HANGİ MAHALLEDE HANGİ KÖPEK

Bayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak “hangi sokakta hangi köpek” sloganı ile mahallelerimizde bulunan sokak köpekleri fotoğrafları ile birlikte eveteriner.net sitemizde yayınlıyoruz.

Mahallenin bekçisiyim

Tarih boyunca köpekler insanoğlunun yaşadığı her mekânda var olmuş, ünsiyet kurmuş bir canlıdır. Her mahallede sokakta yaşayan köpekler var olagelmiştir. Mahallenin bir parçasıdır. Aynı bakkal, manav, terzi gibi… Ayşe teyze, Ahmet amca, mahallede oyun oynayan çocuklar,  gençleri gibi, ağaç ve kuş gibi köpeklerde mahallemizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sokaklarımızda kuş sesleri, kedi miyavlaması ve köpek sesi duyabiliyorsak ne mutlu bizlere, orada merhamet, insanlık var demektir. Sokaklarında kedi ve köpek olamayan batılı ülkeler maalesef merhameti merkeze almamış, vicdan yoksunudurlar…

Sokak köpekleri bulundukları ortamı sahiplenirse dışarıdan başka köpeklerin gelmesine de engel olurlar. Her gün aynı köpeği gören çocuklar ve büyüklerde doğal olarak bir güven oluşacaktır. Köpek için de durum böyledir o da aynı ortamda aynı kişilerle karşılaştığında onları daha bir tanıyacak ve ünsiyet kuracaktır.

Mahalleli olarak sokak köpeklerinden korkanlarımız var doğal olarak, bazen kovalama ve ısırma olayları yaşanmış olabilir. Ancak bunlar da hayatın içinde doğal unsurlardır. Nasıl ki trafik kazası oluyor diye ya da parklar kirletiliyor diye araçları trafikten çekmiyor veya parkları kapatmıyorsak çok az sayıda ısırma vakası da tolere edilmelidir.

Bir an için bütün köpeklerin mahallemizden toplandığını düşünelim. Emin olunuz birkaç gün içerisinde diğer ilçelerden mahallemize köpekler gelecektir.

Bu çalışma aynı zamanda sokak köpeklerinin yaşam süresi ve bulunduğu ortamda ne kadar süre kaldığı hakkında da bilgi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir