Bir Kurban Böyle Geçti

Bayrampaşa Belediyesi 2006/07 yılı Kurban Organizasyonu geçmiş yıllarda olduğu gibi yine büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Belediyede birçok müdürlüğün ortaklaşa yürüttüğü organizasyonda Veteriner Hizmetleri Birimi olarak üzerimize düşen sorumluluğu büyük bir özveri ile yaptık.

İçerisinde Kafeterya, WC/Duş, Mescid, Veteriner Hekim ve Zabıta Bürosu, Karantina, çocuk oyun grubu ve KİOS gibi birçok birimin yer aldığı Kurban Satış ve Kesim yerinde toplam 7807 büyükbaş ve 8411 küçükbaş kurbanlık hayvan satışa sunuldu.

Bütün Yönleriyle Kurban Kitapçığı: Geçen yıl ilk kez çıkarttığımız “Bütün Yönleriyle Kurban” Video-CD’sinden sonra bu yıl aynı isimle kitapçığını da çıkarttık. Kitapçıktan 5.000 adet, VCD’den 10.000 adet bastırdık.

Kurban Tanıtım Standı: Bu yılın en anlamlı hizmetlerinden biriside bayram öncesi Carrefoursa ve Akvaryum’da açtığımız Kurban Tanıtım Standı oldu.

 

Kontrol ve Kayıt…

 Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak Kurbanlık hayvanları kontrolden geçirdikten sonra yaşı tutanlara Bayrampaşa logosu yapıştırıldı. Böylece o kurbanlığın kontrolden geçirildiği ve kayıt altına alındığı belli olmuş oldu.

Tüm bu işlemler için 6 Veteriner Hekim arkadaşımız ile birlikte toplam 8 Veteriner Hekim hizmet verdi. Çünkü çok kısa bir sürede bütün kurbanlıkların kontrolden geçirilmesi, kulaklarına Bayrampaşa logosu yapıştırılması, kayıtların bilgisayar ortamına geçirilmesi için çok çalışmalıydık. Çok kısa süre de bunu başardık. Ve üstelik Kurbanlıkların sayısında geçen yıla oranla %100 artış olmasına rağmen…

Bu arada hasta olan Kurbanlıkların kontrolleri yapıldı. Ette uzun süreli kalıntı oluşturan antibiyotiklerin kullanılmamasına dikkat edildi. Veteriner Hekimlerin bilgisi dışında ilaç kullanılmaması için gerekli uyarı afişleri asıldı ve anonsları yapıldı. Böylelikle ayrıntı gibi gözüken bu önemli hususta insan sağlığını koruma adına büyük bir ciddiyet ve özen gösterdik.

Dezenfeksiyon Çalışmaları

 Kurbanlık hayvanların ilçemize giriş tarihi itibari ile Kurban satış yerleri her gün Temizlik İşleri Müdürlüğü ile birlikte rutin olarak toz kireç ile dezenfekte edildi. Ayrıca kurban kesim yerleri kesim günleri sıvı dezenfektan ile, kesim bittikten sonrada toz kireç ile dezenfekte edildi.

Kurban Bilgi Sistemi

Bu yıl çok önemli bir ilke daha adım attık. Türkiye’de ilk kez Bayrampaşa Belediyesince uygulanan Kurbanlık Hayvan Bilgi Sistemi hizmete sokuldu.  Sağlık ve yaş kontrolünden geçirilen Kurbanlık hayvanların Kulak küpelerine Bayrampaşa logosu yapıştırıldı ve bütün kayıtlar bilgisayar ortamında kaydedildi. Vatandaşımız istediği zaman sadece kulak küpesindeki numarayı girerek hayvan sahibine ait ve hayvanla ilgili bilgilere anında ulaşmıştır. (Geldiği il, ilçe, ırkı, cinsiyeti, yaşı vs)

Bu yıl ilk kez Veteriner Hizmetleri Birimine tahsis edilen binek aracına kurbana özel giydirilme yaptırılarak kurban kontrol aracı olarak kullanıldı.

Kurban Satış Ve Kesimi…

 

Bu yıl Kurbanlık hayvan satış yeri için büyük bir talep oldu. Bu amaçla talebin en azından bir kısmını karşılayabilmek için geçen yıl ki Kurban Fuarı ve Kurban Plaza’ya ek olarak eski gümrük alanını da tahsis ettik. Bu yıl üç ayrı satış bölgesinde belediyemizce oluşturulan kesim yerlerinde toplam 1300 kuralına uygun askılı raylı sistemlerde kesimi yapılmıştır. Vatandaşlarımızın özel olarak kesim yapabilecekleri 7 adet kurban kesim yeri oluşturuldu. Ayrıca 35 adet Cami ve otoparkta kesim için kullanıldı.

Kurban Kesici Kursu

Belediyemiz ve İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile üç gün süreyle Kurban kesimi ile ilgili kasaplık eğitimi verilmiştir. 37 kişi “Kurban Kesim Elemanı Sertifikası” almaya hak kazanmıştır.

Bu eğitimde kesicilere teorik ve uygulamalı olarak,

  • Kurban kesiminin önemi, anlamı, davranış kuralları ve temizlik,
  • Çevre ve çevre bilinci,
  • Hayvan sağlığı, kesim öncesi ve kesim sonrası muayenesi,
  • Etlerin korunmasında ve saklanmasında hijyenik ortamın sağlanması,
  • İnsan sağlığı açısından alınması gereken önlemler,
  • Yaralanmalara karşı önlemler ve ilk yardım,
  • Kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar gibi birçok konu anlatıldı.

Bu dersler belediyemizin veteriner hekimi, doktoru ve mühendisi tarafından verilmiştir.

Hayvan Dostları Kulübünden Ziyaretler

Bayrampaşa Belediyesince kurulan ve Türkiye’de bir ilk olan Bilgi Merkezinde ilköğretim öğrencileri faydalanmaktadır. Bu merkezde yirmiye yakın kulüp bulunmaktadır. Her biri alanlarında uzman eğitimciler tarafından organize edilen kulüplerde çocuklar bilgisayardan, güzel sanatlara, resimden müziğe, sinemadan tiyatroya, spordan folklora, sivil yardımlaşmadan etütlere kadar birçok alanda faaliyet göstermektedirler. Bilgi merkezi kulüplerinden Hayvan Dostları ve Sivil Yardımlaşma Kulübü öğrenci ve öğretmenleri Kurban Fuarımızı ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında tevafuken Başkanımızla karşılaştılar. Kurban Yörük çadırında çocuklarla çayımızı ve salebimizi yudumlarken Kurbanın anlam ve önemi üzerine konuştuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir