Ağustos Böceği

Ağustos böceği, Hemiptera takımının ağustos böceğigiller (Cicadidae) familyasından böceklerin ortak adıdır. Batılı dillerdeki cicada ve türevi isimleri, Latince (cicada) çekirge sözcüğünden gelir.

Sıcak yerlerde kendilerine özgü koro şeklindeki ötüşleri ile hemen tanınırlar.Ankara yöresinde dişbudak ağustos böceği (Cicada orni) bulunur.

Çin, Malezya, Burma, Kongo ve Latin Amerika’da yiyecek olarak kullanılır. Daha iri olan dişileri tercih edilir.

Isırığı tehlikeli değildir. Çoğunlukla insan vücudunu, ağaç ve bitki gövdeleri ile karıştırdığında ısırır.

Ağustos Böceğinin çok yönlü uçuşu

Esnek kanatları sayesinde Ağustos böcekleri çok yönlü uçuşlar yapabilirler. Ön kanat aşağı doğru iniş esnasında düzdür; kanat damarlarında baştan sona doğru bir hat geçer. Bu, tek yönlü bir menteşe gibi kanadın dış yarısının, yukarı çıkış esnasında aşağı doğru bükülmesini sağlayarak daha geniş bir hız kazanmasını sağlar. International Wild Life, March-April, 1999

Ağustos böceklerinin yakınına minik mikrofonlar yerleştirilerek 158 desibellik bir ses çıkardıkları tespit edilmiştir. Bu, bir el bombasının patlamasıyla aynı değerdedir. Eğer böceğin işitme organı karnının uzağında bir kapsülün içinde korunmuş konumda olmasaydı, böcek bu yüksek sesten dolayı sağır olurdu. Science et Vie, n.976, s.33

PARLAK AĞUSTOSBÖCEĞİ

Tropikal bölgelerde yaşayan 600 türü bulunan böcek ailesi. Adlarına karşın geceleri ışık çıkarmayan böcekler olan parlak ağustos böcekgiller ailesi üyelerinin kafalarının ön bölümü büyük ve şişkindir. Bu yüzden ‘yerfıstığı böceği’ olarak bilinirler. Bitkilerin özsuyuyla beslenirler.

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9Fustos_b%C3%B6ce%C4%9Fi

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9Fustos_b%C3%B6ce%C4%9Fi#/media/File:Tibicen_linnei.jpg

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9Fustos_b%C3%B6ce%C4%9Fi#/media/File:Cicada_molting_animated-2.gif (Ağustos Böceği Pupadan Çıkarken)

https://en.wikipedia.org/wiki/Cicada_orni

http://www.cicadasong.eu/cicadidae/cicada-orni.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.