Hamster

03.04.2007 Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU
03.04.2007 Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU

Bilimsel Adı           : Mesocricetus auratus

Anavatanı             : Avrupa ve Asya

Beslenme              : Tohumlar, ceviz içi, kuşyemi, darı, mısır, ay çekirdeği fındık ve fıstık gibi sert gıdalardan hoşlanırlar. Hamsterlerın diş ve çene yapısı gıda depolama keseleri ve sindirim sistemleri yumuşak gıdalar için uygun değildir.

Ağırlık ve Boy : 150 gr, boyları 10–15 cm

Yaşam Süresi: 3 yıl Yavru Sayısı: 2–15 Gebelik Süresi:  16 gün Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU 03.04.2007
Yaşam Süresi: 3 yıl
Yavru Sayısı: 2–15
Gebelik Süresi: 16 gün
Fotoğraf: Tayfun NASUHBEYOĞLU 03.04.2007

Çoğalma               : Gebelik süresi 16 gündür. Yavru sayısı 2 ile 15 arasında değişmekle beraber genelde 8 adettir. Yavrular 5 haftaya kadar süt emerler. yavrular sütten kesildikten bir hafta sonra dişi tekrar çiftleştirilebilir. 1 aylık olan yavrular gebe kalabilirler ancak 3 aylıktan önce çiftleştirilmesi doğru değildir.

Genel Bilgiler  : Hamster’ın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Hamsterler derilerinden tutulup kaldırılmaktan hoşlanmazlar.

Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır,

Ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar.

Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır.

Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür.

 • Hamster çok meraklı bir hayvandır, her şeyi her yeri keşfetmek ister. Oyun oynamayı ve saklanmayı çok sever. Hamster için mahremiyet çok önemlidir, kendisini insanlardan , diğer hayvanlardan ve hatta diğer hamsterlar dan gizlemek isterler. Bu yüzden hamsterınızın kafesine, içine girip saklanabileceği bir aksesuar koymanız, onun bu içgüdüsünün tatmini için faydalı olacaktır.
 • Hamster temiz bir hayvandır, kafesinin ve evinin devamlı temiz olmasını ister. Öyle ki kafeste beslenen bir hamster kafesin bir köşesine uyuyacağı yeri hazırlamışsa, tuvaletini bu köşeye en uzak yere yapar. Hatta bazen dışarı atar. Bu yüzden hamstırınızın kafesini   sık sık temizlemeli, altlık meteryalini değiştirmelisiniz. Altlık olarak hamster kafesinizde ağaç talaşı veya gazete kağıdı kullanabilirsiniz.
 • Hamster kemirgen bir hayvandır. Yiyeceklerini yavaş yavaş kemirerek yerler ve yavaş hazmederler. Tohumlar ve fındık fıstık gibi sert gıdalardan hoşlanırlar zaten hamsterlerın diş ve çene yapısı gıda depolama keseleri ve sindirim sistemleri yumuşak gıdalar için uygun değildir. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran el ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterlar yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir.
 • Hamsterler doğal olarak gündüz uyuyup gece faal olan hayvanlardır. Direkt güneş ışığını ya da parlak ışığı sevmezler. Eğer hamsterinizi gündüz sevmek istiyorsanız onu yavaşça uyandırın ve uyanır uyanmaz elinize almayın. Birkaç dakika iyice ayılması ve ışığa alışması için bekleyin. Çünkü hamsterler çok derin uyurlar ve uyandıklarında çok sinirli olurlar. Hamsterinizin sinirli sinirli olduğunu kulaklarını geriye yatırmasından anlayabilirsiniz.
 • Birkaç tane hamsterı aynı kafeste tutabilirsiniz. Bunun için dişilerle erkekleri farklı kafeslere ayırıp, onlara içine girebilecekleri, saklanabilecekleri yerler sağlamalısınız. Ancak yine de hamsterlarınızın yaşları ilerledikçe kavga etme riskleri vardır. Bu yüzden en iyisi bu yalnızlığı seven küçük hayvanları tek olarak ayrı kafeslerde bakmaktır.
 • Yeni aldığınız hamsterınızı elinize almadan önce onu kendinize alıştırmalısınız. Onu alıp eve getirdiniz, kafesine koydunuz, ona birkaç gün izin verin yeni evine, yeni ortamına alışsın. Daha sonra onu elinize alıştırın, elinizi kafese sokup sakın onu avucunuza almayın, onun elinize tırmanmasını sağlayın. Asla onu derisinden tutup kaldırmayın.
 • Hamster çok güçlü bir sahiplenme iç güdüsüne sahiptir. Kafesine yuvasına ve aksesuarlarını sahiplenir. Onlara diğer hamsterları ve hatta sahibinin ellerini bile yaklaştırmak istemez . Kafes dışında çok uysal, oyuncu ve sevecen olan bir hamster kafes tellerinden içeri parmaklarınızı soktuğunuzda sizi ısırabilir. Bu sahiplenme duygusu dişilerde daha güçlüdür.
 • Diğer bütün kemirgenlerde olduğu gibi hamsterlerin de koku alma duygusu çok gelişmiştir, dünyayı burunlarıyla algılarlar. Anne hamster yavrularını kokuları sayesinde tanır. Bu nedenle emziren bir annenin yavrularına kesinlikli dokunmayın, anneyi rahatsız etmeyin onu tamamen sessiz sakin ortamda yalnız bırakın. Eğer yavruyu elinize alırsanız elinizin kokusu yavruya geçecek ve anne yavrusunu tanıyamayacaktır. Sonuçta onu bir yabancı zannederek ya öldürür yada yuvadan atar. Erkek hamsterler yalnız yaşamayı tercih ederler, aileye katılmazlar. Erkek hamsterlen kendi yavruları dahi olsa genelde yavruları ya öldürür ya da yuvaya yaklaştığı için dişi tarafından öldürülür. Hamster her ne kadar insanla çok iyi anlaşsa da kendi türüyle geçinmeyen yalnızlığı seven bir hayvandır.
 • Hamster, kışları soğuk geçen bir iklim bölgelerinde iki ay kadar kış uykusuna yatar.

HAMSTER ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 • YAŞ: Hamster yavruları 4-5 haftalıkken annelerinin yanından ayrılır. En iyisi annesinden yeni ayrılmış, yavru bir hamster almaktır. Yavru hamsteri insana alıştırmak, sevip okşamaya alıştırmak çok daha kolaydır.
 • CİNSİYET: Dişi veya erkek her ikisi de iyi birer pet hayvanı olarak beslenebilir. Ancak dişiler östrus sikluslarının yumurtlama dönemlerinde (kızgınlık dönemi) sinirli ve hırçın olabilirler ki bu dönem her 4 günde bir tekrarlanır. Bu dönemde dişi hamster onu tutmanıza, sevmenize izin vermeyebilir ve hatta ısırabilir. Bu yüzden erkekler daha uysal pet hayvanları olarak kabul edilebilir.
 • Hamster besleme ve üretimi konusunda deneyimli değilseniz, dişi ve erkek çift almamanız iyi olur. Aynı kafeste beslenen dişi ve erkek arasında bazen ölümcül kavgalar olabilir.
 • DIŞ GÖRÜNÜŞ: Alacağınız hamster yaklaşık 55-60 gr. Ağırlığında olmalıdır. Bu, genç, kendi başına beslenebilecek yaşa gelmiş bir hamsterin ağırlığıdır. Daha hafif ise bu, ya kendi başına beslenemeyecek kadar ufak bir yavru veya sağlık problemleri nedeniyle zayıf düşmüş bir hamsterdir.
 • Hamsterin genel görünüşü de çok önemlidir. Tüyleri yumuşak ve parlak olmalı, gözleri canlı parlak ve tam yuvarlak olmalı, göz çevresinde şişlik ve kızarıklık, gözde çapak, akıntı, burunda akıntı olmamalı, anüs bölgesi ve kuyruk ıslak olmamalıdır.
 • Ayrıca almayı düşündüğünüz hamster sakin mizaçlı olmalı, elinize almanıza izin vermeyen ısıran hamsteri almaktan vazgeçin. Hamsterin ısırma alışkanlığı hiç istenmeyen, tehlikeli bir huydur ve düzeltilmesi çok zordur.

BARINMA

Hamster için plastik altlıklı tel kafesler idealdir. Tahta kafesler uygun değildir. Tahta kafesin tabanı idrar ile ıslandığında uzun süre nemli kalır, bu da hamsterin sağlığı için zararlıdır. Ayrıca hamster tahta kafesi kolaylıkla kemirip kaçabilir. Kimi zaman cam akvaryumda   da hamster bakılabilir ancak bu da hamster için pek uygun değildir. Akvaryumun içinde yeterli hava sirkülasyonu olmadığından tabanında rutubet oluşur.

Golden hamsterler normal olarak yalnız olarak yaşamayı seven ferdiyetçi özellikte hayvanlardır. Akranları ile birlikte bir arada kalmaktan fazla hoşlanmazlar ve genellikle bu yüzden dövüşmeler olur. Onun için bireysel kafeslerde yetiştirme daha uygundur. Genellikle bir erkek ve bir dişiden oluşan aileler şeklinde (monogami yöntemi) yetiştirilirler. Kafeslerin sert plastik, galvanize demir veya paslanmaz çelikten yapılması uygun görülürken, ahşap veya alüminyum tavsiye edilmemektedir. Kafeslere, yumuşak saman veya talaştan bol miktarda altlık koymak gerekir. Altlık olarak hidrofil pamuk koymak doğru değildir. Hasterler için kışın ilave bir ısıtma gereklidir. Barınaklarda oda sıcaklığı 10 derece, nispi nem %45-55 ve aydınlık süresi 14 saat olmalıdır. Soğuk kış aylarında bu hayvanlar kış uykusuna yatabilirler. Bu duruma giren hayvanlar, kıvrılmış durumda ve sertleşmişlerdir. Solunum hızı ve kalp atışları çok yavaşlamıştır. Bu durumda hayvanlar ölü zannedilir. Yukarıdaki barınak şartları (ısı, ışık ve nem olarak) sağlanırsa kış uykusu görülmez. Kış uykusundaki hayvanlar, yavaş yavaş ısıtmak suretiyle eski hallerine dönebilirler. Hamster kafeslerine egzersiz tekerlekleri vb. takmak uygundur.  Hayvanları inaktif tutmak kafes felçlerine sebep olur. Kafesteki yataklık haftada bir değiştirilmelidir. Hamsterler çok dışkı veya koku üretirler, ürinasyonda azdır ve genellikle kafes köşesine belli bir yere yaparlar. Su şişesi metal biberonlu (nipel) olmalıdır, plastik veya cam uygun değildir. Kaynak : Laboratuar Hayvanları Yetiştiriciliği Doç.Dr. Mehmet Emin Tekin

Hamster kafesine koyacağınız oyun tekerleği hem hamsterinizi eğlendirecek hem de   egzersiz yapmasını sağlayacaktır. Hamsterlerin kesinlikle egzersize ihtiyaçları vardır. Sürekli hareketsiz kalan hamsterlerde kalıcı felçler oluşabilir. Rutubet hem hijyen açısından sakıncalıdır, hem de hamsterin hoşlanmadığı bir ortamdır. Hamsterin içme suyu ihtiyacını karşılamak için hamsterlere özel imal edilmiş sulukları tercih edin. Küçük bir tabağa su koymak veya kuşlar için imal edilmiş sulukları kullanmak pek işe yarmaz. Çünkü hamster kısa zamanda bunların içini yiyecek parçaları, kabukları ve kağıt parçalarıyla dolduracaktır. Hamster bir çöl hayvanıdır. Doğada bitkilerin içindeki öz sularını emerek veya yaprakların uçlarındaki su damlalarını yalayarak   su ihtiyacını karşılar. Özel imal edilmiş hamster sulukları ile hem onun daha doğal bir şekilde su içmesini sağlamış olursunuz hem de suyun temiz kalmasını sağlamış olursunuz.

BESLENME

Hamster kemirgen bir hayvandır. Yiyeceklerini yavaş yavaş kemirerek yerler ve yavaş hazmederler. Tohumlar ve fındık fıstık gibi sert gıdalardan hoşlanırlar zaten hamsterlerın diş ve çene yapısı gıda depolama keseleri ve sindirim sistemleri yumuşak gıdalar için uygun değildir.

Hamster verdiğiniz yiyeceği kesesinde depolar, yuvasına taşır ve orada saklar. Ne zaman yiyeceğine kendisi karar verir. Yumuşak gıdalara da hayır demezler, severek yerler ama devamlı yumuşak gıdalarla beslenmenin birkaç sakıncası vardır.

 1. Sert gıdaların kemirilmesi, kesici dişlerin törpülenmesini de sağladığından devamlı yumuşak gıdalarla beslenen hamsterların dişleri aşırı uzar ve bir süre sonra yem yiyemez hale gelir.
 2. Yumuşak gıdaların keselerden geri geri çıkarılması çok zordur.
 3. Yuvaya taşınan ve saklanan yumuşak gıdalar çok çabuk pörsür, çürür ve kokuşur.
 4. Yumuşak gıdaların su oranı fazla olduğundan sindirim problemlerine neden olur.

Su her canlıda olduğu hamster için de hayati önem taşır. Halk arasında hamterların su içmediği gibi yanlış bir inanış vardır. Hamster su içer ama çok değil. Çoğu zaman verdiğiniz meyve ve sebzelerin içerdiği su hamster için yeterlidir. Ancak fındık, fıstık, tohum veya pellet yem gibi kuru gıdalarla beslenen hamsterlara mutlaka su verilmelidir.
Evcil hayvan dükkanlarında bulabileceğiniz, hamster için özel imal edilmiş tohum karışımı yemler idealdir. Ay çekirdeği hamsterin favori tohumudur. Fındık, fıstık, ceviz içi, kuşyemi, darı  , mısır, ay çekirdeği, kuru kedi ve köpek mamaları, bisküvi, muhabbet kuşu ve papağan krakerleri bayat ekmek, buğday hamsterlerin severek tükettiği ser gıdalardır. Bunun yanında haftada ki üç defa mavi lahana, ıspanak, havuç, elma , patates gibi meyve ve sezeler, sebze kökleri, haşlanmış et, haşlanmış yumurta vermek de vitamin takviyesi açısından çok faydalıdır.

Yeni doğmuş yavrular gözleri açılana kadar anneleri tarafından emzirilir. Gözleri açıldıktan sonra yavaş yavaş annelerinin yemlerinden de yemeye başlarlar. Gebe dişiler, süt emziren anneler ve katı gıda almaya yeni başlayan yavrular için haşlanmış yumurta ve süt tozu ile hazırlanan karışımın verilmesi çok faydalıdır.

Hamsterınıza kesinlikle vermemeniz gereken gıdaların başında çiğ et gelir Portakal mandalina ,limon, kavun ve karpuz gibi çok sulu meyveler de hamster için iyi değildir.

ÜREME

Hamsterlar gece faal olan hayvanlardır. Bu yüzden çiftleşmede gece yapılmalıdır. En uygun saat akşam 19:00 ile 23:00 arasıdır. Üreme için seçeceğiniz dişi ve erkek altı aylıktan küçük olmamalı. Küçük yaşta gebe kalan hamsterların yavruları genellikle ölü veya çok zayıf doğar. Çiftleştirme için seçtiğiniz erkek, dişiden daha iri en azından aynı cüssede ve daha deneyimli olmalı. Hamster üretiminde dikkat edilmesi gereken, belki de en önemli nokta, dişiyi erkeğin kafesine koyarsanız, dişi reseptiv olsa bile erkeği yuvasına giren bir yabancı olduğu için kabul etmeyecektir.

Çiftleşmeyi düşündüğünüz dişinin reseptiv olduğunu nasıl anlarsınız. Bunun en pratik yolu şudur. Akşam saat 19:00 ile 23:00 arasında dişiyi erkeğin kafesine bırakın ve 5-10 dk. İzleyin eğer dişi ve erkek birkaç dakikalık koklaşmadan sonra dişi kuyruğunu kaldırıp hareketsiz kalıyorsa reseptiv demektir ve birkaç dakika içinde çiftleşme gerçekleşir. Eğer dişi erkek den kaçıyor veya kavga ediyorlarsa hemen dişiyle erkeği ayırın. Aynı işlemi 24 saat sonra tekrar deneyin. Dişi her dört günde bir reseptiv olduğuna göre, en fazla 4 denemenizde çiftleştirme işlemi başarıyla sonuçlanacaktır. Çiftleşme 30 dk. kadar sürer. Bu esnada siz dişinin kafesini temizleyin, bolca altlık ve yiyecek koyun. Dişiyi erkeğin yanında 30 dk. dan fazla bırakmayın. Çünkü çiftleşme bittikten sonra büyük bir ihtimalle yeniden kavga edeceklerdir. Dişi çiftleştikten sonra kafesine bırakın, gebelik sırasında ve özellikle yavrular doğduktan sonra kesinlikle dişiyi rahatsız etmeyin. Yavruları gözleri açılmadan önce kesinlikle ellemeyin eğer temizlik için mecbur kalırsanız plastik eldiven kullanın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi dişi yavrularını kokularıyla tanır ve siz çıplak elle yavrulara dokunursanız elinizin kokusu yavrulara bulaşır. Dişi de bu durum da yavrularını yabancı zannederek öldürebilir.

Dişi bir hamster 3 yıllık hayatı boyunca 6 veya 7 defa doğum yapar ve toplam 40-50 yavru dünyaya getirir.

YAVRULARIN BÜYÜTÜLMESİ

Yavrular yeni doğduklarında gözleri ve kulakları kapalıdır, tüyleri yoktur, yaklaşık 2-2,5 cm. boyundadır. 10 günlük yaşa gelince yumuşak yiyecekleri kemirmeye ve kafes içinde dolaşmaya başlarlar. Bu dönemde hala gözleri kapalıdır, gözleri 16 günde açılır. Annelerinden yeni ayrılan yavrulara, nispeten yumuşak meyve ve sebzeler ilk besin olarak verilebilir. Bunun yanında haşlanmış yumurta, haşlanmış et, peynir, yavrunun gelişimi için gerekli hayvansal proteinin sağlanması için de faydalıdır.

10.günden itibaren yavrular kafes içinde dolaşmaya başlarlar, kafes içinde dağılmış olan yavruları anne yuvaya toplar. Bu yavruların toplanmasında anneye yardım etmeyin. Kafesi, evdeki diğer hayvanlardan (kedi ve köpeklerden) uzak, loş, çok sıcak, veya çok soğuk olmayan serin bir yerde muhafaza edin. Direkt güneş ışığından kesinlikle uzak tutun. Bazen annenin yavruları öldürdüğü, hatta yediği görülmüştür. Bunun birkaç sebebi vardır:

 1. Dişinin ilk doğumudur, dişi tecrübesizdir.
 2. Yavrular sakat veya cılız doğmuştur.
 3. Dişi korkutulmuş veya rahatsız edilmiştir.
 4. Dişide yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliği vardır.

5 thoughts on “Hamster

 • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 14:02
  Permalink

  benim hemstirim 33 gundedir bende ama dogum yapmiyor.acaba nedeni ne

  Yanıtla
  • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 14:28
   Permalink

   Merhaba, Hamsterların ortalama gebelik süresi 16 gündür. Büyük ihtimal ile gebe kalmamıştır.

   Yanıtla
 • 20 Aralık 2020 tarihinde, saat 23:38
  Permalink

  Merhaba
  Biz yeni aldık aldığımıZda yoktu ama kolunun altında tüyler dökülmüş yara gibi duruyor neden olabilir acaba neredeyse deri altı gözüküyor

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2020 tarihinde, saat 02:05
  Permalink

  Merhaba. Hamsterımı alalı neredeyse üç buçuk-dört hafta oldu. Gözleri açıldığı gün almıştık. Geçen haftadan beri ilk başta tek gözü kapalı/şişmiş gibi görünüyor. Zaman zaman uyandığında iki gözü birden kapalı oluyor ama tek gözünün kapalı olmssı beni korkuttu. Şiş görünmüyor ama tğyleri yapışmış gibi görünüyor. Bir önceki hamsterımda böyle bir durum yoktu. Çapaklanıyor olabilir mi? Bir sağlık sorunu ile ilgisi olabilir mi? Yapabileceğim bir şey var mı? Geri dönüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 28 Aralık 2020 tarihinde, saat 22:01
   Permalink

   Merhaba
   Veteriner Hekime götürmenizi tavsiye ederiz. Göz iltihap kapmış olabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir