Palamut Böceği

Palamut Böceği, Curculionidae familyasına ve Curculioninae alt ailesine ait bir bit cinsidir. Cinsin üyelerine genellikle meşe ve ceviz gibi ağaçların tohumlarını istila ettikleri için meşe palamudu biti veya yemiş biti adı da verilir. Yetişkin dişi, yumurtalarını bırakmak için olgunlaşmamış cevizde küçük bir delik açar ve bu delikler daha sonra bacaksız kurtçuklara dönüşür. Sonbaharda, kurtçuklar, yetişkinliğe dönüşmeden önce bir veya iki yıl yaşayabilecekleri toprağa çıkmak için içten kabuklardan delikler açarlar. 

Palamut böceği, adından da anlaşılacağı gibi, meşe ağacının palamut adlı meyvesine bağımlı yaşar. Böceğin kafasından oldukça uzun bir boru uzanır. Gövdesinden bile daha uzun olan bu borunun ucunda da minik fakat çok keskin bir testere dişi bulunur.

Genel Bilgiler

Meşe Palamutu Böceğinin yaşam döngüsü 4 aşamadan oluşur. Yumurta– Larva — Pupa — Yetişkin. Palamut Böceği kafasındaki uzun boruyu normal zamanda yürümesine engel olmaması için, vücuduyla aynı doğrultuda tutar. Bir palamutun üzerine geldiğinde ise, boruyu ona doğru eğer. Borusunun testereye benzeyen ucunu palamuta dayar. Hareketli kafasını bir sağa bir sola döndürerek boruyu oynatır ve palamutu delmeye başlar. Böcek bu şekilde sondaj yaparken bir yandan da borusu aracılığıyla palamut içindeki meyveyi yiyerek beslenir. Ancak meyvenin büyük bölümüne dokunmaz; bunu yeni doğacak yavrusu için saklamaktadır. Delme işlemi tamamlandığında, böcek açılan delikten içeri bir tane yumurta bırakır. Yumurta, annesinin palamut içinde açtığı kanalın içine yerleştikten sonra larva halini alır. Larva palamutu yemeye başlar. Yedikçe büyür, büyüdükçe de daha çok yer. Larva ne kadar çok yerse, palamut içinde gelişmek için kendine o kadar çok yer açmış olur.

Bu durum, palamutun bağlı olduğu daldan düşüşüne kadar devam eder. Palamutun yere düşerken çıkan çarpma sesi ve sarsıntı, larvaya artık dışarı çıkma zamanının geldiğini haber verir . Güçlü dişleri sayesinde, daha önceden annesinin açtığı deliği büyütür. Son derece semirmiş olan larva, zorla da olsa kendini bu delikten dışarı çıkarır. Larvanın bundan sonraki ilk işi kendini yerin 25-30 cm kadar altına gömmektir. Burada “pupa” evresini geçirecek ve bir ile beş yıl boyunca bekleyecektir. Tam bir yetişkin olup toprak üzerine çıktığında ise, bu kez o palamutlara sondaj yapmaya başlar. Pupa süresindeki farklılık, yeni sürgündeki palamutların olgunlaşmasına bağlı olarak değişmektedir.

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Curculio

https://en.wikipedia.org/wiki/Curculio#/media/File:IMG_8922.10.09.image_from_video.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Curculio#/media/File:Kaldari_Curculio_occidentis_01.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Curculio#/media/File:Curculio_sayi_dorsal.jpg

One thought on “Palamut Böceği

  • Orhan

    Rabbim neler yaratıyor
    Ne müthiş bir canlı

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir