Sivrisineksiz bir yaz için gece ilaçlaması başladı

2016 uckun ilaclama 2016 uckun ilaclama (1)Bayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğümüz tarafından gece ilaçlaması 30 mayıs 2016 tarihi itibariyle başladı.

Mahallerimiz hafta da iki kez ilaçlanmaktadır. Gece ilaçlama çalışmalarımıza İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri de destek vermektedir.

İlaçlamalar akşam saatlerinde başlamakta olup bütün sokak ve caddeler, ayrıca bölgedeki parklar, pazar yerleri gibi muhtemel kaynaklarda özel olarak ilaçlanmaktadır.

sivrisinekBilindiği gibi sivrisinekler durgun sularda ürerler. Sivrisinekler yumurtalarını suya bırakır, uygun ısı da yumurtadan larva oluşur, sonrada pupa dönemi ile birlikte ergin sivrisinek olup, uçarlar. Öncelikle bulunduğu yerde etkili olurlar. türlere göre değişmekle birlikte en yoğun 1 km2’lik alanda etkili olabilirler. Sivrisinekle ilgili şikayet varsa mutlaka şikayete konu yer başta olmak üzere etrafında durgun su vardır. Apartmanlarda kuyu, bodrumda su birikintisi, balkonlarda saksı altlığı, teras katlarda ağzı açık sivrisinek siklusbırakılmış su depoları, oto yıkamacılar, araç lastikleri, inşaatlardaki su depoları vs en önemli kaynaklardır.

Durgun su tespit edilmesi halinde suyun kurutulmasına çalışılır. Kurutulamaması halinde öncelikle periyodik olarak larva ilaçlaması programına dahil edilir.

Her türlü şikayetinizi belediyemizin 4441990 numaralı telefonuna bildirirseniz sorunu çözmede bizlere yardımcı olmuş olursunuz.

larva-pupa

Mahalle ilaçlama programı aşağıda verilmiştir:

HAFTALIK GECE SİVRİSİNEK İLAÇLAMASI  PROGRAMI

Haziran-Eylül 2016

S. No Mahalle 1. Gün 2. Gün
1 CEVATPAŞA Pazartesi Perşembe
2 YILDIRIM Pazartesi Perşembe
3 MURATPAŞA Pazartesi Perşembe
4 İSMETPAŞA Pazartesi Perşembe
5 KOCATEPE Salı Cuma
6 KARTALTEPE Salı Cuma
7 VATAN Salı Cuma
8 ORTA Salı Cuma
9 YENİDOĞAN Çarşamba Cuma
10 ALTINTEPSİ Çarşamba Cumartesi
11 TERAZİDERE Çarşamba Cumartesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir