4. Kanal İlaçlama (Sisleme/Fare/Hamamböceği)

Kanal İlaçlama başlığında kanal sisleme, fare ve hamam böceğine karşı mücadele konu edilecektir.

Kanal sisleme; sivrisinek ve karasineklerin erginleri kışın soğuklarda kapalı kuytu mekanlarda kışlar. Bu sebeple kanallar ilaçlanır.

Logarlar; ilçemizdeki bütün cadde ve sokaklarda logar kapakları açılıp içerisine farelerin yemesi için misina ve tele fare zehiri (mum blok halinde) bağlanır. kapağı kapatmadan önce kapağın iç kısmına hamam böceklerine karşı da jel damlatılarak kapak kapatılır.

VİDEO: Kanal Sisleme Çalışmaları 

VİDEO: Logarlarda fare ve hamam böceğine dönük ilaçlamalar

FARE VE HAMAMBÖCEĞİ MÜCADELESİ NEDEN ÖNEMLİDİR

Farelerin verdikleri zararlar oldukça fazladır. Ev ve işyerlerinde eşya ve yiyeceklere zarar verir ve tüketirler. Ayrıca elektrik, telefon, bilgisayar kablolarını kemirerek yangılara sebebiyet verirler. Gıdaları ve gezdikleri çevreyi kirleterek çeşitli bulaşıcı hastalıkların Veba, Tifüs, Kuduz, Paraziter Hastalıkları, Salmonella v.b. hastalıkları insanlara yayılmasına neden olur. Bu nedenle fare mücadelesi insan sağlığı açısından önemlidir. Fare mücadelesinde yaygın olarak antikoagulantlı rodentisitler kullanılır, yem ve mum blok şeklinde formülasyonları vardır. Bu yemlerden yiyen fare ve sıçanlarda ölüm 3-5 gün içersinde iç kanama şeklinde olur. Hemen ölüm gerçekleşmediğinden diğer fare ve sıçanlarda yemden yiyerek ölürler.

Hamamböceklerinin zararları gıda maddelerini tüketmeleri ve varlıkları ile insanları tedirgin eder ve vücut artıkları ve kokuları ile çevreyi kirletirler. Hamamböcekleri koloni halinde yaşarlar, yaşam ömrüleri türüne ve buldukları ortama göre değişmekle beraber ortalama 7-8 aydır. Ayrıca çeşitli hastalıklara (Dizanteri, Verem, Hepatit, Gıda Zehirlenmeleri, Mantar v.b.) taşıyıcılık yaparak insanlara bulaştırır bu nedenle hamamböceği mücadelesi oldukça önemlidir.

Hamamböceği mücadelesinde en çok jel şeklinde ilaçlar kullanılır, ilaç hamamböcekleri için yaygın bir koku yayar, hamamböceklerini çeker ve yem yenir, hamamböcekleri etkilenir ve tüm gruba yayılır.  Etkili bir domino süreci oluşur, ölen hamamböceklerini canlı hamamböcekleri yerler ve tüm koloniye etki yaparak kesin sonuç elde edilir. Hamamböceği mücadelesinde ilaçlama çalışmasının yanı sıra ev, apartman ve diğer kapalı alanların temiz tutulması büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir