Bit

Fahrenholzia pinnata

Bit, Phthiraptera takımına ait 3.000’den fazla kanatsız böcek türünün üyelerinin ortak adıdır; bunlardan üçü insan hastalık etkenleri olarak sınıflandırılır. Monotremler (ornitorenkler ve echidnalar), yarasalar, balinalar, yunuslar, domuzbalıkları ve pangolinler dışındaki her kuş, memeli türünün zorunlu ektoparazitleridir (dış parazit).

Bitlerin çoğu çöpçüdür, ciltte beslenir, ancak bazı türler yağ salgıları ve kanla beslenir. Bir bitin rengi soluk bejden koyu griye değişir; bununla birlikte, kanla besleniyorsa, önemli ölçüde koyulaşabilir. Dişi bitler genellikle erkeklerden daha yaygındır. 2-5 mm boyundadır. Memelilerin ve insanların vücudunda kanlarını günde 2-3 kez emerek yaşarlar. Erişkinler uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vücut ve kasık biti şeklinde çeşidi vardır. Saç ve çamaşırlara yumurtasını kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti kasık arasında deri içine girip yerleşir. Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyası ile de yayılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları da kolay bit yayılma yerleridir. Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görülür. Bir bit yumurtasına genellikle sirke denir. Birçok bit, yumurtalarını özel tükürük ile ev sahibinin saçına tutturur; tükürük / saç bağının özel ürünler olmadan kopması çok zordur. Bununla birlikte, bit yaşayan kuşlar, yumurtalarını, tüy gövdelerinin iç kısımları gibi, vücutlarının taranması için erişilemeyen kısımlarında bırakabilirler. Canlı bit yumurtaları soluk beyaz olma eğilimindedir. Ölü bit yumurtaları daha sarıdır.

Bitlerin ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı olur. Deri koyu esmerleşir, leke ve papüller oluşur. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enfeksiyonlar oluşur. Tifüs ve hummalar gibi önemli hastalıkların da etkenidir.

Bitten korunmak veya temizlenmek için yaşadığımız ortamın hijyene önem verilmelidir. Tüm çamaşırların yıkanması İnsanın temizlenmesi ve vücudunun ilaçlanması Hayvanların ilaçlanması ve temizlenmesi Evdeki eşyaların komple ilaçlanması gerekir. Bu işlemlerin hepsi aynı günde tamamlanmalıdır. Yayılma durumunda acilen profesyonel uygulama gerekir.

KAYNAKLAR:

  1. https://promaxpestcontrol.com.au/lice/
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Bitler
  3. Foto: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bitler#/media/Dosya:Ricinus_bombycillae_(Denny,_1842).JPG
  4. https://www.britannica.com/animal/louse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.