Güve

Güve, odun, kumaş ve kürk gibi şeylere musallat olan çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen ortak addır. Güve denince sadece asıl güveler (Tinea) değil, güvegillerden olan ve tırtılları mağaza ve ambarlarda büyük zararlara yol açan küçük kelebeklerin hemen hepsi anlaşılır. Gerçek güveler, evlerde yaşayan küçük parlak böceklerdir. Bunların beyazımsı tırtılları sık dokulu ağdan yuvalarda yaşar, yün kumaşları, kürkleri, tüyleri vb. kemirir. Halı güvesi (Tineola biseliella), kürk güvesi (Tinea pellionella) en zararlıları arasındadır.

Güveden Korunma: Güveleri yok etmek için kumaşları, kürkleri sık sık pataklamak, fırçalamak, her mevsimde güneşe ve açık havaya çıkarmak havalandırmak gerekir. Sandık ve dolaplara güveye karşı konacak en iyi maddeler at kestanesi, lavanta , karabiber, ham kâfuru, naftalin gibi maddelerdir. Ayrıca giysileri katlayıp rafa dizmek yerine askılara asabilirsiniz.

Halı güvesi (Tineola biseliella): Elbise güveleri kumaşlar üzerinde düzensiz delikler açarlar. Erginleri yemek yemez. Işıktan kaçarlar.

Görünüşü: Yetişkinler 6-8 mm. larvalar ise 10 mm uzunluğundadır. Başı kremsi beyaz, altın kahverengi, kanatlar ise üzerinde herhangi bir işaret olmayan saman rengindedir. Kanat uçları kıvrıktır.

Yaşam Döngüsü: Yumurtaları yaklaşık 6 haftada ergin hale gelir. Eğer yiyecek az veya sıcaklık düşük ise 10 ila 18 ay yaşayabilir.

Kürk güvesi (Tinea pellionella): Yün güveleri kumaşlar üzerinde daha düzenli delikler açarlar.

Görünüş: Yetişkinler halı güvesinde olduğu gibi 6-8 mm uzunluğundadır. Larvaları 10 mm uzunluğunda ve kremsi beyaz renktedir. Ön kanatlar solgun üç benekli (iki gibi görünebilir) koyu ten rengindedir. Bu türün yetişkinlerinin kanat açıklığı 9 ila 16 milimetredir.

Buğday güvesi: Dünyanın her yerinde bulunan bu güve, tarla ve ambarlardaki buğday ve mısıra dadanır. Dişi kelebekler Haziran ortasında yumurtalarını başakların üstüne bırakır, yumurtadan çıkan tırtıllar, daha olgunlaşmamış tanelere girerek içten yemeye başlar. Tahıllar hasat edilince, gelişmiş olan tırtılların verdiği ikinci döl ambardaki tanelere yerleşir. Güve tarafından yenmiş buğdayla yapılan ekmek, sağlık için tehlikelidir.

Kaynaklar

https://www.discoverlife.org/mp/20p?res=md&see=I_CJS23;I_CJS15

https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCve

https://biochemtech.eu/products/clothes-moth-tineola-bisselliella

https://en.wikipedia.org/wiki/Tinea_pellionella

https://butterfly-conservation.org/moths/case-bearing-clothes-moth

https://www.butterfliesandmoths.org/species/Tinea-pellionella

https://www.rentokil.com.tr/guve/tur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.