Hamamböceği

Dünyada 4000’e yakın çeşidi mevcuttur.Yaygın olan 3 türü vardır:

a-) Blatella Germenica (Kalorifer böceği)

b-) Blatta Oriental (Karafatma)

c-) Periplaneta America ( Amerikan hamamböceği)

Yaşayışları: Gün boyunca sıcak yerlerde, radyatörler ve sıcak su boruları arkalarında saklanırlar. Çöplükler, lağımlar, çöp artıkları, çöp tenekeleri, dolap içleri, sandalye, masa altları, buzdolabı, fırın vb. arkaları, kirli ve iyi temizlenmemiş tabaklar hamamböcekleri için ideal üreme ve barınma yerleridir. Karanlığı tercih ederler, ışıktan derhal kaçarlar.

Hamamböcekleri her türlü besinle beslenirler. Etçil ve otçuldurlar, susuz olarak 5-10 hafta, besinsiz olarak birkaç ay yaşayabilirler.       .

Biyolojisi:

a-) Blatella Germanica ( Kalorifer böceği):

Erginler 4-6 ay yaşarlar. Dişiler daha büyüktür, çiftleşmeye müteakip 2-4 hafta içerisinde karnında yumurta geliştirir ve yumurtalarını kokon denen fasulyeye benzer kapsuller içinde uygun ortamlara bırakırlar. Her bir dişi yaşam boyunca +8 kokon üretir. Her bir kokonda 30-40 yumurta bulunur. Kokonlardaki yumurtalar uygun sıcaklıkta 24 saat içerisinde açılıp nimfler ortaya çıkar. Nimfler 40-60 gün arasında 5-7 evreden geçip erginleşirler ve ev içlerinde yaşarlar.

b-) Blatta Oriental ( Karafatma)

Ev içi ve ev dışında bahar aylarında faaliyete geçerler.Çiftleşen dişiler yaşamı boyunca 8-10 kokon üretir. Kokonları bünyelerinde 2 hafta içerisinde geliştirip uygun ortama bırakırlar. Kokonlardaki yumurta gelişimi sıcaklığa bağlı olarak 40-70 günde tamamlanır.Her bir kokondan 5-15 nimf çıkar ve bu nimfler 5-6 ay içerisinde 7-10 evreden geçip erginleşirler. Erginler 4 ay yaşarlar ve kış aylarında populasyonları oldukça düşüktür.

c-) Periplanata America ( Amerikan hamamböceği)

Uçma yeteneğine sahip iri yapılı türlerdir. 1 yıl veya daha fazla yaşama süreleri vardır. Çiftleşen ergin dişi 8-12 gün içerisinde yumurtalarını geliştirip kokon halinde uygun ortama bırakırlar. Bir dişi yaşamı boyunca 20-50 kokon meydana getirir. Kokonlardaki yumurta kuluçka periyodu yaklaşık 35 gündür. Her bir kokondan 14-16 nimf çıkar ve bu nimfler 5-15 ay içerisinde 9-13 evreden geçip erginleşirler.

 

Hamam böceklerinin zararları gıda maddelerini tüketmeleri ve varlıkları ile insanları tedirgin eder ve vücut artıkları ve kokuları ile çevreyi kirletirler. Hamam böcekleri koloni halinde yaşarlar, yaşam süresi türüne ve buldukları ortama göre değişmekle beraber ortalama 7-8 aydır. Ayrıca çeşitli hastalıklara (Dizanteri, Verem, Hepatit, Gıda Zehirlenmeleri, Mantar v.b.) taşıyıcılık yaparak insanlara bulaştırır bu nedenle hamam böceği mücadelesi oldukça önemlidir.

Hamam böceği mücadelesinde en çok jel şeklinde ilaçlar kullanılır, ilaç hamam böcekleri için yaygın bir koku yayar, hamam böceklerini çeker ve yem yenir, hamam böcekleri etkilenir ve tüm gruba yayılır.  Etkili bir domino süreci oluşur, ölen hamam böceklerini canlı hamam böcekleri yerler ve tüm koloniye etki yaparak kesin sonuç elde edilir. Hamam böceği mücadelesinde ilaçlama çalışmasının yanı sıra ev, apartman ve diğer kapalı alanların temiz tutulması büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir