Gece ilaçlaması başladı

gece ilaclama 2017

Culex-laying-eggs image-20150721-24301-ntpj8zsivrisinek yasam siklusuBayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğümüz tarafından gece ilaçlaması 5 Haziran 2017 tarihi itibariyle başladı.

Mahallerimiz hafta da iki kez ilaçlanmaktadır. Gece ilaçlama çalışmalarımıza İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri de destek vermektedir.

İlaçlamalar akşam saatlerinde başlamakta olup bütün sokak ve caddeler, ayrıca bölgedeki parklar, pazar yerleri gibi muhtemel kaynaklarda özel olarak ilaçlanmaktadır.

Bilindiği gibi sivrisinekler durgun sularda ürerler. Sivrisinekler yumurtalarını suya bırakır, uygun ısı da yumurtadan larva oluşur, sonrada pupa dönemi ile birlikte ergin sivrisinek olup uçarlar. Öncelikle bulunduğu yerde etkili olurlar. Türlere göre değişmekle birlikte en yoğun 1 km2’lik alanda etkili olabilirler.

Bir bölgeden sivrisinekle ilgili şikâyet geliyorsa mutlaka şikâyete konu yer başta olmak üzere etrafında durgun su vardır. Apartmanlarda kuyu, bodrumda su birikintisi, balkonlarda saksı altlığı, teras katlarda ağzı açık bırakılmış su depoları, oto yıkamacılar, çıkmış araç lastikleri, inşaatlardaki su depoları vs en önemli kaynaklardır.

Durgun su tespit edilmesi halinde suyun kurutulmasına çalışılır. Kurutulamaması halinde öncelikle periyodik olarak larva ilaçlaması programına dahil edilir.

Her türlü şikâyetinizi belediyemizin 4441990 numaralı telefonuna bildirirseniz sorunu çözmede bizlere yardımcı olmuş olursunuz.

Mahalle ilaçlama programı aşağıda verilmiştir:

HAFTALIK GECE SİVRİSİNEK İLAÇLAMASI PROGRAMI

Haziran-Eylül 2017

S. No Mahalle 1. Gün 2. Gün
1 YILDIRIM Pazartesi Perşembe
2 MURATPAŞA Pazartesi Perşembe
3 İSMETPAŞA Pazartesi Perşembe
4 CEVATPAŞA Salı Perşembe
5 KARTALTEPE Salı Cuma
6 VATAN Salı Cuma
7 ORTA Salı Cuma
8 KOCATEPE Çarşamba Cuma
9 YENİDOĞAN Çarşamba Cuma
10 ALTINTEPSİ Çarşamba Cumartesi
11 TERAZİDERE Çarşamba Cumartesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir