Köpeklerde Doğum Ve Sonrası Hastalıklar Metabolizma Hastalıkları

Kedi Ve Köpekte Doğum

Köpeklerde Akut Metritis

Kedi Ve Köpeklerde Retentio Secundinarium

Köpeklerde Prolapsus Vagina

Köpeklerde Metabolizma Hastalıkları

Köpeklerde Eklampsia

bu bölüm    kitabından özetlenerek alınmıştır.

KEDİ VE KÖPEKTE DOĞUM

Doğumun başladığının belirtisi hayvanın yerini ve yatağını hazırlamasıdır. İlk yavrusunu doğuracak olanlarda laktasyon doğumla başlamasına karşın çok doğum yapmış olanlarda doğumdan birkaç gün önce memeler sıkıldığında süt gelir. Beden ısısında doğumun başlamasından 24 saat önce 1–2 oC ‘lik geçici bir düşme görülür.

Köpeklerde doğumun ilk aşamasında karakteristik hiçbir olgu yoktur. Genelde ana huzursuzdur, iştahsızdır ve sık sık solur. Bu beldekler ilk yavrusunu doğuranlarda daha belirgindir ve 12 saat sürer.

İkinci aşamanın başladığını sancılar belli eder. Hayvan genellikle yatar, zaman zaman kısa aralıklarla dolaşır. İlk yavrunun su kesesi golf büyüklüğünde vulvadan çıkar, bu kese vulvayı devamlı yalayan ana tarafından yırtılır. Diğer türlerde olduğu gibi yavrunun başının kanaldan geçşi anında ana çok fazla güç sarferder, başın dışarı çıkmasından sonra yavrunun geri kalan bölümü kolaylıkla gelir. İlk yavrunun çıkışı ortalama 1 saat alır. Yavruların %60 ‘ı anterior presentasyonda (ön pozisyonda) gelir. Göbek kordonu doğum sırasında kopmaz, ana, kordonu dişleri ile ezerek koparır.

İlk yavrunun doğumundan sonra ana bir süre dinlenir ve çok kısa bir süre sonra memelerini emmeye başlayacak olan yavruyu yalar. Yavru zarları 10-15 dakika sonra atılır ve hemen ana tarafından yenir.

Kısa bir aradan sonra sancılar tekrar başlar, bu gecike 30 dakika kadar sürer. İkinci yavru birinci için gerekenden daha kısa zamanda doğar, üçüncü yavruda kısa bir dinlenme sonu hemen doğar. Bu suretle özel bir durum olmadıkça dişi köpek yavruların tamamını 6 saat veya buna yakın bir süre içerisinde doğurur.

Son yavrunun zarları hemen doğumla veya kısa bir süre sonra atılır. Çok ender olgularda bu süre 24 saate kadar uzayabilir.

Köpekte doğumda beliren özellik uterustan gelen akıntının koyu yeşil renkte olmasıdır.

Kedide doğum olgusu köpeklerininkinin aynısıdır. Yavru sayısı 3-5 arasındadır. Doğum 6 saatte tamamlanır.

KÖPEKLERDE AKUT METRİTİS

Doğumdan sonraki bir hafta içinde ve sıklıkla 12-96. saatler arasında görülen, erken post partum dönemin infeksiyöz bir hastalığıdır. İnfeksiyöz etkenler doğumdan sonra cerviksin açık olduğu dönemde uterusa girerler.

Sebepleri:

Predispoze sebepler olarak, güç doğumlar

Uygunsuz doğuma yardım girişimleri

Retentiosecundinarum

Uterus inertiası

Semptomlar:

Vulvadan fena kokulu müköz, purulent ya da kanlı purulent bir akıntı gelir. Retentio secundinarum ile komplike olgularda akıntı yeşil renktedir.

Sistemik bozukluk olarak anoreksi, depresyon, dehidratasyon ve taşikardi görülür. Beden ısısı hastalığın başlangıcında yüksek, son evresinde normalin altındadır.

Tanı:

Abdominal palpasyonda uterus büyümüştür.

Tanı da radyografiden de yararlanılabilir. Bu yöntemde büyüyen uterusta fötus veya lokal büyümeler kolayca saptanabilir.

Laboratuar bulguları olarak,lökopeni ve dehidratasyona bağlı total protein ve kan hematokrit değerlerinde artış görülür.

Sağaltım:

Uterusu uyarmak amacı ile oksitosin 0.5-1 IU/kg canlı ağırlık hesabıyla i.m olarak 1-2 saat aralıklarla birkaç defa enjekte edilebilir.

Prostoglandin F2 alfa veya analogları yarar sağlayabilir.

Dehidre ve toksemik hayvanlarda intravenöz sıvı sağıtımı yapılır.

PİYOMETRA

Pyometra, uterusta farkedilebilecek miktarda purulent içeriğin toplanması ve ovaryumların siklik faaliyetlerinin kesilmesi olarak tanımlanabilir.

Karnivorlarda piyometranın sağaltımı için en etkili yöntem ovariohysterectomie operasyonudur.

KÖPEK VE KEDİLERDE RETENTİO SECUNDİNARİUM

KARNİVORLARDA yavru zarları her yavrunun doğumundan kısa bir süre sonra atılır. Son yavrunun zarları ise 30 dakika sonra bırakılır. Normal olarak zarlarının atan köpeklerde 12 saat kadar devam edebilen koyu yeşil renkte bir akıntı görülür. Doğumdan sonra 12 saatten fazla süre   geçtiği halde bu akıntı bu akıntı devam ediyorsa yavru zarlarının düşmediğini belgeler. Genellikle son doğan yavrunun zarları atılmaz. Retentio secundinarım yavrulama sırasında farkedilirse zarlar iki parmakla hafifçe çekilerek çıkartılabilir.

Küçük kedi ve köpeklerde karın duvarından masaj yapılarak yavru zarları cervix’e doğru itilebilir ve dışarı çıkması sağlanır.

Retentio secundinariumlu köpeklere 10-20 IU oksitosin intramüsküler enjekte edilmesi yarar sağlayabilir.

Eğer zarlar 12-24 saat içerisinde atılmaz akut metritise neden olurlar.

KÖPEKLERDE PROLAPSUS VAGİNA

Köpeklerde prolapsus vagina veya vagina mukozasının hyperplazisi daha çok östrus sırasında ortaya çıkar ve Boxer ırkı köpeklerde bu duruma karşı kalıtsal bir duyarlılık söz konusudur.

Olguların çoğunun östrojenik hormon miktarının arttığı pro-östrüsün son günlerinde ve doğuma yakın dönemlerde oluşması hiperöstrogenik etkinin hastalıkta önemli bie rol oynadığını göstermektedir. Hiperöstrogenik etki sonucunda vaginal mukozada yaygın ödematöz hyperplazi şekillenmekte ve bu dokular vulva dudaklarından dışarı doğru çıkmaktadır.

Kalıtım ve hiperöstrogenik etkinin yanı sıra, konstipation,çiftleşme sırasında erkek ve dişinin zorla ayrılması gibi faktörlerde hastalığın şekillenmesinde rol almaktadır.

SAĞALTIM

Genellikle hafif olgularda hyperplazi ve prolapsus vaginanın sağıtımı gerekmez. Östrus evresi geçince bu tür hafif olgular kendiliğinden iyileşirler. Ancak östrus geçene kadar hyperplazik vaginanın yaralanmaması için gerekli özen gösterilmelidir.

KÖPEKLERDE METABOLİZMA HASTALIKLARI

KÖPEKLERDE EKLAMPSİA

Eklampsia, puerperal tetani adı ile de anılan , köpeklerde ve nadiren de kedilerde hipokalsemi ile karakterize olan komplike bir metabolik bozukluktur. Her yaştan ve ırktan köpeklerde görülmekle birlikte daha çok küçük boy köpeklerde rastlanmaktadır.

Etiyolojisinde paratiroid bezi bozuklukları, emzirme esnasında fazla kalsiyum kullanılması gibi sebepler sayılabilir.

Semptomlar:

Köpeklerin normal serum kalsiyum seviyesi 8 mg/100 ml ‘dir. Kalsiyum düzeyi 6-7 mg/100 ml düşünce semptomlar ortaya çıkar.

İlk semptomlar hayvanda huzursuzluk, ataksi, viyaklama, sinirlilik pupilla genişlemesi, hızlı solunum, kaslarda titreme ve spazmdır. Ekstremite kasları ve eklemler setleşmiştir. Hayvan ayağa kalkamaz ve yan yan tarafına yatar. Mukozalarda siyanoz bol salivasyon ve felç belli başlı semptomlardır.

Sağaltım:

-%10’luk Ca-Glukonattan 10 kg canlı ağırlığa 5-15 ml i.v yolla verilir. Takviye amaçlı daha sonra deri altı verilebilir.

Yaygın kas hareketlerinden sonra ortaya çıkan hipoglisemiyi tedavi etmek için %5 dekstroz uygulanabilir 50 cc

48 saat emzirme olayı durdurulur.

44 thoughts on “Köpeklerde Doğum Ve Sonrası Hastalıklar Metabolizma Hastalıkları

 • 23 Mart 2020 tarihinde, saat 01:40
  Permalink

  köpeğim t gün önce erken doğum yapmış
  12 tane bebek doğmuş bu lardan 5 tNesi sağ kalmış 1 i daha ölecek sanki emmiyor mama vermeme rağmen çok zpr jareket ediyor.anne köpek kanaması pıgtılı koyu kırmızı decam ediyor akımtısı normalmi ?

  Yanıtla
  • 23 Mart 2020 tarihinde, saat 15:17
   Permalink

   MERHABA ANNE SAĞLIĞI NASIL. YAVRULAR ANNE SÜTÜ ALIYOR MU ? ANNEDE İŞTAHSIZLIK VE ATEŞ VAR İSE MUTLAKA VETERİNER HEKİME GÖSTERİN. DOĞUMDAN SONRA KANAMA NORMALDİR.

   Yanıtla
 • 15 Mayıs 2020 tarihinde, saat 23:38
  Permalink

  Köpegim 55 günlük gebe iştahsızlık var ve cok derin solumaya basladı dogum esnasında cok aşırı kanama olur mu

  Yanıtla
  • 16 Mayıs 2020 tarihinde, saat 11:54
   Permalink

   MERHABA İŞTAHSIZLIK İLE KANAMANIN BİR İLGİSİ BULUNMAMAKTADIR.

   Yanıtla
   • 22 Temmuz 2020 tarihinde, saat 08:14
    Permalink

    2 gün önce köpeğim doğum yaptı cinsi masti 1 yaşında 5 tane yavru doğurdu ama 1 tanesini sürekli gömmeye çalışıyor toprağa ve çok tedirgin oluyoruz emziriyor ayrım yapmıyor ama sürekli toprağı kazıp içine atıp üstünü kapatmaya çalışıyor 3 kere yaptı bu durumu geceleri ve sabaha karşı sürekli huzursuz köpeğim sürekli birşey anlatmak istiyor gibi ve kalkmak istiyor bunun nedeni ne olabilir?

    Yanıtla
  • 8 Haziran 2020 tarihinde, saat 02:20
   Permalink

   Merhaba, kasabadayim kopegim 10 yavru dogurdu, veteriner hekim gelmedi ve ben de goturemedim, kopegi taksici almadi araca, tipik anadolu hayansevgsizligi… (yarin kamyonet bulup goturecegim)
   Kangal kirmasi, 3 gun oldu dogurali 10 yavru. Annenin kanamasi cok atesi de var. İshal ayni zamanda. Yemek yemiyor (pure yapip bogazindan dokuyorum). İlk dogumu bu durum normal mi? Hala ara ara ikiniyor dogurmak icin.

   Yanıtla
  • 23 Mayıs 2022 tarihinde, saat 20:58
   Permalink

   Olmuyor doğum yaptıktan sonra kanama devam ediyor bir ay veya daha uzun süreli vajinadan kan akıntısı oluyor köpekte iştah sizlik oluyor normal bir kaç gün sonra düzeliyor dışarıya çıkarıp özgür bırakın gezsin koşsun açılıyor hayvan rahimde kalan atılması gereken kalıntıları atıyor koşup oynadığı zaman

   Yanıtla
  • 23 Mayıs 2022 tarihinde, saat 20:59
   Permalink

   Olmuyor doğum yaptıktan sonra kanama devam ediyor bir ay veya daha uzun süreli vajinadan kan akıntısı oluyor köpekte iştah sizlik oluyor normal bir kaç gün sonra düzeliyor dışarıya çıkarıp özgür bırakın gezsin koşsun açılıyor hayvan rahimde kalan atılması gereken kalıntıları atıyor koşup oynadığı zaman

   Yanıtla
 • 17 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:25
  Permalink

  Doğum esnasında oluşabilecek kanamadan bahsetmistim ama

  Yanıtla
  • 5 Haziran 2020 tarihinde, saat 21:38
   Permalink

   Doğumdan kaç gün önce süt gelmeye başlar

   Yanıtla
  • 31 Ekim 2021 tarihinde, saat 21:00
   Permalink

   Merhabalar çalıştığım yerde kangal köpeği 20 gün önce doğum yaptı ve şuan damla damla kanaması var normal mi sizce

   Yanıtla
   • 23 Mayıs 2022 tarihinde, saat 21:01
    Permalink

    Evet uzun sürüyor kanama benim köpeklerde de oluyor korkulacak bişey yok

    Yanıtla
   • 23 Mayıs 2022 tarihinde, saat 21:01
    Permalink

    Evet uzun sürüyor kanama benim köpeklerde de oluyor korkulacak bişey yok

    Yanıtla
 • 19 Mayıs 2020 tarihinde, saat 13:21
  Permalink

  Merhabalar pomeranian cinsi köpeğim 12 gün önce doğum yaptı damla damla kanaması devam ediyor bu durum normal midir ?

  Yanıtla
  • 30 Mart 2021 tarihinde, saat 16:16
   Permalink

   Merhaba, benimde pomerian cinsi köpeğim doğum yaptı aynı sorunu yaşıyor. Acaba sonra köpeğinize ne olduğunu öğrenebilir miyim?

   Yanıtla
 • 25 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:20
  Permalink

  Merhaba bizim köpeğimiz 3 gündür yemiyor bugün sadece su içti ve kustu hamile kan geldi ama çook sancısı var kendini çook kasıyor sürekli takip ediyoruz ne yapacaz bilmiyoruz

  Yanıtla
 • 2 Haziran 2020 tarihinde, saat 22:48
  Permalink

  Selin hanım ben yeni köpeğimi yavruları ile kaybettim kanama doğumun işareti bence geç kalıyorsunuz kasılmasi olmuş ilk bebeğin gelmesi lazım 12 saat içinde banada bekle dediler
  Maalesef bebeği doguramamis kanalda kalmış 2.cide ölmüş
  Bebegimde kanama çarpıntı başladı veteriner aradım acil eve geldi hemen götürdüler Sezer yana alındı fakat kaybettik diğer 2 bebeğide kurtarılamadı
  Uterus delinmiş sancı başladıktan sonra Sezer yana alınırsa verilen anestezik madde kalpte sorun yaratirmis maalesef sezeyan bitmek üzere iken kalbi durdu kurtaramadık acısı çok büyük oldu.
  İhmal etmeyin hemen bir veterinere götürün
  Hatta 2.bir veteriner inde nde fikir alın derim inşallah sağlıkla kurtulur.

  Yanıtla
 • 5 Temmuz 2020 tarihinde, saat 23:49
  Permalink

  merhaba veterinerlik öğrencisiyim de poliüri, polidipsi ve alopesi ile seyreden metabolik hastalıkları söyler misiniz

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2020 tarihinde, saat 22:21
   Permalink

   Merhaba köpeğim köpeğim 2ay önce doğum yaptı 6 yavru doğdu ve bı uyuzluk dönemi geçirdi ve biraz bakım yapıldı tüy aşıları uyuz aşıları gibi köpeğim kizana geldi mümkün mü?

   Yanıtla
 • 19 Temmuz 2020 tarihinde, saat 07:19
  Permalink

  Köpeğim yavruladı 7adet 1hafta sonra anneleri öldü nasıl beslemem gerekir ne yapmam gerekir 5 veterinere götürdüm dedikleri küçük baş hayvanlara bakmıyoruz

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2020 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Merhaba, köpegim 2 hafta önce ilk doğumunu yaptı. 6 adet. 6sı da sağlıklı ve iyi besili durumdalar annelerinin süt durumu iyi olduğu için. Lakin köpegimde arada bir gözlemlediğim vajinal kırmızı akıntı oluyor. Sanki bu akıntı kanama değil de mesela günde 1 kez falan dişari cıkmış fakat zarımsı bir şey tarafindan sarılmış vajinasindan kolay kolay yere düşmeyen bir yapiskan gibi. Bu neden olabilir, riskli midir? Normal midir? Onun dışında köpeğim normal davraniyoe, yeme içme aliskanliklari normal. Hep istekli ve sevecen. Istahsizlik mutsuzluk stres gibi bir duruma rastlamadım.

  Yanıtla
  • 30 Mayıs 2021 tarihinde, saat 23:42
   Permalink

   Merhaba köpeğinizin durumu nasıl sonuçlandı acaba

   Yanıtla
 • 15 Ağustos 2020 tarihinde, saat 21:09
  Permalink

  Merhaba pitbull köpeğim 2 gün önce doğum yaptı dün eve geldiğimizde bir yawru yoktu sabah kalktığımızda ise 3 yavru yoktu 2 tane ölü yavru vardı akşam üstü ise 1 yavru daha yoktu.nasıl oluyor hala anlamış değiliz yavrular nerede yemiş olma ihtimali nedir

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:24
  Permalink

  Kopegim 1600 gr yorsihre dogum yapali 2 ay oldu kanamsi koyu kahve az miktarda geliyor halen sebebi nedir genel durum gayet iyi

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2020 tarihinde, saat 01:42
  Permalink

  Ben dün bi köpek buldum ewe getrdim hamileymiş bugun gün boyu kan akıntısı geldi ara ara doğummu başladı anlamadım

  Yanıtla
 • 21 Ekim 2020 tarihinde, saat 20:27
  Permalink

  merhabalar köpeğim 1 hafta önce doğum yapti zayiflamaya başladi 8 yavrusu oldu 2 sini emzirmiyor onlari anne sütü ile besliyoruz kac saatte bir vermeliyiz anne sütünü birde kilo vermesi normalmi kilo aldirmak icin ek bir besin yada ilac kullanmalimiyiz

  Yanıtla
  • 11 Aralık 2020 tarihinde, saat 17:24
   Permalink

   Köpeğimin cinsi yorkieshire terrier 3 yasında ve 3 gün önce doğum yaptı 6 tane yavru dünyaya geldi yavrular gayet iyi ama anne ara ara hızlı nefes alıp verıyor ve inliyor aradada kuytu karanlık ve koltuk altlarına girmeye calısıyor lütfen bana yardımcı olun veterinere gitme sansımda yok nolur yardımcı olurmusun napmam lazım

   Yanıtla
 • 11 Aralık 2020 tarihinde, saat 17:20
  Permalink

  Köpeğimin cinsi yorkieshire terrier 3 yasında ve 3 gün önce doğum yaptı 6 tane yavru dünyaya geldi yavrular gayet iyi ama anne ara ara hızlı nefes alıp verıyor ve inliyor aradada kuytu karanlık ve koltuk altlarına girmeye calısıyor lütfen bana yardımcı olun veterinere gitme sansımda yok nolur yardımcı olurmusun napmam lazım

  Yanıtla
 • 30 Aralık 2020 tarihinde, saat 07:58
  Permalink

  Methaba köpeyim dün saat 17.20 de ilk doğumunu yaptı ama ilki ölüydü bir saat sonra bi daha yavruladı aradan 15 saat geçti ve sadece iki tane yavruladı bu durum normal mi acil yardım lütfen

  Yanıtla
  • 30 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:44
   Permalink

   Merhaba
   Doğum bitmiş ve annenin durumu sağlıklı ise problem olmaz. Aksi durumda veteriner hekime başvurmanızı öneririz

   Yanıtla
 • 1 Şubat 2021 tarihinde, saat 14:12
  Permalink

  Merhaba benim köpeğim on gün önce doğum yaptı bebekleri gayet sağlıklı. Ama anne köpekte ara ara hala kanama var bu normal mi acaba. Ve ne yapman gerekiyor bunun için..

  Yanıtla
 • 19 Şubat 2021 tarihinde, saat 01:07
  Permalink

  Merhabalar köpegim pincher cinsi ve ölü doğum yaptı 1 tane doğurdu, zor bi doğumdu. Memelerinde süt geliyor ve sürekli kendini yalıyor yaklaşık olarak 2 hafta geçti sütleri sağmamız lazım mı kopegimde halsizlik yorgunluk var psikolojisi bozulmuş gibi hissediyorum soğukta ve heyecanlanınca çok titrer bu cins bu aralar sık sık titremeye de başladı.

  Yanıtla
 • 6 Nisan 2021 tarihinde, saat 17:58
  Permalink

  merhaba köpekler doğum yaptıktan kaç ay sonra kızgınlık dönemine girerler

  Yanıtla
  • 6 Nisan 2021 tarihinde, saat 19:41
   Permalink

   merhaba emzirme süresi bittikten sonra her an östrus belirtileri gösterebilir.

   Yanıtla
   • 4 Temmuz 2022 tarihinde, saat 23:55
    Permalink

    Benim köpeğim doğum yaptı 45 günlük Yavruları var ve kanaması var kizana girmesi mümkünmü yoksa bi hastalık mı acaba
    Evin yanına 1 2 erkek kopek de yaklaşmış böyle birsey mümkünmü 45 günlük daha yavrular

    Yanıtla
 • 31 Mayıs 2021 tarihinde, saat 18:37
  Permalink

  Merhaba şuan köpeğim doğum yapıyor sabah 10:20 de ilk bebek geldi fakat ultrasonda 2 ve 3 adet dendi suan saat 18:38 bu kadar saat 2 bebek yok normal bir durum mu bu durum bilmiyorum lütfen acil yardım edin

  Yanıtla
 • 31 Mayıs 2021 tarihinde, saat 18:38
  Permalink

  Merhaba şuan köpeğim doğum yapıyor sabah 10:20 de ilk bebek geldi fakat ultrasonda 2 ve 3 adet dendi suan saat 18:38 bu kadar saat 2 bebek yok normal bir durum mu bu durum bilmiyorum lütfen acil yardım edin

  Yanıtla
 • 10 Haziran 2021 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  Köpeğim iki gün önce doğum yaptı doğumdan hemen önce başlayan ağzı açık şekilde hızlı hızlı nefes alıp vermesi iki gün geçmesine rağmen devam etmekte, endişelenecek bir durum var mı ilk doğumu olduğu için normal bir durum mu?Bir de anneyi doğumdan kaç gün sonra yikayabiliriz

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2021 tarihinde, saat 01:35
  Permalink

  Köpeğim doğum yapalı tam 40 gün oldu ve kanaması vajina bölgesinden devam ediyor. Bugün derin nefes aldığını ve ağladığını duydum bağırarak ağlıyor ve veteriner e gittim durumu anlattım bana sorun olmadığını söyledi ben yinede ultrason a sokmalarını istedim ve yine birşeyinin olmadığını söyledi ve köpeğim hala derin nefes alıyor ve çok acı çektiğini düşünüyorum ağlıyor sürekli bağırarak bir yardım son yavrunun zarı acaba içindemi kaldı bana bir yardım edin.

  Yanıtla
  • 23 Haziran 2021 tarihinde, saat 10:25
   Permalink

   Merhaba Bu gibi durumlarda akıntının rengi, koku olup olmadığı, hayvanın genel durumu, iştah vb nasıl?. Yavrular yaşıyor mu? Emzirme devam ediyor mu? Kistik bir oluşum veya tekrar yeni bir östrus? olabilir. Çok yönlü değerlendirme yapılması gerekir. Sürekli gittiğiniz Veteriner Hekiminizin yönlendirmesi ile hareket etmek en doğrusudur.

   Yanıtla
   • 26 Haziran 2021 tarihinde, saat 15:07
    Permalink

    Merhaba, köpeğim kangal ve yaklaşık 30 gün önce 12 doğum yaptı. 3 yavrumuz öldü. Ancak günde birkaç kez pıhtı şeklinde kan geliyor. Veteriner çatlak oluşmuş olabilir ordan sızıntı yapıyordur deyip kanama kesici iğne önerdi. ben istanbul dayım, köpek Edirne de sokağa atılmış bir can dı ve yaklaşık 8 ay dır bizim bahçede. lütfen yardımcı olurmusunuz…

    Yanıtla
 • 29 Haziran 2021 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Kopegim dogum yapti hamileyken igne yaptik die hepsi ölü dogdu ve arka ayaklari tutmuyo gibi aglamış ta ne yapmaliyiz surekli yatiyo yemek yemiyo sabaha kadar dayanir insallah ailecek cok uzgun cok pismaniz

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2022 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  Mrb köpegim 20 gün önce dogum yaptı şuan 1 yavrusu ile beraber arka kısmı felç oldu kıbordayamıyolar bişe yiyip içemiyorlar me yapmam gerekiyor teşekkürler

  Yanıtla
  • 28 Temmuz 2022 tarihinde, saat 22:09
   Permalink

   merhaba
   acilen bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

   http://www.eveteriner.net/hayvanlar-alemi/memeli-hayvanlar/kopek/kopeklerde-dogum-ve-sonrasi-hastaliklar-metabolizma-hastaliklari/
   KÖPEKLERDE EKLAMPSİA
   Eklampsia, puerperal tetani adı ile de anılan , köpeklerde ve nadiren de kedilerde hipokalsemi ile karakterize olan komplike bir metabolik bozukluktur. Her yaştan ve ırktan köpeklerde görülmekle birlikte daha çok küçük boy köpeklerde rastlanmaktadır.
   Etiyolojisinde paratiroid bezi bozuklukları, emzirme esnasında fazla kalsiyum kullanılması gibi sebepler sayılabilir.
   Semptomlar:
   Köpeklerin normal serum kalsiyum seviyesi 8 mg/100 ml ‘dir. Kalsiyum düzeyi 6-7 mg/100 ml düşünce semptomlar ortaya çıkar.
   İlk semptomlar hayvanda huzursuzluk, ataksi, viyaklama, sinirlilik pupilla genişlemesi, hızlı solunum, kaslarda titreme ve spazmdır. Ekstremite kasları ve eklemler setleşmiştir. Hayvan ayağa kalkamaz ve yan yan tarafına yatar. Mukozalarda siyanoz bol salivasyon ve felç belli başlı semptomlardır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir