Kedi Köşklerimiz Kışa Hazır

kis hazirliklari aralik 2017Bayrampaşa Belediyesi tarafından 7 adet parkımızda bulunan kedi evlerinde kış hazırlığı başladı. Kedi evlerinin etrafı branda ile kapatıldı. Bilindiği kedi evleri 12 m2 büyüklükte kedilerin rahatlıkla giriş çıkış yapabildikleri şekilde dizayn edilmiştir. Soğuk, sıcak, yağmur, kar ve rüzgardan korunabilecekleri, her an mama ve su ihtiyaçlarını karşılaşabilecekleri, dinlenebilecekleri düzenek oluşturulmuştur.  Her gün veteriner işleri müdürlüğü ekipleri kedi evlerinin bakım ve temizliğini yapmakta ve yine günlük su ve mama ihtiyaçları karşılanmaktadır.

web: http://www.haberinnabzi.com.tr/belediyeler/kedi-koskleri-kisa-hazirlaniyor-h3481.html

2 thoughts on “Kedi Köşklerimiz Kışa Hazır

 • 27 Ağustos 2019 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  Yaptığınız kedi evlerini parkta oturan birkaç kişiden imza alıp yerinden alıp goturuyorsunuz hayvanların sığınacağı sıcak bir yer vardı oda yok artık ne anladık bundan cevatpaşa parkının kedi evini yerine tekrar getirmenizi istiyoruz onlarında yaşam hakları var unutmayın..

  Yanıtla
  • 9 Eylül 2019 tarihinde, saat 15:30
   Permalink

   Yasemin hanım öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Kedi evini kaldırma kararı bizim için zor bir karardı. Ancak şunu çok iyi bilmelisiniz ki kesinlikle dilekçe verildiği için kaldırılmadı. 2 yıldır aşağıda sebeplerini açıklayacağım hususlardan dolayı kaldırılması hayvanlarımızın sağlığı açısından mecburi olmuştur:
   2013 senesinde uygulamaya konulan kedi evleri 10 adet parka yerleştirilerek hizmete başlamıştı. Amaç kedilerin gün içerisinde serbestçe girip çıkabilecekleri beslenme, su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, soğuktan, yağmurdan, güneşten ve de köpeklerden korunabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. 12 metre kare genişliğinde olan etrafı demir çitlerle çevrili bu korunaklı yapı örnek bir proje oldu. Bir kısım belediyeler örnek aldı.
   Ancak bazı parklarda kedi evlerinden -aşağıda sıralanan sebepler dolayısıyla- istenilen verim alınamadı. Kaldırılmak zorunda kaldı. En son yıldırım Bayezıd parkındaki kedi evi;
   1. Vatandaşların sürekli –ilçe dışı dahil- hasta, yavru kedi bırakmaları,
   2. Vatandaşlarımızın bilinçsizce yiyecek bırakması ve bunun sonunda hem kedi sağlığı hem de çevre açısından olumsuz bir durum oluşturması,
   3. Vatandaşlarımızın kedileri sevme maksadıyla çok fazla hırpalamaları, ayakaltında kalmaları
   4. Kedi yoğunluğundan dolayı birbirlerine hastalık bulaşma riskinin artması,
   5. Yoğunluktan dolayı parkta koku oluşması bunun da halkta tepki ortaya koyması,
   6. Yaşanan olumsuzluklardan dolayı sürekli olarak belediyemiz ve veteriner işleri müdürlüğü sorumlu tutulması ve vatandaşa sürekli cevap yetiştirmek zorunda kalınması,
   7. Kedilerin doğal yaşam alanları, sokaklar, bahçeler vb alanlardan koparılarak bir alanda toplanmasının uzun vadede olumsuz sonuç doğuracağı, kedilerin sokağında dağınık olarak kalmasının daha uygun olacağı aşikardır.
   Konu hakkında İsmetpaşa Mahallesi Sabri Akpınar Parkı içerisinde bulunan Veteriner İşleri Müdürlüğünden bizzat bilgi almak amacıyla gelip görüşebilirsiniz.
   Saygılarımızı sunuyoruz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir