“SOKAKTA SAHİPLENME” Projesi Hayata Geçiyor

Bayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Bayrampaşalı hayvanseverlerimizle Türkiye’ye örnek olacak SOKAKTA SAHİPLENME projesine son şeklini vermek üzere bir kahvaltıda bir araya geldi.

Sokak köpeklerinde bir üst aşamaya geçerek artık ilçemizde yaşayan tüm köpekler için “SOKAKTA SAHİPLENME” Projesini başlatıyoruz. Bu proje ile “başıboş sokak köpeği” kavramı tarih olacaktır. Sokaktaki bütün köpeklerin bir sahibinin olmasıyla yeni bir dönem başlayacaktır.

Proje hakkında Veteriner İşleri Müdürü Tayfun Nasuhbeyoğlu’nun  bilgi vermesinden sonra proje metni Gülay Tahmaz hanım tarafından okundu. Alt başlıkların görüşülmesinden sonra toplantı sona erdi. Projeye destek veren tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

SOKAKTA SAHİPLENME PROJESİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

SOKAKTA SAHİPLENME TEMSİLCİLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Projenin ayrıntısını aşağıda bulabilirsiniz

SOKAKTA SAHİPLENME

Tarih boyunca köpekler insanoğlunun yaşadığı her mekânda var olmuş, ünsiyet kurmuş bir canlıdır. Her mahallede sokakta yaşayan köpekler var olagelmiştir. Mahallenin bir parçasıdır. Aynı bakkal, manav, terzi gibi… Ayşe teyze, Ahmet amca, mahallede oyun oynayan çocuklar,  gençleri gibi, ağaç ve kuş gibi köpeklerde mahallemizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sokaklarımızda kuş sesleri, kedi miyavlaması ve köpek sesi duyabiliyorsak ne mutlu bizlere, orada merhamet, insanlık var demektir. Sokaklarında kedi ve köpek olamayan batılı ülkeler maalesef merhameti merkeze almamış, vicdan yoksunudurlar…

Sokak köpekleri bulundukları ortamı sahiplenirse dışarıdan başka köpeklerin gelmesine de engel olurlar. Her gün aynı köpeği gören çocuklar ve büyüklerde doğal olarak bir güven oluşacaktır. Köpek için de durum böyledir o da aynı ortamda aynı kişilerle karşılaştığında onları daha bir tanıyacak ve ünsiyet kuracaktır.

Mahalleli olarak sokak köpeklerinden korkanlarımız var doğal olarak, bazen kovalama ve ısırma olayları yaşanmış olabilir. Ancak bunlar da hayatın içinde doğal unsurlardır. Nasıl ki trafik kazası oluyor diye ya da parklar kirletiliyor diye araçları trafikten çekmiyor veya parkları kapatmıyorsak çok az sayıda ısırma vakası da tolere edilmelidir.

Bayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak “hangi sokakta hangi köpek” sloganı ile mahallelerimizde bulunan sokak köpeklerini fotoğrafları ile birlikte eveteriner.net sitemizde yayınlıyoruz.

Şimdi bir üst aşamaya geçerek artık ilçemizde yaşayan tüm köpekler için “SOKAKTA SAHİPLENME” Projesini başlatıyoruz. Bu proje ile “başıboş sokak köpeği” kavramı tarih olacaktır. Sokaktaki bütün köpeklerin bir sahibinin olmasıyla yeni bir dönem başlayacaktır.

Bu proje ile gereken işlemleri yapılmış alındığı sokağa bırakılan hayvanseverimiz tarafından sahiplenilen köpeklerimiz için;

  1. Her bir köpek için “Aşı Karnesi” çıkarılacak,
  2. Her köpeğin bir ismi olacak
  3. Yaşadığı sokakta sürekli takibi yapılmış olacak,
  4. Aşı tarihi geldiğinde aşıları yaptırılacak,
  5. Herhangi bir hastalık durumunda ivedilikle müdahale edilecek,
  6. Mahalle halkıyla ünsiyet kurması sağlanacak,
  7. Uygun olan bölgelerde kulübeler oluşturulacak,
  8. Bu çalışma aynı zamanda sokak köpeklerinin yaşam süresi ve bulunduğu ortamda ne kadar süre kaldığı hakkında da bilgi verecektir.

Bu proje ile Bayrampaşa’dan Türkiye’ye Sokak hayvanları çalışmalarına yeni bir boyut katılmış olacaktır.

4 thoughts on ““SOKAKTA SAHİPLENME” Projesi Hayata Geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir