Kedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sağlıklı, akıllı ve şirin bir yavru kedi seçmenin pek zor olduğunu düşünerek bu konuda bilgi verelim istedik.

Bazı evcil hayvan dükkanlarında sağlıksız şartlar olabilir. Yeterli alan olmayan küçük kafeslerde yaşayan yavruların hem psikolojisi bozulabilir, hem de sağlık problemleri taşıyabilirler. Bu nedenle dükkanın şartlarını önce iyice gözden geçirmenizi öneririz. İlk haftalarda bebeklerin, daha sonra insanlarla ilişkilerinde rahat olabilmeleri adına, insan ilgisinden uzak kalmamaları çok önemlidir. Dükkanlarda bunun sağlanıp sağlanmadığı tartışılabilir. Yine de iyi bildiğiniz bir kaynaktan yavru seçmeniz hem sağlık nedenleri ve hem de kedinin mizacı açısından önem kazanır.

Bu kaynak ne olabilir? Bebek seçiminde en güzel yollardan biri ev yavruları arasından karar verme şansı yaratmaktır. Ev ortamında mükemmel sosyalize edilmiş bir yavru gibisi yoktur. Bebeğin olduğu evi ziyaret edip ebeveynlerle tanışmanızı öneririz. Ve asla 12 haftanın altında bir yavruyu annesinden ayırmayın.

1.Sağlık garantisi istemeniz gerekli. 7 gün bunun için yeterli bir süre. Hem sizin gözlem yapabilmeniz hem de veterinerinizin tespitleri için yeterli bir zamandır. Dükkanlardan aldığınız yavrular için genetik kusurları görebilmek açısından biraz daha uzun zaman istemenizi öneririz.
2. Gözler temiz olmalı, akıntı ya da fazla gözyaşı olmamalıdır.
3. Burun temiz, mukus akıntısız olmalı ve nefes alışı rahat olmalıdır.
4. Tüyler parlak ve sağlıklı görünmelidir. Tüy döküntüleri, kızarıklık, yara kabuğu veya hassas bölge var mı diyerek inceleyin.
5. Kulaklarda siyah lekeler var mı kontrol edin. Bu kene işaretidir. Kafa sallama, patilerle kulak kaşımak parazit işaretleridir.
6. Pire kontrolü yapın. Tüylerdeki siyah küçük noktalar göstergesidir.
7. Dişetleri pembe olmalıdır.
8. İshal olup olmadığını kontrol edin.
9. Öksürük olmamalı.
10. Göbek deliğinde bir şişlik varsa göbek fıtığı olabilir. Küçük olanlar tedavi ile büyükler ameliyatla geçebilir.
11. Ağızdaki sarımsak kokusuna benzer kokuya aldırmayın, diş çıkarıyorlar tabii.

12. Dik ve sağlam durabilmeli ve çaba sarfetmeden hareket edebilmelidir.
13. Korku dolu ve pasif duruşlu olamamalıdır. Bekle gör davranışı normaldir. Bazen bazı yavruları kabuklarından çıkarmak vakit alabilir. Oyun davetine cevap vermesi için bir iki adım öteden bir oyuncakla sataşmanızı öneririz.
14. Yapılmış olan aşıların ve kullanılmış serumların sertifikasını alın.
15. Yavrular hakkında ve her aklınıza gelen konuda soru sormaktan çekinmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir