Dostçip: Bayrampaşa Mikroçipe Geçti

Uluslararası Bir Kimlik

Bayrampaşa Belediyesi Veteriner İşleri 

Müdürlüğünün Mikroçip Kimlik uygulamasıyla Bayrampaşa’daki bütün sahipli ve sahipsiz kedi ve köpekler kayıt altına alınıyor…

İstanbul İlçe Belediyeleri arasında ilk kez Belediyemizce uluslararası kimlik olan Mikroçip uygulamasına Şubat 2006 tarihi itibari ile geçildi. Bu amaçla Müdürlük önünde tören düzenlendi. Törene Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Veteriner İşleri Müdürü Fatme Tunç, Hayvansever Süzen Erkuş, İTÜ öğretim görevlisi Prof. Dr Orhan Kural  ve pek çok hayvansever katıldılar.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge konuşmasında: “Ekolojik sistemin bir parçası olan tüm canlıların temiz, sağlıklı ve güzel bir ortamda  yaşama hakkı vardır. Bizlere düşen görev ise canlıların bu haklarını korumaktır…” diye konuştu. Dost Hayat Derneği Başkanı Süzen Erkuş ise; “… hayvanlarla ilgili yaptıkları çalışmalarda sürekli belediyelerin karşısında olan biri olarak medyada gündeme geldiğini belirterek, ilk defa Bayrampaşa Belediyesi ile ortak bir çalışmaya imza atıyor ve bu çalışmayı sonuna kadar destekliyorum, hayvan dostu olduklarını kanıtlayan Bayrampaşa Belediye Başkanı ve ekibine teşekkür ettiğini belitti.

Törenin ardından veteriner hekimlerce ilk kedimize mikroçip takıldı.

Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler, evcil hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir.

Hayvan sahipleri ve veteriner hekimler tarafından güncelliği sağlanan hayvanların tüm geçmiş aşı, operasyon, tedavi, ilaç vb. gibi medikal bilgilerinin, tür, cins, yaş, ve diğer hayvana ait bir çok  bilginin bulunduğu veri tabanı hizmeti ile hayvana yapılabilecek acil müdahalelerde ve diğer tıbbi işlemlerde gerekli olabilecek tüm kritik bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Evcil hayvan sahipleri, veteriner klinikleri, barınaklar gibi sistemle bağlantısı bulunanlar tarafından veri tabanına ulaştırılan kaybolma-çalınma ihbarları, anında sisteme üye olan tüm barınaklara, veteriner kliniklerine, belediyelere, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirilmekte ve kaybolan-çalınan evcil hayvanın bulunması sağlanmaktadır.

Belediyelerin uygulamış olduğu sokakların rehabilitasyonu projesi kapsamında, sokaklardan toplanan hayvanlara, daha önce yapılan uygulamaların (kısırlaştırma, aşılama gibi) bilinmemesi nedeniyle aynı işlemler tekrar yapılmakta ve hiç hoş olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan kulak küpesi ve dövme gibi alternatif kimlikler, zaman içerisinde kırılma, düşme, kimlik numarasının net olarak okunamaması gibi dezavantajlar taşımaktadır ve bu nedenle de ihtiyaca tam olarak cevap verememektedir. Ayrıca bu sistemlerde aynı numaranın birden fazla hayvana verilebilme riski söz konusudur. Bunun yanında internet üzerinden evcil hayvana yapılan tüm uygulamaları (aşılar, operasyonlar, evcil hayvana ait özel bilgiler ile gelecekte yapılması gereken aşı ve kontroller vs) diğer uygulama noktalarının ve evcil hayvanın sahibinin görmesi mümkün olmuştur.

ISO 11784–11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde, non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler, evcil hayvana bir aşı uygulaması gibi kısa bir  süre içinde uygulanmaktadır. Uygulandığı evcil hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir.

Avrupa’da birçok ülke tarafından mikroçip implantasyonu mecbur tutulmaktadır. Avrupa Birliği tarafından da tavsiye edilen bu uygulama kısa bir süre sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerinde mecbur bir uygulama olacaktır.

VİDEO: Kedi ve Köpeklerin Mikroçiple kayıt altına alınmasına ait düzenlenen tanıtım programı izleyebilirsiniz!

One thought on “Dostçip: Bayrampaşa Mikroçipe Geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir