Mantis (Peygamber Devesi)

Bilimsel ismi: Mantis religiosa

Yaşam Alanı: Güney Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya ve Kuzey Amerika’da bulunabilen bir peygamber devesi türüdür. 1899 yılında Kuzey Amerika’ya yayılmıştır. 

M. religiosa‘nın dişileri genellikle erkeklerden daha büyük ve daha ağır olmasına rağmen (7-9 cm’ye karşı 6-7 cm), erkek peygamber develerin antenleri ve gözleri dişilerinkinden daha büyüktür. İleriye dönük, bileşik gözlerin yanı sıra, kafada basit gözler de bulunur. Bu üç dorsal ocelli (tepe nokta gözleri), erkeklerde dişilere göre daha belirgindir.

Erkekler genellikle daha aktif ve çevik olurken, dişiler fiziksel olarak daha güçlüdür. Yetişkin dişiler genellikle kanatları ile havalanamayacak kadar büyük ve ağırdır.

Dişi Mantis, bir seferde 80-100 yumurta bırakan çekirge benzeri bir böcektir. Bu yumurtalar sert, süngerimsi keselerin içindedir. Dişi bu kapsülleri ince dallara yapıştırır. Mantis yumurtlarken bir taraftan da bir sıvı çıkartır. Vücudunun hareketleriyle bunu karıştırarak köpüklendirir. Yumurtalar ilk çıktığında henüz sertleşmemiş bu maddenin içinde kalırlar. Sonra bu salgı çabucak katılaşarak kurur. Bu süngere benzeyen kapsül, yumurtaları aç kuşlara karşı korumaktadır. Hayvanlar Ans., C.B.P.C Publishing Böcekler, s.124

Doğada bulunan M. religiosa, sarı, kahverengi, yeşil ve bazen siyah tonlarından oluşan büyük bir renk çeşitliliğine sahiptir.

M. religiosa, görme organları ile çevresini aktif olarak tarayan ve yırtıcı bacaklarının hızlı bir şekilde uzatılmasıyla yakaladığı çoğu böcekle beslenen pusu tekniğini kullanan etobur bir avcıdır. Sadece canlı ve hareket eden avlar güçlü çeneleri kullanılarak yakalanarak, hemen tüketilir. Çekirgeler, cırcır böceği, hamamböceği ve bal arısı gibi türler sık sık avlanmaktadır. Yakalanan av, femur ve tibia üzerindeki sivri uçlar arasında sıkışıp kalır ve artık hareketsiz hale getirilir.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Peygamberdevesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Peygamberdevesi#/media/Dosya:Mantis_religiosa_(Peygamberdevesi).jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mantis_religiosa#/media/Dosya:Mantid_August_2007-2.jpg

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BB_%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.