. Vücutları kuvvetli yapıda ve hiçbir zaman düz değildir. Hareketleri daha hızlı ve devamlıdır. Göller ve durgun sularda sıkça bulunurlar. Yusufçuklar Antarktika hariç her kıtada yaşarlar. 

Yetişkin bir yusufçuk, tüm böceklerde olduğu gibi üç farklı bölüme sahiptir: baş, göğüs ve karın. Esnek membranlarla bir arada tutulan sert plakalardan oluşan ince bir dış iskelete sahiptir . Kafa, çok

kısa antenlerle büyüktür . Yüzeyinin çoğunu kaplayan iki bileşik göz hakimdir .

Yusufçuk adını, yüz güzelliği ve rengarenk kaftanı ile meşhur Yusuf peygamberden aldığı iddia edilir.

Bir yusufçuk böceğinin yumurtadan ölümüne yaşam süresi 6 ay ile 7 yıl arasında değişebilir. Dişi yusufçuklar yumurtalarını su kenarlarına ya da su içindeki bitkilerin üzerlerine yumurtlarlar ya da uçarken suya serpiştirir. Yumurtadan çıkan ve “nemf” (nymp) adı verilen yavru yusufçuklar yaşamlarının büyük bir bölümünü su altında geçirirler ve solungaç benzeri organları ile soluk alırlar. Genelde omurgasız hayvanları ve zaman zaman da iribaşlar ile balık yavrularını yakalayarak beslenirler. Çok hızlı hareket yeteneğine sahiptirler. Avlarını yakalayabilmek için diğer canlılarda rastlanmayan organlara sahiptirler.

Yusufçuklar suda gelişimlerini bir yıl içinde tamamlar ve sudan çıkarak uygun bir yere tırmanırlar. Derilerinin sırtları boyunca yarılmasını bekler ve bu işlemden sonra yarılan derinin içinden yetişkin yusufçuk çıkar. İlk anlarda küçük olan kanatları ve gövdeleri kısa sürede gelişir ve olması gereken boyutlarına ulaşır. Fakat renklerinin olması gereken parlaklık düzeyine ulaşması için saatler ya da günler geçmesi gerekebilir. Yetişkin yusufçuklar sadece uçarak avlanırlar, havadayken birçok uçan zararlıyı yerler. Yarım saat içinde kendi ağırlıklarına eşit oranda besin tüketebilmeleri mümkündür.

Yusufçuklar genelde güneşli havalarda uçmayı tercih ederler. Görme duyuları çok gelişmiştir. Birbirlerine birleşmiş olan petekgözleri yaklaşık 1000 ayrı “göz”den oluşur. Görme algıları harekete çok duyarlıdır ve gördükleri her şeyi ağır çekimde algılarlar. Yusufçuk dünyayı ağır çekimde görüyor. İnsan gözü saniyede 60 görüntü işleyebilirken, yusufçuklar bizden daha hızlı görürler; saniyede yaklaşık 200 görüntü görüyorlar. Yusufçuk etrafını 360 derecenin tamamında görebilir ve böceğin beyninin yaklaşık yüzde 80’i onun görüşüne adanmıştır.

Kanatları gövdelerinin üst kısımlarında bulunur ve genelde saydam iki çift kanatları olur. Bilinen 500 dolayında alt türü bulunur ve en çok tropik iklimde yaşarlar. Kimilerinin uçuş hızı saatte 95 kilometreyi bulabilir. Yusufçuk böceklerine Türkçede kız böceğihelikopter böceği de denildiği gibi gövdeleri ince olan türlere iğnecik de denir.

Yusufçuk böceklerinin uçuşları birbirinden bağımsız 4 büyük kanatın vücudun ağırlığını taşımasıyla sağlanır. Bu özellik, böceğe ani manevralar yapma, hızını ani artırma ve saniyede 10 metreye varan yüksek bir hız imkanı tanımaktadır. Science et Vie, No.931, s.5

KAYNAKLAR

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusuf%C3%A7uk

https://en.wikipedia.org/wiki/Dragonfly

https://www.britannica.com/animal/dragonfly

https://bugguide.net/node/view/3406/bgimage

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusuf%C3%A7uk#/media/Dosya:Sympetrum_flaveolum_-_side_(aka).jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusuf%C3%A7uk#/media/Dosya:Yellow-striped_hunter_dragonfly05.jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusuf%C3%A7uk#/media/Dosya:Aeshnid-ovipositing-800×600.jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusuf%C3%A7uk#/media/Dosya:Aeshna_mixta6.jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusuf%C3%A7uk#/media/Dosya:Aeshna_cyanea_-head_close-up(aka).jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Dragonfly#/media/File:Brown_Hawker_Dragonfly_in_flight_7_(3877783853).jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Dragonfly#/media/File:Dragonfly_in_flight_5_(1351481586).jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Dragonfly#/media/File:Big_Eyes_(8753086631).jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.