Nihayet! Sahipli Kedi ve Köpeklere Mikroçip Zorunluluğu

Bayrampaşa Belediyesi Şubat 2006 tarihinde mikroçipe geçmişti…

Sahipli kedi ve köpeklere mikroçip takılma zorunluluğu getirildi. 

Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığınca sahipli kedi ve köpeklere mikroçip takılması zorunlu hale getirildi (resmi gazete 26 şubat 2018 ve 30344 sayı).

Şubat 2006 tarihi itibari ile İstanbul İlçe Belediyeleri arasında ilk kez Belediyemiz uluslararası kimlik olan Mikroçip uygulamasına  -DOST ÇİP sloganı ile- geçmişti.

Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler, evcil hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir.

Hayvan sahipleri ve veteriner hekimler tarafından güncelliği sağlanan hayvanların tüm geçmiş aşı, operasyon, tedavi, ilaç vb. gibi medikal bilgilerinin, tür, cins, yaş, ve diğer hayvana ait bir çok  bilginin bulunduğu veri tabanı hizmeti ile hayvana yapılabilecek acil müdahalelerde ve diğer tıbbi işlemlerde gerekli olabilecek tüm kritik bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Evcil hayvan sahipleri, veteriner klinikleri, barınaklar gibi sistemle bağlantısı bulunanlar tarafından veri tabanına ulaştırılan kaybolma-çalınma ihbarları, anında sisteme üye olan tüm barınaklara, veteriner kliniklerine, belediyelere, bildirilmekte ve kaybolan-çalınan evcil hayvanın bulunması sağlanmaktadır.

ISO 11784–11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde, non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler, evcil hayvana bir aşı uygulaması gibi kısa bir  süre içinde uygulanmaktadır. Uygulandığı evcil hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir.

Şubat 2006 senesine ait haberi görmek için tıklayınız!

VİDEO: Kedi ve Köpeklerin Mikroçiple kayıt altına alınmasına ait düzenlenen tanıtım programı izleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir