KURBANLIK HAYVANIN YAŞI NASIL ANLAŞILIR

Genellikle yaş tayini kurbanlık sığırlarda daha bir önem kazanmaktadır. Sığırların kurban olabilmesi için 2 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Peki, sığırların 2 yaşını doldurmuş olduğunu nasıl anlaşılır?

Bunun birçok yöntemi var. Ancak en pratik yöntemi kesici süt dişlerinden en az ikisinin yerinde kalıcı kesici dişlerin çıkmış olmasıdır (halk arasında buna “Kapak Atma” denmektedir). Bazı ırk ve beslenme şekline göre kesici süt dişlerinin dökülmesi ve kalıcı kesici dişlerin çıkması süreci uzayabilir. Bu durumda kurbanlık sığırın doğum tarihi kesin olarak biliniyorsa 24 ayı doldurmuş olduğu söylenebilir. Sığırların toplam 32 dişi vardır. (Üst çenede 12 adet alt çenede 20 adet) Kesici dişler 8 adet olup sadece alt çene de bulunur. Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha beyaz ve daha küçüktür. İlerleyen yaşlarda diğer kalıcı kesici dişler de çıkmaya başlar.

Yaşı tutmuyor. Kalıcı Kesici dişler çıkmamış Yaşı tutuyor. Kalıcı Kesici dişlerden ikisi çıkmış Yaşı tutuyor. Kalıcı Kesici dişlerden ikisi çıkmış

Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlar 1 yaşı doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak koyunlarda vücut yapısı gelişkin ve yetişkin gibi gösteriyorsa 6 aylıkta olsa kesim yapılabilir.

video: Kurbanın Dinî Dayanağı Nedir?

video: Kimler Kurban Kesmelidir?

video: Hangi Hayvanlar Kurban Olarak Kesilir?

video: Kurban Keserken Dikkat Edilecek Hususlar

video: Kesilen Hayvanın Yüzülmesi

video: Kurban Eti Nasıl Değerlendirilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir